שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
אלי ערמון אזולאי
יובל סער
השתתפו בהכנת המדור: שחר גולן סריג
אלי ערמון אזולאי
יובל סער
השתתפו בהכנת המדור: שחר גולן סריג

במרכז הגלריה של עמותת "זוכרות" (אבן גבירול 61 בת"א) מוצב שולחן עגול ועליו מונחות 5 תיקיות, בכל תיקייה מונח פרויקט תכנוני שונה לשיבת הפליטים. את הפרויקטים תיכננו ישראלים ופלסטינים מתחומים שונים, חלקם בעלי יומרה אדריכלית אופרטיבית וחלקם בגדר חזון מרחבי. פרויקטים אלה הם תהליך ארוך וממושך שיזמה העמותה והם הוצגו בגיליון כתב העת "סדק" האחרון שיצא במהדורה מקוונת. החוברות המציגות כל פרויקט מופיעות בשלוש שפות (עברית, ערבית ואנגלית). על גבי קירות הגלריה מוצגים פוסטרים המדגישים אלמנטים ויזואלים ורעיונים מרכזיים מהפרויקטים ומזמינים לעיין בהרחבה על גבי השולחן.

לצד הפוסטרים על הקירות תלויים גם טקסטים שליוו את הפרויקט ובאופנים שונים תומכים ומאירים אספקטים שונים. טקסטים אלה מופיעים בכמעין מגירות על הקירות וניתן לקחת מהם עותקים הביתה. אוצרת התערוכה, אביב גרוס אלון, מעצבת גרפית ופעילה בזוכרות זה ארבע שנים, מספרת כי בין הטקסטים אפשר למצוא מסה של המזרחן וההיסטוריון יהודה שנהב שידון בו בערב הפתיחה, וישנם טקסטים סיפוריים יותר. פרט לחומרים אלה, יוצגו שני סרטים, האחד שצולם ביפו ובו אזרחים ישראלים מתבקשים לתת את הדעת על שיבת הפליטים ליפו ווידיאו נוסף שצולם במיוחד בעבור התערוכה במחנה הפליטים בלאטה ובו פליטים מיפו נדרשו לדמיין את חזרתם. גרוס אלון מדגישה שאינה רואה בשני הסרטים שני קטבים ומציינת שהיא הופתעה לגלות "איזה קושי יש לשני הצדדים לדמין תסריט זה ובכך מתקיימת הזיקה".

שיח גלריה

 בגלריית החדר יתקיים ביום שישי ב-12:00 שיח גלריה עם האוצרת נטע גל עצמון. בגלריה גורדון יתקיים ביום שישי ב-12:00 שיח גלריה עם האוצר דרור בורשטיין. בגלריית החללית יתקיים ביום שישי בשעה 12:30 שיח גלריה עם האמנים המציגים בתערוכה "כ' בספטמבר". בבית האמנים ע"ש זריצקי בתל אביב יתקיים בשבת ב-12:00 שיח גלריה עם תגית כלימור. בגלריה בקיבוץ בארי יתקיים ביום שבת ב-12:00 שיח גלריה עם בן הגרי.

Decolonizing Architure Art Residency, "אלפיניק במסכה", 2009
הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ