איפה השירה?

סגירתו של "מטעם", כתב העת המשמעותי האחרון לספרות, היא גם בית שאבד לשירה שנדחקה לתחתית החבית השבורה ממילא של הספרות העברית

יאיר אסולין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אסולין

"מטעם" נסגר. אחרי שבע שנים ו-28 גיליונות החליט יצחק לאור, העורך, לסגור את כתב העת. נכתב שהוא רוצה להתרכז ביצירה אישית (שירה. פרוזה). "מטעם" היה אולי כתב העת המשמעותי האחרון לספרות, כתב עת שגם אם לא הסכמת עם כל העמדות שהציג (כותרת המשנה: "כתב עת לספרות ומחשבה רדיקלית") עדיין הרגשת (הרגשתי) שאתה קורא כתב עת שמתייחס לעצמו ואל הקוראים שלו ברצינות: המאמרים שאפו תמיד לחדות ודיוק, התרגומים היו מצוינים וכמובן הספרות שבו (שירה. פרוזה. מבוגרת. צעירה) היתה מהטובות שפורסמו בשנים האחרונות.

גילוי נאות: כמה משירי הראשונים פורסמו בגיליונות הראשונים של "מטעם". אני עוד זוכר את מייל התגובה על השיר הראשון ששלחתי, שלא פורסם: הערות מפורטות מלאור על השיר ובקשה שאשלח בעתיד שירים אחרים. שלחתי כמה, הוא פירסם כמה. תמיד בדייקנות, מתוך כבוד לשירה.

למרות שהשירה לא מעניינת כמעט אף אחד (ואולי דווקא בגלל זה), חשוב לכתוב: מצבה רע מאוד. גם אם על פניו נראה כאילו יש איזו פריחה (כתבי עת. אירועים. סדנאות), בפועל היום כמעט אף אחד אינו קורא שירה, אינו מודע לשירה, אינו מתחשב בנקודת המבט של המשורר: לשירה אין קיום ציבורי בישראל. השירה נדחקה לתחתית החבית, השבורה ממילא, של הספרות העברית. פרט לכמה הוצאות שמוציאות מעט, אין היכן להדפיס שירה (ולמען האמת, גם אין בשביל מה). למה? כי שירה לא נמכרת. למה לא? כי שירה היא תובענית, על פניו היא לא סקסית, היא דורשת ריכוז, הקשבה, ולמען האמת, בישראל של שנת 2011, למי יש כוח להתאמץ בשביל קצת רגש אמיתי כשאפשר, בלחיצת כפתור, לרחוץ בגלונים של רגש אינסטנט (איבדנו את היכולת להבחין)? התשובה היא במכירות: כמעט לאף אחד. האם יש משל טוב מזה למצב התרבות בישראל, אני שואל את עצמי, למצב בכלל?

לעניין "מטעם": חבל על דאבדין. שלא יישכח. שיקומו לו יורשים בדמותו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ