ספנסר טוניק בישראל: "תצלומי העירום שלי הם נייר לקמוס לחופש הביטוי"

דפנה ארד
דפנה ארד

המועצה האזורית מגילות ים המלח החליטה אתמול שלא להשתתף במימון פרויקט צילום העירום של האמן ספנסר טוניק, שיתקיים בשבת בבוקר בים המלח. אחת הסיבות לכך, לדברי גורמים במועצה, היא שהנושא המרכזי של הצילום לא יתמקד באיכות הסביבה, כפי שחשבו בהתחלה, אלא בחופש הביטוי וזכויות הפרט.

האמן האמריקאי צפוי לצלם תמונה קבוצתית של כ-1,000 ישראלים, בני 18 עד 77, בעירום מלא באחד מחופי ים המלח. זאת, לאחר שהארגון הלוגיסטי של הפקת התצלום ומימונו נמשך כשנתיים.

דוברת מועצת מגילות ים המלח, גורה ברגר, מסרה כיי המועצה נרתמה למימון הפרויקט רק משום התמקדותה בנושא הסביבה והקשר בין אמנות לים המלח, "אבל בימים האחרונים מפיקי הפרויקט העלו לדיון נושאים אחרים שבהם הוא יתמקד, כמו חופש הביטוי וזכויות הפרט". במועצה מודים כי לא הצליחו לגייס מימון לתמיכה בפרויקט, וגם תקציבים ממלכתיים שהובטחו להם לא הועברו. עם זאת, קיום הפרויקט אינו מוטל בספק, לפי שעה, בשל החלטת מועצת מגילות ים המלח.

טוניק קיים אתמול מפגש עם עיתונאים בתל אביב ובו התייחס גם לקשיים שעמם הוא מתמודד בהפקת תצלומיו. "הפעולה שלי - הצגת הגוף העירום במסגרת המרחב הציבורי - כמוה כנייר לקמוס הבודק את מידת חופש הביטוי והנאורות במדינה", אמר. "עד עכשיו לא צצו יותר מדי קשיים בארגון הצילום בישראל. אחרי הצילום נוכל לנשום לרווחה ונגיד תודה לאל שזה קרה, ובמקום היחיד במזרח התיכון שבו זה יכול לקרות". הוא אינו נרגש מהביקורות על תצלומיו: "כשאני שומע התבטאויות בעד ונגד הצילום שלי, זה רק מראה שיש במדינה הזאת חופש ביטוי ואפשר להשמיע בה מגוון דעות".

עוד אמר טוניק כי הוא מבין ללבם של אנשים שנפגעים מהאמנות שלו, "ולכן בחרתי לקיים את הצילום בשבת, כדי שאף אחד לא ייפגע מהיתקלות באנשים עירומים. הצילום בכוונה לא יתקיים על רקע הכותל או באזור ירושלים. הוא יקרה רחוק מהעין ורחוק מהאנשים שיכולים להיפגע ממנו".

ספנסר טוניק

תגובות