ה-FBI בודק חשד למכירת יצירות מזוייפות במליוני דולרים

על פי החשד, סוחרי אומנות בניו יורק מכרו במשך שנים יצירות מזוייפות של ג'קסון פולוק, מארק רותקו ורוברט מאתרוול

פטרישה כהן, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פטרישה כהן, ניו יורק טיימס

השלטונות הפדרליים בארה"ב חוקרים אם יצירות רבות שנמכרו על ידי סוחרי האמנות המובילים בניו יורק הן למעשה זיופים. החוקרים חושדים שבמשך שנים מכרו סוחרי האמנות זיופים של ציורים ורישומים של אמנים בולטים, כמו ג'קסון פולוק ומארק רותקו. חלק מהיצירות נמכרו במיליוני דולרים, ויצירה אחת שקיים חשד כי זויפה, נמכרה ב-17 מיליון דולר.

רוב היצירות הגיעו לשוק דרך גלאפירה רוסאלס, סוחרת אמנות לא ידועה מלונג איילנד. רוסאלס אמרה לרוכשים כי ברשותה משהו שכל בעל גלריה חולם עליו: גישה בלעדית לאוסף של אספן מסתורי, הכולל יצירות לא ידועות של אחדים מהאמנים המפורסמים ביותר במאה ה-20, בהם רוברט מאתרוול וריצ'רד דיבנקורן. באחדים מהמקרים מכרה רוסאלס את היצירות באמצעות אן פרידמן, מאושיות עולם האמנות בניו יורק, ששימשה נשיאת הגלריה היוקרתית "קנודלר אנד קומפני" באפר איסט סייד. יצירות אחרות נמכרו באמצעות ג'וליאן וייסמן, סוחר אמנות עצמאי שעבד עם קנודלר בשנות ה-80 ואף ייצג את מאתרוול.

הצייר ג'קסון פולוקצילום: אי-פי

גלריה קנודלר, שנסגרה בפתאומיות ביום רביעי אחרי 165 שנה, אינה מעורבת בחקירה, אך האספן הלונדוני פייר לגריינג', שקנה ב-2007 בסכום של 17 מיליון דולר את היצירה של פולוק "ללא כותרת 1950", הגיש תביעה נגד הגלריה ונגד פרידמן בטענה שהיצירה מזויפת. זאת לאחר שבודק מטעמו גילה ששניים מהצבעים ביצירה הומצאו רק לאחר מות פולוק.

"זה יום עצוב כשגלריה מכובדת נסגרת, כשעליה להתמודד עם העובדה שמכרה ללקוח ציור מזויף בסכום של 17 מיליון דולר, במקום לעמוד לצדו", אמר פרקליטו של האספן המרומה. דוברת קנודלר טענה שהתביעה משוללת בסיס, וציינה כי אין כל קשר בינה לבין סגירת הגלריה.

עשו לנו לייק לקבלת כל כתבות גלריה ישירות לפייסבוק שלכם

וייסמן ופרידמן, שתי אושיות האמנות שסייעו למכירת היצירות, טענו באמצעות עורכי דינם שהם ממשיכים להאמין כי היצירות שמכרו אותנטיות. הם הוסיפו כי השלטונות הודיעו להם שלא ייחקרו. אלא שעורך דינה של רוסאלס הודה שהיא היתה יעד לחקירה של האף-בי-איי ושל התביעה הכללית במחוז הדרומי של ניו יורק. סאריקאס עמד על כך שמרשתו "מעולם לא מכרה ביודעין או במכוון יצירת אמנות מזויפת".

יצירה שהוצגה כציור של ג'קסון פולוק, וקיים חשד שזוייפהצילום: אי–פי

מומחים מטילים ספק באותנטיות של 15 יצירות אמנות נוספות לפחות, שהובאו לשוק על ידי רוסאלס במשך 20 שנה. מקורות המעורבים בפרשה אמרו, כי אספנים וסוחרים שקנו את היצירות אינם יודעים שהתעוררו ספקות בדבר מקוריותן.

פרידמן הודיעה שאין הוכחה טובה יותר לאמונתה באמיתות היצירות מהעובדה שהיא עצמה רכשה שלוש מהן לאוסף הפרטי שלה - של מאתרוול, של פולוק ושל רותקו - וכי כולן עדיין ברשותה. "אני לא מגנה על עצמי", הדגישה, "אני מגנה על היצירות שבהן אני מאמינה".

עם זאת, גם פרידמן וגם וייסמן אינם יודעים את זהות האספן המסתורי שאותו ייצגה רוסאלס. לדבריהם, הם יודעים רק מה שהיא אמרה להם: שהיצירות נקנו על ידיו בשנות ה-50 ישירות מהאמנים.

יצירה של רוברט מאתרוולצילום: אי–פי

על אף שלא ידוע כיצד תסתיים החקירה, הפרשה כבר הפחיתה מערכן של יצירות רבות והביכה אישים בכירים ומכובדים בעולם האמנות. רוסאלס (55), מי שעומדת במרכז הפרשה, היא ילידת מקסיקו שעברה לניו יורק. ב-1993 החלה לסחור ביצירות של אמנים אמריקאים, ובשנים לאחר מכן מכרה שבע יצירות של דיבנקורן, שלדבריה קיבלה מגלריה ספרדית שנסגרה. ואולם, ריצדרד גראנט, חתנו של דיבנקורן ומנכ"ל המוסד על שמו, אמר שיצירות אלה נדחו על ידי הוועדה שאצרה אוסף של יצירות של האמן. "אם אין לנו תיעוד על העבודה, אנחנו ספקנים מאוד לגביה", הוסיף.

בשנים שלאחר מכן סיפקה רוסאלס מספר מרשים של עבודות, בין השאר מאת מאתרוול, פולוק, רותקו, פרנץ קליין, ויליאם קונינג וקליפורד סטיל. פרידמן וקנודלר טיפלו ב-15 יצירות כאלה לפחות, ואילו וייסמן מכר שלוש יצירות של מאתרוול לגלריות אחרות.

ב-2009 ערכו מומחים בדיקה לשני ציורים - האחד מ-1953 שקנתה פרידמן, והשני מ-1955 שהוצג בקנודלר - והגיעו למסקנה שבשני הציורים יש פיגמנטים "שהומצאו 10 שנים לפחות אחרי התאריך שמוצג על הציורים".באותה שנה החלה הבולשת הפדרלית לבדוק את הציורים, לדברי אנשים המקורבים לחקירה שביקשו להישאר בעילום שם. באוקטובר של אותה שנה התפטרה פרידמן מהגלריה, אחרי 31 שנים. עורך דינה, רונלד ספנסר, טען בתוקף כי הסיבה להתפטרותה לא היתה החקירה.

יצירה שהוצגה כציור של ג'קסון פולוק, וקיים חשד שזוייפה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ