התערוכה של אורי גלר ביפו: הדבר הכי הולם את עידן השרלטנות המוחלטת

אוליגרכים זוטרים, דוגמניות ואפילו מלכת יופי צבאו על דלתות הגלריה שבה מוצגת התערוכה של אורי גלר בתקווה לשזוף עיניהם באמנות, או בשרה נתניהו. אלא שהעבודות המוצגות הן תוצרים סדרתיים במחירים מופקעים לתיירים

אורי גלר, שרה נתניהו והכפית במכירה הפומבית במלון ג'אפה
אורי גלר, שרה נתניהו והכפית במכירה הפומבית במלון דה ג'אפה ביפוצילום: אביב חופי

כמו רבים, בילדותי אהבתי קסמים. ואחר כך, שוב כמו אצל רובנו, זה עובר כמו הרבה מחלות ילדות. אבל אז, בניו יורק, חבר קנה לנו כרטיסים להופעה בשם "ריקי ג'יי ו–52 העוזרים שלו". ג'יי כבר שיחק בכמה סרטים של דייוויד מאמט, ולמרות שממש לא בא לי לשבת בערב בנוסח לאס וגאס בווילג' ולהרגיש כמו תייר בעירי, הלכתי.

הלכתי והלסת נשמטה לי. אני חושב שאחרי הטריק השלישי ניסיתי לא למצמץ. הוא — ו–52 האנשים שהזמין מהקהל — עשו דברים שקשה להסביר למרות שתוך כדי שהוא עשה את הטריק הוא הסביר. האט את הקצב והסביר. ועדיין. תראו את הסרט שעשו מהמופע. אולי מה שהכי הדהים אותי זו ההתעקשות של ג'יי שמדובר באחיזת עיניים, בתחום של מסורות ופרקטיקות שעל ההיסטוריה שלו הוא הרצה בהרחבה. אחת הנקודות המרכזיות שלו בהרצאות ובסרטים — אפילו בהופעות — היא שלא מדובר בשום יכולת על־טבעית אלא במיומנות הנרכשת בעבודה קשה. לא בשונה מזו של רקדן, כנרת, מתעמל או שחקן כדורגל. כן, אפילו ליאו מסי לא ניחן במשהו על־טבעי, אלא במיקסום טכניקות בעזרת עשרות או מאות אלפי שעות של אימון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ