"בשם הביטחון נגזלת מאיתנו האפשרות לדעת"

התערוכה "ע"פ מקורות זרים" במרכז הישראלי לאמנות דיגיטלית בחולון רוצה לנער את האזרחים ולגרום להם לשאול שאלות על צנזורה והסתרת מידע רשמי

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

"ע"פ מקורות זרים" הוא אחד הביטוים היותר שגורים בתקשורת הישראלית שמאז הקמת המדינה פעלה בהתאם לחוקי החירום. השימוש בביטוי זה מאפשר כביכול לעקוף את הצנזורה הצבאית על כלי התקשורת בישראל. גלעד מלצר, אוצר התערוכה בשם זה, שתיפתח בשבת במרכז הישראלי לאמנות דיגיטלית בחולון, מסביר "התקשורת כמו כל הציבור הישראלי אולפה לא לדעת. זו לא רק סוגיה מקומית, אך בישראל המצב יותר קיצוני כי אנחנו עדיין חיים תחת חוקי חירום. המלה בטחוני היא בתוך החוק, ומיד נותנת פריבילגיה לכוח".

מלצר סבור שהשימוש בביטוי הזה הוא עלה תאנה רטורי, או סוג של קריצה של התקשורת הישראלית. "כולנו יודעים שליד דימונה אין מפעל טקסטיל כמו שישראל ניסתה למכור לעולם במשך שנים, רק ‘ע"פ מקורות זרים' אנחנו יודעים שיש קריית מחקר גרעינית ושיש לנו אפשרות לייצר אמצעי נשק גרעיניים. העיתונות משתפת פעולה בכך שהיא לא באמת חוקרת ומספרת לנו מה קורה. לפעמים כשמדגדג לעיתונאי הוא משתמש בעלה תאנה ואומר הגויים אמרו".

לטענת מלצר "לאזרחים צריכה להיות לא רק את הזכות אלא גם את החובה לדעת. אני מרגיש שבשם כל מיני מלות קוד כמו ביטחון, טובת המדינה וכדומה, נגזלת מאתנו האפשרות לדעת". מלצר מצפה מאמנים שימלאו את תפקידם באחריות - יחשבו, יתבוננו, יציגו וייצגו סוגיות שונות. העבודות בתערוכה עוסקות בצורות ישירות ועקיפות באלמנטים של איפול, צנזורה, הסוואה והסתרה של מידע רשמי - מדיני, בטחוני, וכלכלי בחברה ובתרבות. התערוכה, לדבריו, אינה חושפת סודות אך היא ללא ספק אמורה לעורר שאלות ותהיות ולאו דווקא לספק את התשובות עליהן.

במסגרת התערוכה יוצגו בה עבודותיהן של שני אמנים מעניינים. אחד מהם הוא האמריקאי טרוור פגליין, חוקר גיאוגרפיה נועז וצלם המציג את הפרויקט "יש אי שם" במסגרתו הוא עוקב אחר לוויני ריגול, ולוכד במצלמתו, בין היתר, ניסויים של הצבא ותעשיות הצבא האמריקאיות. השני הוא האמן הבריטי ג'ון סמית, שהתלבט ארוכות אם לשתף פעולה עם מוסד ישראלי, ומציג לבסוף את העבודה "יומני מלון". אמנים נוספים המשתתפים בתערוכה: אניסה אשכר, מיקי קרצמן, דגנית ברסט, חיים דעואל לוסקי, יוחאי אברהמי, אילן גרין ועוד.

במסגרת התערוכה יתקיים ביום שלישי יום עיון "רשתות של סוד", בתמיכת קרן שפילמן לצילום (sip), בהשתתפות עו"ד מיכאל ספרד, הבלוגר והעיתונאי עדו קינן, ד"ר נעם יורן טרוור פייגלן ועוד.

טרוור פגליין, "They Wach The Moon", 2010. המרכז לאמנות דיגיטלית בחולון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ