בית המצורעים בירושלים יהפוך למרכז תרבות

המרכז ישלב בין עשייה אמנותית לבין טכנולוגיה, ויכלול תערוכות קבועות ומתחלפות שיוצגו בתוך הבניין ובגינה המקיפה אותו

נועם דביר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נועם דביר

מינהל מקרקעי ישראל ועיריית ירושלים חתמו על הסכם להעברת בית החולים "הנסן" שבשכונת טלביה לידי העירייה. הבניין שימש במשך כ-100 שנים בית חולים למצורעים, וכעת הוא ישומר ויוסב למרכז תרבות ואמנות עירוני.

בית החולים הוקם בשלהי המאה ה-19 ושימש לאשפוז מבודד של חולי צרעת. הוא תוכנן על ידי קונרד שיק ותיאודור זנדל, שהיו אדריכלים גרמנים בולטים שפעלו בירושלים בתקופת השלטון העותמאני. בית החולים פעל כמשק אוטרקי, ומסביבו ניטעו גן ירק ובוסתנים לצד רפת ודיר שסיפקו חלב וצמר.

לאחר קום המדינה הפך הבניין לבית חולים ממשלתי ונקרא על שמו של גרהרד הנסן, מדען נורבגי שגילה את החיידק הגורם לצרעת. הוא נקנה על ידי קק"ל בשנות ה-50 כדי לשמש הקמפוס של האוניברסיטה העברית, שפונתה מהר הצופים עם קום המדינה. בסוף שנות ה-80 חדל בית החולים לשמש לאשפוז חולי צרעת, והפך למרפאת חוץ של משרד הבריאות שעסקה בבעיות עור שונות.

לאחרונה הפסיק משרד הבריאות את השימוש במבנה והשיב אותו לחזקת מינהל מקרקעי ישראל. במסגרת סיכום בין המנהל, לבין קק"ל (בעלת הקרקע) ובהתאם להחלטת ממשלה ממאי 2009, הוחלט למסור את המבנה ואת השטח שמסביבו (כ-7 דונמים) לעיריית ירושלים לטובת הסבתו למרכז למדיה אינטראקטיבית.

ברשות לפיתוח ירושלים מסבירים כי המרכז ישלב בין עשייה אמנותית לבין טכנולוגיה, ויכלול תערוכות קבועות ומתחלפות שיוצגו בתוך הבניין ובגינה המקיפה אותו. המבנה המרכזי של החלל ישמש אנסמבל של בוגרים מצטיינים מהמוסדות המובילים בתחום. קבוצת אמנים זו תתגורר, תציג ותיצור בבירה שנה שלמה, ותעסוק בפיתוח עבודות בתחום המדיה האינטראקטיבית. ברשות הוסיפו עוד כי במסגרת הפעילות ייחשף סיפורו המיוחד של המתחם לאחר שנים שבהן היה סגור לציבור הרחב. כמו כן תוקם במתחם ספריה מקצועית בתחומי העיצוב, הווידיאו והמדיה, ושלוש גלריות בהן יציגו יצירות בתחומים אלו.

הבניין מוגדר כמבנה לשימור וישופץ בליווי אנשי מקצוע מומחים. העבודות במקום צפויות להתחיל בקרוב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ