סין קונסת את האמן הסורר איי וייויי ב-2.4 מיליון דולר

דניאל ראוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דניאל ראוכוורגר

רשויות המשטר בסין דורשות מהאמן איי וייויי תשלום קנס בסך 2.4 מיליון דולר בגין עבירות המס שביצע, כך מסר אתמול האמן לתקשורת. איי, ששוחרר ביוני לאחר שריצה שלושה חודשי מאסר, נעצר בתחילת חודש אפריל השנה והואשם בעבירות מס שונות. דרישה זו של תשלום חריג מצד הרשויות מסמנת שלב נוסף בהתנכלותה של הממשלה הסינית לחייו הפרטיים ולפועלו של האמן, שהתבטא בעבר לא אחת נגד המשטר הקומוניסטי וידוע במלחמתו לחופש הביטוי דרך עבודותיו לאורך השנים. איי, שממעט להתראיין לתקשורת כיוון שתנאי שחרורו ממאסר אוסרים זאת, אמר בראיון טלפוני לסוכנות הידיעות אי-פי: "אנו יכולים לשלם את הסכום הנדרש, אך עלינו לדעת מדוע בדיוק", אמר. "איננו יכולים פשוט להגיש את הכסף, זה יהיה צעד חסר אחריות כלפי המדינה".

משרד המיסוי המקומי בבייג'ין הודיע אתמול לאמן הסיני כי הוא חייב מעל ל-15 מיליון יואן (2.36 מיליון דולר אמריקאי), זאת לאחר ששילם כבר בחודש יוני סכום נמוך יותר. בהודעה החדשה נדרש איי להסדיר את חובו בתוך עשרה ימים, אם כי לא צוין מה יעלה בגורלו אם לא יעמוד בכך. בראיון אמר איי כי אינו מתכוון לשלם עד אשר המשטרה תשיב לידיו את פנקסי הנהלת החשבונות שלו, אותם החרימה ממשרדו בעת מעצרו.

איי, שהיה שותף בתכנונו האדריכלי של אצטדיון "קן הציפור" והציג תערוכות בארה"ב, בריטניה, גרמניה ועוד, הוסיף ואמר כי הוא חושש שהרשויות מפספסות את השימוש הנכון בחוק בדרישתן הנוכחית. לדבריו, "אם רוצים לפגוע באדם מסוים, לפגוע בי - זה בסדר, אבל אם פוגעים ביושרו של החוק, זו כבר פגיעה במדינה ובכל תושביה". השלטונות בסין לא הגיבו לפניותיהם של עיתונאים בעניין.

מעצרו של איי באביב האחרון הביא למחאה בינלאומית נגד דרכי פעולתה של המשטרה הסינית, שהחזיקה באמן במקום חסוי ולא גילתה פרטים על מעצרו. סיבת המעצר הרשמית, עבירות המס, פורשה ככיסוי למניע האמיתי של המשטרה הסינית, שהתנגדה להתבטאויותיו של איי ותומכיו כנגד המשטר הקומוניסטי. רק לפני שבועיים דורג איי כאדם המשפיע ביותר בעולם האמנות (ברשימת "100 Power" של מגזין ארט-ריביו).

תגובות