"אין דבר שדומה לזה. אפילו לא באוקראינה או רוסיה"

בין בנייני מגורים או לצד גני ילדים — דוד לשם יצא לתעד מטוסים וטנקים שהוצבו ברחבי הארץ כאנדרטאות והופתע לגלות כמה הדבר נפוץ. תצלומיו יוצגו ממחר בתערוכה בתל אביב

טנק שהוצב כאנדרטה במושב שדי תרומות
טנק שהוצב כאנדרטה במושב שדי תרומותצילום: דוד לשם
נעמה ריבה
נעמה ריבה
נעמה ריבה
נעמה ריבה

מדינת ישראל היא המובילה בעולם במספר אנדרטאות למספר הרוגים במלחמות. כלי מלחמה, כמו מטוסים וטנקים, מפוזרים בה לא רק באתרי קרבות, אלא גם בתוך הערים. הצלם דוד לשם תיעד בפרויקט מיוחד 30 אתרים ברחבי הארץ. תצלומיו יוצגו בתערוכת "עדות מקומית" שתיפתח מחר במוזיאון ארץ ישראל בתל אביב. 

כמה מהתצלומים של לשם מנתקים את כלי המלחמה מההקשר. לרוב הוא מצניע את השילוט שמסביר מדוע כלי המלחמה הוצב, כך שנוכחותו במרחב נהפכת לעוד יותר אבסורדית וכפויה. כך למשל שרידי מטוס מיסטר 29 שהוצב ב–2015 ליד בית טייס שנהרג במלחמת ששת הימים בהוד השרון צולמו ללא השלט שמסביר שזוהי אנדרטה. זווית הצילום יוצרת מראה אבסורדי — שארית מכלי טיס שממוקמת על פיסת כיכר מרוצפת, כשברקע מגדלי מגורים חדשים. 
ב–2011 הוצב, למורת רוחם של השכנים, טנק בחדרה לזכרו של קצין שריון שנהרג במלחמת שלום הגליל. בתצלום אי אפשר להבין לזכרו של מי הוצב הטנק. הוא מצולם טובל בדשא, לצדו פסל פרחים ענק ומאחור בתים עם גגות רעפים שאליהם מופנה התותח. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ