של מי המוזיאון

זה כשלושה חודשים מוחה חלק גדול מקהילת האמנים בישראל נגד התנהלותו של מוזיאון תל אביב

אלי ערמון אזולאי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי ערמון אזולאי

זה כשלושה חודשים מוחה חלק גדול מקהילת האמנים בישראל נגד התנהלותו של מוזיאון תל אביב. ב-11 באוגוסט התאספו ברחבת המוזיאון כ-300 מחברי קהילה זו. בלטו ביניהם שרה בריטברג-סמל, שהיתה האוצרת לאמנות ישראלית במוזיאון זה ועורכת כתב העת "סטודיו"; פרופ' נחום טבת, ראש התוכנית לשעבר ללימודי תואר שני של בצלאל; פרופ' עידו בר-אל, ראש המחלקה של אמנות בבצלאל לשעבר; ציבי גבע, נעמי גבעון ותמר גטר. בזה אחר זה נטלו אנשים את המגאפון והביעו את דעתם. דובר על שקיפות, על רגולציה, על זכויות ועל שותפות.

אף שהיתה הסכמה בקרב המארגנים לקיים את הדיון ברחבת המוזיאון החיצונית, במהלכו קרא המרצה והאוצר גלעד מלצר להעביר את הדיון אל החלל הפנימי. לאחר שכ-100 בני אדם הצליחו להיכנס ולהתיישב במבואה הפנימית, נעלו השומרים את דלתות הזכוכית, אף שהכניסה למוזיאון בערבי חמישי היא עד השעה 22:00. גם תעודת עיתונאי לא הועילה.

צילום: עמית גרון

מעט אחר כך חתמו יותר מ-500 בני אדם, בהם אמנים, אדריכלים, אוצרים וחוקרים, על עצומה, שנשלחה לראש העיר רון חולדאי. החותמים הצביעו על שורת כשלים במדיניות ובהתנהלות של המוזיאון בכלל ושל הוועדה לאיתור מנהל חדש למוסד בפרט.

בסוף אותו החודש התקיים דיון תוסס בבניין התוכנית ללימודי התואר השני של בצלאל, שבאו אליו כ-100 בני אדם. מרבית הנוכחים דרשו מהאמן עופר ללוש, שצורף לוועדת האיתור, שלא לקחת בה חלק. שום נציג של הנהלת מוזיאון תל אביב לא נכח וגם לא אף אחד מהאוצרים במוזיאון.

בכל החודשים האלה נמנע המוזיאון מתגובה עניינית לפניות חוזרות של עיתונאים. מפעם לפעם מסר תגובה רשמית ולקונית בעניין כזה או אחר, אך חזר ופטר את הביקורת באמירה שזהו "קומץ אמנים המשמיצים את המוזיאון בקביעות".

בערב הפתיחה של האגף החדש במוזיאון, בתחילת החודש הזה, שהשתתפו בו כ-2,000 מוזמנים, הפגינה קבוצת אמנים מחוצה לו, לבושה בשחור ומצוידת בחומר הסברה. פעולת מחאה נוספת התקיימה ביום חמישי לפני שבוע: בשעת ערב מאוחרת נשכבו כ-20 אמנים למשך חצי שעה על רצפת המוזיאון, בין יצירות האמנות הישראלית באגף החדש.

לפני כחצי שנה נמסר מטעם המוזיאון כי בערב הפתיחה של האגף החדש יוכרז על זהות המנכ"ל החדש. הדבר לא קרה. גם מאמצים לקבל מהמוזיאון שמות של מועמדים, או לפחות התחייבות לתאריך הסופי לעבודתה של ועדת האיתור, לא עלו יפה. דוברת המוזיאון מסרה: "ועדת האיתור ממשיכה לראיין מועמדים בארץ ובעולם. תאריך היעד הוא היום בו יימצא המועמד המתאים. אנחנו לא מפרסמים את שמות המועמדים, וההחלטה על פיצול התפקיד תתקבל על פי נתוניו של המנהל שייבחר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ