תמונת השנה: יו"ר עמותת המתנחלים בתאונה בסילוואן

איליה יפימוביץ', שתיעד את דוד בארי פוגע עם רכבו בשני ילדים פלסטינים שזרקו לעברו אבנים, זכה בתערוכת "עדות מקומית" 2011 לצילומי עיתונות

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון

תמונת הנהג שפוגע ברכבו בשני ילדים פלסטינים שזרקו לעברו אבנים היא הזוכה בתערוכת "עדות מקומית" 2011 לצילומי עיתונות. הצלם העצמאי איליה יפימוביץ' צילם את התמונה באוקטובר 2010 בכפר סילוואן עבור סוכנות הידיעות הצרפתית (AFP). הנהג הוא דוד בארי, ראש עמותת אלע"ד וממנהיגי המתנחלים במזרח ירושלים.

חבר השופטים נימק את בחירתו וכתב: "איליה הצליח לתפוס רגע מכריע שחלף בשנייה, ובעצם תמונה זו ממחישה כאן את מהות צילום העיתונות בשיא תפארתו. בפריים אחד הצליח לתעד מספר רבדים שונים שנגלים במבט מעמיק - בנו של הנהג שמביט הצדה בפחד, הנער שנזרק לאוויר מהפגיעה, נער נוסף שכאילו מנסה לעצור את הרכב בגופו ואפילו את מבטו הלחוץ של הנהג שרכבו נסקל באבנים".

לאחר פרסום התמונה טענו בחוגי ימין כי הצלמים במקום היו חלק מהמארב שהטמינו הפלסטינים למכוניות של יהודים ושהתמונה אף בוימה. יפימוביץ' דוחה זאת בתוקף. "אפשר לפרש אותה גם לטובת הנהג. מי ביים את זה? הילדים שהתחשק להם להידרס באותו היום?", אמר אתמול ל"הארץ". יפימוביץ' סיפר כי הגיע למקום עם צלמים נוספים בשל מתיחות שהיתה באותם ימים בסילוואן, בעקבות מותו של תושב הכפר מירי של מאבטח ישראלי. רגע לפני שצילם את התמונה סיפר: "ראיתי רכב מתקרב ואחרי כמה שניות אני רואה ילד באוויר".

המשטרה קיבלה את ההסבר של בארי לגבי האירוע, על כך שהיה בסכנת חיים ולא התכוון לפגוע בילדים. הילדים עצמם לא הועמדו לדין כיוון שהיו מתחת לגיל 12, גיל האחריות הפלילית. תושב אחר מסילוואן, מוחמד שרפי, שהיה גם הוא במקום, נידון בשל התקרית לעשרה חודשי מאסר.

"עדות מקומית", המתקיימת מאז 2003, מוצגית בימים אלו לצד התערוכה הבינלאומית הוותיקה "World Press Photo". התערוכה מציגה 250 תצלומים מישראל והרשות הפלסטינית. בתערוכה מוצגים תצלומים של צלמי "הארץ" דניאל צ'צ'יק, ניר כפרי וגיל כהן מגן.

בקטגוריה "סדרת השנה" זכתה סדרת הדיוקנאות שצילם יובל טבול המתעדת דמויות מובילות במחאת האוהלים. השופטים כתבו כי "המחאה החברתית של קיץ 2011 סחפה חלקים גדולים מהעם והדבר ניכר בתצלומים שנשלחו לתחרות. צלמים רבים ניסו בדרכם לספר את סיפור המחאה באופן ייחודי ואישי, וסדרת התמונות של יובל טבול בלטה והיתה יוצאת דופן".

צילום: איליה יפימוביץ

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ