מרחיבים את העדשה: על שתי תערוכות צילום תיעודי

"עדות מקומית" ו-"World Press Photo", שייפתחו היום במוזיאון ארץ ישראל בתל אביב, מציגות את התיעוד העיתונאי כעבודת אמנות

אלי ערמון-אזולאי
אלי ערמון-אזולאי

השיח על צילום תיעודי מעלה תמיד שאלות מוסריות רבות הנוגעות בניצול, ובמתח שבין הצגה לייצוג. במקרים קיצוניים אף טוענים כנגד המתעד שהיה מוטב אילו נקט בפעולה בסיטואציה במקום לתעד אותה. התערוכות "עדות מקומית" ו"World Press Photo", יציגו את מיטב הצילום העיתונאי מהארץ והעולם, מעוררות גם הן את השאלות הללו.

"World Press Photo" היא תערוכה שנתית המוצגת בכל העולם זה שנים רבות, מאז 2003 מלווה אותה בישראל התערוכה "עדות מקומית". מצד אחד ראוי לציין כי שתיהן פועלות ללא מטרות רווח ואף מעניקות מענקים כספיים לצלמים הזוכים בתחרות הנלווית לתערוכה. מצד שני משונה להוסיף מימד של תחרות לצילום העיתונות שבמרכזו עומדים לרוב דימויי אסון וטראומה.

הזוכים בתחרות הוכרזו אמש. איליה יפימוביץ מסוכנות הצילום איי-אף-פי זכה בתמונת השנה שבה תיעד את האירוע שבו מנכ"ל עמותת אלע"ד לייהוד שכונת סילוואן דרס שני ילדים שיידו אבנים לעבר מכוניות בשכונה. בתמונה, שצולמה ב-8 באוקטובר 2010, נראה גופו של ילד נחבט בקדמת המכונית ומתעופף באוויר ועוד ילד כנראה נפגע מהפגוש. חבריהם ניצבים המומים בצדדים.

10 מתוך 10 |
נערה חרדית מתנדבת בבית תמחוי בבית אונגרין מאה שערים בירושלים
1 מתוך 10 |
תמונת השנה של "עדות מקומית"צילום: איליה יפימוביץ'
2 מתוך 10 |
תמונת השנה של Worls press photoצילום: ג'ודי ביבר

הזוכה בפרס סדרת השנה הוא יובל טבול, שצילם סדרת דיוקנאות של דמויות מובילות במחאת האוהלים. הסדרה צולמה באוגוסט האחרון והיא מוצגת בתערוכה. כמו כן בקטגוריות השונות (דיוקנאות, חדשות, ספורט, אורבניזם, חיי יום יום ועוד) זכו צלמים רבים על תמונה יחידה או סדרה. בין הזוכים: רינה קסטלנובו, זיו קורן, אוריאל סיני, עמאר יונס, כפיר סיון.

הזוכים נבחרו ע"י צוות שיפוט מקדים שבו חברים הצלמת ואוצרת התערוכה גליה גור זאב, הצלם התיעודי אדי גרלד, צלם העיתונות דייוויד סילברמן והאוצר עמי שטייניץ. בחבר השופטים הסופי ישבו בין היתר צחי בקר, יהודית גואטה, איילת השחר כהן, ערן טיפנבורן וטל ניב.

לבד מהמרכיב התחרותי יש עניין בעייתי נוסף בתערוכה. העיתונות מתאפיינת בתגובה מיידית, מוטלת עליה חובת הדיווח, ובמקרה הטוב יש לה גם צדדים ביקורתיים, כאשר התצלום העיתונאי מתנתק מההקשר שלו יש בזה מן העיוות. התצלום התלוי על הקיר, יפה או חזק ככל שיהא, משנה את פניו באופן בלתי נמנע: הוא עובר בידוד וסלקציה הנמדדים לפי ערכ איכות אמנותית או אפקטיבית ותצוגתו מקנה לו מעמד רשמי.

יוזמת התערוכה המקומית, דנה וולפייפר-ללקין, ראויה להערכה רבה על המפעל והתמיכה בתחום. בתערוכה מציגים צלמים מקומיים, אבל לא במובן הצר והציוני של המלה אלא כזה הכולל גם אמנים פלסטינים. כמו כן יזמה וולפייפר-ללקין סדנה לצלמי עיתונות ותיעוד משני הצדדים, המתקיימת זה שלוש שנים תחת השם "Frames of Reality" ונחתמת מדי שנה בספר ותערוכה. זהו כמעט אחד המפעלים היחידים שמקפיד על תרגום כתוביות בשלוש שפות - עברית אנגלית וערבית - בלי לחמוק מכך בטענה השחוקה של אילוצי תקציב.

החלל עוצב (חברת מאגמה - עיצוב וביצוע תצוגות מוזיאליות) כך שהתערוכה העולמית מקיפה במבנה ספירלי מעוגל את התערוכה המקומית, שבה יככבו פליטים הרוגים, ילד פלסטיני נדרס, האנס המורשע הנשיא לשעבר קצב וכמובן המחאה החברתית.

פליטים מאפריקה בדרך לישראל: התצלום הזוכה בקטגוריית סדרות בתערוכה "עדות מקומית"צילום: כפיר סיון

אוצרת התערוכה זו השנה השנייה, גליה גור זאב, צלמת בעצמה וממקימות גלריה לימבוס לצילום, השכילה ליצור תמהיל שונה, לעתים בעל חיבורים תימטיים, לעתים חזותיים ובמידת האפשר לייצר איי שפיות בתוך המטען הכבד של בתערוכה.

בתוך התערוכה היא אצרה תערוכת נושא המתמקדת בשלושה צלמים שתיעדו את מחאת הקיץ האחרון, ולצד עבודותיהם סדרה של תצלומים ממחאות אוהלים שונות בהיסטוריה - ממחאת האוהלים ב-1974 נגד הנסיגה מרמת הגולן מול משרד ראש הממשלה, דרך אוהלי מחאה של פלסטינים נגד תחילת הבנייה בהר חומר ב1997, ועד אוהלם של משפחת שליט שהוצב מול בית ראש הממשלה.

בין הצלמים המשתתפים בתערוכה "עדות מקומית": ג'ים הולנדר, דן בלילטי, ניר כפרי, רינה קסטלנובו, עמאר יונס, עמית שעל, אלדד רפאלי, זיו קורן, דניאל צ'צ'יק, עטא עוויסאת, אביר סולטן ואוריאל סיני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ