שפוי ברמות: על הקניון הפתוח של שכונת רמות בירושלים

הקניון החדש משקף את המאבק על דמותו של המרחב הציבורי בשכונה, ומצליח לאזן בין הצרכים של האוכלוסיות השונות. עם או בלי בר רפאלי

נועם דביר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
נועם דביר

כמו נערים מתבגרים, גם קניונים נוטים לשנות את ההופעה והסגנון שלהם לעתים קרובות. הקניונים המוצלחים יותר שנבנו בארץ בשנים האחרונות החליטו להיפטר מהגגות, מהמסדרונות המלאכותיים וממערכות מיזוג האוויר היקרות והציבו במקומם כיכרות פתוחות לשמים וגינות מטופחות. המתכננים שלהם התבקשו לדאוג לא רק לחניונים מקורים למכונית הפרטית אלא גם לגישה נוחה להולכי רגל ולתחבורה ציבורית - רצוי עם זיקה לתחנת רכבת או לטרמינל אוטובוסים סמוך.

הקניון החדש של שכונת רמות בצפון ירושלים, שנפתח לאחרונה לפעילות, משתלב היטב במגמה הזאת: הוא פתוח, נעים ונגיש, אך מעבר לכך הוא מבקש ליצור את המרחב העירוני הראשון בשכונת ענק שמונה כ-50 אלף תושבים ויכולה להיחשב בקלות כעיר בזכות עצמה.

בסיור במקום בשעת צהריים מאוחרת קשה לדמיין להיכן התנקזה עד כה הפעילות השוקקת של הולכי הרגל בשכונה. אמהות דתיות מטיילות בין החנויות בעצלתיים, קבוצה של נערים קולניים חוצה את הכיכר המרכזית בדרך חזרה לבית הספר התיכון הסמוך וכמה חרדים מתיישבים לקפה בפינה אחרת. לדברי מתכננת הקניון, האדריכלית נעמה מליס, זהו מקום שיוצר חיבור חיוני בין קבוצות הקהל השונות בשכונה.

חיבור חיוני. הקניון ברמותצילום: ברוך בן יצחק

עשו לנו לייק ותוכלו לקבל את מיטב כתבות גלריה ישירות אליכם

הלידה של הקניון היתה תהליך ממושך ורווי מחלוקות על רקע פוליטי ודתי. רמות הוקמה ב-1974 כאחת מחמש שכונת טבעת שנועדו לעבות את הישוב היהודי בשטחים שנוספו לירושלים לאחר כיבוש הגדה המערבית במלחמת ששת הימים. בתוכנית המתאר של השכונה הוקצה שטח למרכז מסחרי גדול על שדרות גולדה (מאיר) שיכלול גם שימוש תרבותי ובנייני מגורים, ולצדו מתחם של מבני חינוך ופנאי. השכונה הלכה והתפתחה, מוסדות החינוך הוקמו, אך רמות נותרה עם מרכז מסחרי מצומק, שבקושי הצליח לספק את הצרכים של התושבים.

"בעבר היו תושבים שחשבו שאפשר לצבוע את השכונה הזאת בעבור אוכלוסייה חרדית בלבד והתנגדו מאוד להקמת הקניון", מסביר זאביק לנדנר, יושב ראש המינהל הקהילתי. "יכול להיות שאם הקניון הזה היה מוקם לפני 15 שנה, גם פניה של רמות היו נראים אחרת". הוא מספר כי מנהיגי הציבור החרדי בשכונה הצליחו לסכל את הקמת בתי הקולנוע בקניון בזמן כהונתו של ראש העיר הקודם, אורי לופוליאנסקי. "אבל אנחנו הצלחנו להוציא מהיזם התחייבות להקים שם אודיטוריום חדש. בעיני זה עדיף".

6 מתוך 6 |
צילום: ברוך בן יצחק
1 מתוך 6 |
צילום: ברוך בן יצחק
2 מתוך 6 |
צילום: ברוך בן יצחק

המאבק על דמותו של המרחב הציבורי בשכונה טרם הסתיים: אולי ברוח ההדרה הנוכחית, ביקשו הרבנים שלא להציב בינתיים ספסלים בשטח הקניון. לא ברור עדיין אם המהלך הזה יוביל למחאה של הציבור ה"פלורליסטי", כפי שמגדיר אותו לנדנר. בזמן פעילותו הקצר הקניון כבר עלה לכותרות בעקבות הורדת מוצרים שאינם כשרים למהדרין ממדפי הסופרמרקט האורגני. הציבור החילוני התארגן ופנה להנהלת הרשת בדרישה להחזיר אותם מיד.

"זה מקום שיכולים להיות בו הרבה קונפליקטים, השאלה היא אם אתה מספיק חכם כדי למנוע אותם מראש", מוסיף לנדנר. "קיבלנו תלונה שבחלק מהחנויות אין תמונה של בר רפאלי, למשל. זה נכון שיש מי שמונעים את זה אבל אני עונה שטוב שהחנות פתוחה - עם רפאלי או בלעדיה".

כצופה מן הצד, מליס מתארת אווירה רגועה יותר. היא מספרת כי תהליך התכנון לווה בהידברות מתמידה עם המינהל הקהילתי הפלורליסטי ועם המינהל הקהילתי החרדי. "התושבים הקדישו לנו הרבה זמן ועזרו לנו לנסח את הצרכים שלהם. שיתוף הציבור עזר לנו גם למזער את הקונפליקטים. למשל, אילו מהפעילויות יהיו באודיטוריום העתידי, איך הוא יוכל להכיל גם מופע של הפסטיגל וגם הילולה של רב". התמהיל של החנויות נקבע בהתאם להרכב הצרכים המגוונים של האוכלוסייה המקומית: חנות פרחים לצד רשת של בתי מרקחת, קפה כשר למהדרין לצד בוטיק אופנתי.

פירנצה בירושלים

קניון רמות ממוקם על מגרש של 12 דונמים בנקודה אסטרטגית, במעין קפל קרקע שנוצר כתוצאה מהקמה של כביש על גבי קיר תומך עצום. הבניין צמוד לתחנת אוטובוס שמשמשת מעין תחנה מרכזית ומעליו נמתח גשר הולכי רגל שמחבר בין הצד המערבי לצד המזרחי של השכונה.

בתוכנית המקורית הקניון היה אמור להיבנות מסביב חצר פנימית מנותקת מהרחוב, אך היזמים בשיתוף מליס הכניסו שינויים משמעותיים בתוכנית וסידרו מחדש את השימושים: שלוש הקומות הראשונות מיועדות למסחר ומלוות בכיכרות פתוחות; מעליהן - פארק עם ארבעה בנייני מגורים של 280 יחידות דיור, ולצדם בניין האודיטוריום. החניונים מוסתרים מאחורי קומות המסחר ופונים לעבר הקיר התומך. בינתיים הושלם רק השלב הראשון שכולל את שתי קומות המסחר התחתונות וכמו כן פיתוח סביבתי.

אווירה יותר אמיתית ופחות קלסטרופובית. הקניון ברמותצילום: ברוך בן יצחק

במסגרת הפרויקט הוחלט לשפץ גם את גשר הולכי הרגל. נוספו לו גג וחזיתות מזכוכית והוקמו לאורכו חללי מסחר חדשים שמזכירים קצת את "פונטו וקיו" בפירנצה - גשר ש"ממשיך" את העיר באמצעות בתי עסק שתלויים משני צדדיו.

ההחלטה להקים קניון פתוח ברמות נבעה מהעדר חללים עירוניים בשכונה. מליס היתה מופקדת בעבר על התכנון של "קניון ערים" בכפר סבא - הקניון הפתוח הראשון בארץ - בזמן שעבדה במשרדו של האדריכל משה צור. לפני שנתיים היא השלימה את תכנונו של קניון פתוח נוסף, מסחרי ומלאכותי בהרבה באופיו, מדרום לעיר העתיקה של באר שבע. לקניונים פתוחים יש לדעתה עדיפות גדולה על פני המודל הסגור והמנוכר של הקניון הטיפוסי, בפרט במדינה עם תנאים אקלימיים נוחים כמו ישראל.

"קניון פתוח יוצר אווירה יותר אמיתית ופחות קלסטרופובית. הוא מאפשר לערבב שימושים בצורה טובה יותר כי הוא מורכב מכמה בניינים", היא אומרת. "עולה השאלה כמה אינטרסים אתה יכול לייצג במרחב הציבורי. בקניון הכל משועבד לאינטרסים של המסחר ואילו פה יש מקום פתוח ועירוני שהוא מטבעו יותר פלורליסטי. אני חושבת שקניונים פתוחים הם מקומות יותר מעניינים ועמוקים. אפילו לפני שהשלמנו את כל עבודות הבנייה הוא כבר מלא חיים. אנשים מסתובבים פה בכל שעות היום וכל הקהלים מרגישים בנוח".

המרחב הציבורי הוא החלק המוצלח ביותר בקניון החדש. באופן מודע החליטה מליס להעניק לבניינים עצמם אופי נייטרלי ופשוט - חיפוי של אבן ירושלמית, תקרות אקוסטיות ממתכת ושורות של רפפות עץ שמצלות על החללים הפתוחים בקדמת החנויות. זה מקום שבו הדקורציה והסטיילינג נדחקים לפינה; כמו ברחוב עירוני קלאסי, לבניינים תהיה זכות קיום ללא כל קשר למראה שלהם כל עוד המרחב הציבורי יעבוד כהלכה.

בינתיים מקווים במינהל הקהילתי כי הקמתו של הקניון תהיה חיזוק משמעותי לשמירה על אופיה הפלורליסטי של רמות, ובמרכז השכונה צפוי לקום בקרוב גם קאנטרי קלאב. "זה תהליך של חזרה למקורות", מסיים לנדנר, "חזרה לשפיות שבהן שכונות בירושלים הן מעורבות ולא מופרדות, בדיוק כמו החזון של טדי קולק".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ