951 שנה ליום שבו המערב השתנה: משחקי הכס, גרסת ויליאם הכובש

היום לפני 951 שנה פלש לאנגליה דוכס נורמנדי ושינה את פני המערב. סיפור המלוכה רווי התככים וההרג, שבמרכזו מאבק בין שושלת סקסונית לוויקינגית, מסופר בחלקו ב"שטיח באיו", מיצירות המופת של ימי הביניים

יגאל ליברנט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יגאל ליברנט

בדיוק היום לפני 951 שנה נחתו חייליו של ויליאם הראשון דוכס נורמנדי, "הממזר", בפוֶונסי האנגלית, לאחר שחצו יום קודם את תעלת למאנש משפך הנהר סום, והפכו אותו לוויליאם הראשון "הכובש", מלך אנגליה, במהלך שישנה את ההיסטוריה של המערב.

סיפור הפלישה הנורמנית והאירועים שקדמו לה מתואר ב"שטיח באיו" (Tapisserie de Bayeux), פיסת תעמולה ויזואלית יוצאת מגדר הרגיל ואחת מיצירות המופת המרכזיות של ימי הביניים. מקורה עודנו לוט בערפל, אולם הקונצנזוס המדעי נוטה לייחס את הזמנת היצירה לבישוף אודו, אחיו של ויליאם הכובש, שהפך לדוכס קנט ולעוצר של אנגליה בעתות שוויליאם נהג לשוב אל נחלותיו בצרפת. נראה שמלאכת מחשבת זו הוכנה בטכניקה אנגלו־סקסית טיפוסית לקראת קידוש הקתדרלה שבנה אודו בבאיו שבנורמדי, בשנות ה–70 של המאה ה–11. החוקרים גילו אותה מחדש בתחילת המאה ה–18 בעת שהוצגה, כבכל שנה, בקתדרלה, וכיום היא נשמרת במוזיאון המיוחד בעיר באיו שעל שמה הוא נקרא.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ