אדריכלות היא לא רק לעשירים

בשעה טובה, האדריכלים הצטרפו לשטף המחאה ומיום ליום היוזמות רק מתרבות. אולי בסוף יתברר שאדריכלות היא לא רק לעשירים ושארכיטקטורה היא מהפכה

אסתר זנדברג
אסתר זנדברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אסתר זנדברג
אסתר זנדברג

הם כמעט החמיצו את ההזדמנות, אבל עכשיו אי אפשר לעצור את השטף. ההתעוררות בקרב האדריכלים, בעיקר הצעירים, מתפשטת והיוזמות מתרבות. הרעיונות שעמם מגיעים האדריכלים לא צצו יש מאין אלא צמחו על תשתיות רעיוניות קיימות שלא יצאו עד כה לאור או נשחקו ביום-יום. משהוצפו מעל פני השטח הן יכולות להיהפך למסה קריטית לשינוי ולתרום למיקוד המאבק במשבר הדיור למסגרת קונקרטית.

התמונה המצטיירת משלל הרעיונות והמניפסטים היא שהכלים לפתרון משבר הדיור קיימים והם בהישג יד, וקהילת האדריכלים, הסטודנטים, המחנכים, המצטרפים לראשונה זה עשורים רבים למחאה כלשהי - היא פרטנר. אולי גם יתברר שאדריכלות היא לא רק לעשירים וארכיטקטורה היא מהפכה.

ראשונים במאהלי המחאה היו אדריכלים מעמותת "מרחב" לעירוניות מתחדשת בישראל, שהוזמנו למאהל ברוטשילד בתל אביב כבר בהתחלת המאבק. מארגני המחאה ביקשו קודם כל לדעת למה כל זה קרה לנו והעמותה - הפועלת "להעצמה וציפוף הערים בישראל" ברוח התנועות הבינלאומיות לעירוניות חדשה - נרתמה להסברה. העמותה תולה את משבר הדיור בתכנון עירוני לקוי ובמערכת תחבורה ציבורית כושלת. התכנון העירוני הקיים מפוזר, ואם בימי המדינה הראשונים הוא נתפש ככורח, הרי כיום הוא מבזבז משאבי קרקע ותשתיות. תקנות התכנון מגבילות פיתוח עירוני צפוף ויוצרות תלות בכלי רכב פרטי והשקעות עתק בתשתיות.

במנשר שהעמותה מפיצה במאהל המחאה היא קוראת לשינוי בתוכנית המתאר הארצית תמ"א 35, המגבילה בנייה בערי הפריפריה, ודורשת ציפוף עירוני ועירוב שימושים ש"יאפשרו לערים לשגשג ויעודדו אנשים לגור בעיר". העמותה מצביעה על אפשרות לבנייה של מאות אלפי יחידות דיור במרקמים בנויים קיימים ללא צורך בבנייה על שטחים פתוחים חדשים. "אם נרחיב בהדרגה את מעגל העירוניות", אומרת האדריכלית עירית סולסי, ממקימי העמותה, "נוכל להתמודד כראוי עם האתגר של גידול ברווחת הדיור והגידול הצפוי באוכלוסייה שהוא ייחודי לישראל בין מדינות המערב".

מאז תחילת השבוע מתקיימת בשלוחה של האקדמיה לאמנות בצלאל בתל אביב (דרך שלמה 60) סדנה פתוחה לקהל (שארט) להתמודדות עם משבר הדיור בכלים אדריכליים ותכנוניים. ליוזמה שותפים מורים מצוות המחלקה לאדריכלות בבצלאל, אדריכלים, בוגרים וסטודנטים. הרכב הסדנה גמיש ועיקר מטרתה - להעניק דמות לסיסמאות וניירות עמדה בנושאי דיור ולבחון אותם באופן ביקורתי. כותרת הסדנה, "שיכון לדוגמה", מתיחסת למפעל השיכון הציבורי באירופה בשנות ה-20 ובישראל בשנות ה-50 וה-60, שבמסגרתו פותחו טיפוסי דיור חדשנים לבנייה מוזלת. הסדנה מבקשת לאמץ את החשיבה הרדיקלית של השיכון לדוגמה ההיסטורי מבלי לחזור על כשליו.

הסדנה מתמקדת בשני אתרים קונקרטיים בשכונות קיימות בתל אביב ובעפולה כמקרה מבחן להתאמת אופי התכנון העירוני להקשרים משתנים. "אין עירוניות נכונה אחת ואין עיר אחת טובה לכולם", אומר האדריכל יובל יסקי, ראש המחלקה לאדריכלות בבצלאל, המשתתף בסדנה. המפתח לעבודת הסדנה הוא חשיבה מחדש על כל רכיבי הבנייה למגורים, החל במדיניות הקרקעית וכלה בתמהיל הדירות והגימורים. "לא הכל הוא דירות יוקרה ענקיות עם חיפויי אבן ולובי זכוכית כפול", אומר יסקי, "נבדוק גם את טכנולוגיית הבנייה וחומרי הגמר כדי להוזיל את הבנייה מבלי לפגוע באיכות". הסדנה מתקיימת במשך השבוע בכל יום בין השעות 18:00-23:00 עד גיבוש התוכניות בראשית השבוע הבא.

לגל ההתעוררות מצטרפים השבוע גם בוגרים של הפקולטה לארכיטקטורה בטכניון בחיפה. הבוגרים יצאו בקול קורא לסטודנטים לאדריכלות בטכניון ובמוסדות אחרים בעיר ולאדריכלים צעירים להשתתף בערב בסגנון "פצ'ה קוצ'ה" ולהציג בו עבודות ורעיונות קונקרטיים בנושא דיור בר השגה, לשימוש חוזר במבנים קיימים והתחדשות עירונית. הערב יתקיים באחד מימי השבוע הבא במאהל המחאה ליד האודיטוריום בחיפה. יוזמי הערב השתתפו בכנס "דיור בכל מחיר" שאירגנה הפקולטה בשבוע שעבר במאהל המחאה, וחשבו כי ראוי שגם סטודנטים ואדריכלים צעירים יביעו עמדה, כדבריו של בועז רותם, מיוזמי האירוע.

במסגרת הלימודים, הסטודנטים עוסקים לא מעט בנושאים של מגורים עממיים אבל "כשיוצאים לשוק העבודה הכוונות הטובות האלה נשארות על הנייר", אומר רותם. "המסקנה שלי מכל שנות הלימודים שלי בטכניון היא שאנחנו לא יכולים יותר לטעון שאנחנו לא יכולים להיכנס לפוליטיקה, וזאת הדרך שלנו לעשות את זה". הרעיונות יוצגו באמצעות דימויים שיוקרנו במשך שתיים וחצי דקות על פי כללי ה"פצ'ה קוצ'ה", ואחרי כל מקבץ עבודות יתקיים דיון.

גם סניף האדריכלים הצעירים של עמותת האדריכלים מתגייס למאבק. השבוע מפרסם הסניף קול קורא להשתתפות בתערוכה שעניינה דיור ציבורי ובה יוצגו פתרונות בנויים או רעיונים "מקוריים ויוצאי דופן" לדיור בר השגה, ותקדימים בארץ ובחו"ל לעירוב שימושים בבנייה, לבנייה בת קיימא ולצפיפות עירונית. כוונתם של צעירי האדריכלים היא להציע "הסתכלות חדשה" על דיור ציבורי תוך שימת דגש בהתמודדות עם תהליכי התיישנות. התערוכה תוצג על פי המתוכנן בסוף השבוע או בתחילת השבוע הבא באחד ממאהלי המחאה בתל אביב, מתוך כוונה "לקבל הערות ורעיונות ולתקשר עם הציבור", אומרים נציגי הסניף, איתי פלג ויובל איציקסון.

התערוכה היא שלב ראשון בתוכנית נרחבת ושאפתנית של סניף הצעירים לקידום בנייה ציבורית חדשנית ואיכותית בתנאים השוררים בימינו. במדינות מפותחות רבות, בנייה ציבורית למגורים היא שדה ניסוי לבחינת דגמים וטיפוסי בנייה מתקדמים שהשוק הפרטי אינו מוכן להסתכן בהם, כותבים הצעירים בקול הקורא. הדרך לקידום חדשנות עוברת בתחרויות תכנון פתוחות, כותבים צעירי העמותה, וקוראים לפיכך למשרד הבינוי והשיכון "לשוב לתפקידו ההיסטורי כמקדם בנייה למגורים במדינה ולחדש את המסורת של בניית שיכון ציבורי לדוגמה, תוך עריכת תחרויות תכנון לאדריכלים צעירים".

סדנה של המחלקה לאדריכלות בבצלאל. מנסים לאמץ את החשיבה הרדיקלית של השיכון לדוגמה

כתבות מומלצות

תומכים בזכות להפיל ומתנגדיהם מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון, היום

מה המשמעות של ביטול פסיקת "רו נגד וייד" ומדוע זה נעשה עכשיו?

ג'קי לוי

"הדביקו לי דימוי של ירושלמי. זרמתי עד שהבנתי שאנשים מאמינים בזה"

מפונים ממריופול לצד בדלנים פרו־רוסים בכפר בזימנה, בחודש שעבר. חלק מהפליטים נשלחו לסיביר

הם פונו מאזורי המלחמה לשטחי רוסיה. הבעיה: לא כולם רוצים להיות שם

תחרות "גו " רפיד באוניבסטיה הסינית הבינלאומית בפתח תקווה
ו
  


מילום :תומר אפלבאום

 
האונ'
סינים
סיני
סין
משחק
משחקים
צחרות

קפצנו לאליפות ישראל ב"גו" באוניברסיטה הסינית בפתח תקוה

לפיד ושר החוץ הטורקי, אתמול באנקרה. ראש ממשלת המעבר יצטרך להתנהל בזהירות, ובידיעה שברחבי המזרח התיכון עוקבים אחרי כל צעד

כרה"מ לפיד יעדיף להימנע מהסתבכות צבאית, אבל עשוי לפזול שמאלה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ