התנועה האמנותית

קבוצת האמנות "תנועה ציבורית" חוגגת חמש שנים להיווסדה, ספרים חדשים על מאנה כץ ויאיר גרבוז ועוד חדשות

דניאל ראוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דניאל ראוכוורגר

חמש שנים לקבוצת האמנות "תנועה ציבורית"

ב-29 בדצמבר 2006 התקיים בפינת הרחובות מלצ'ט ושדרות בן ציון בתל אביב מיצג ושמו "תאונה". הולך רגל דימה עצמו לפצוע ונשכב באמצע הצומת לזמן ממושך, בעוד שהתנועה סביבו נעצרה. מיצג זה היה הראשון בשורה של פעולות ועבודות שקיימה קבוצת האמנים "תנועה ציבורית" בחמש השנים האחרונות, בישראל ומחוץ לה. התנועה, שנהפכה במשך תקופה זו לאחת מקבוצות האמנות והאקטיביזם הבולטות והמעניינות בארץ, תציין בשבוע הבא חמש שנים להיווסדה ותקיים כנס רב משתתפים.

את קבוצת האמנות ייסדו תחילה צמד האמנים דנה יהלומי ועומר קריגר. במשך הזמן הצטרפו אליהם משתתפים קבועים ויוצרים נוספים, בהם הגר אופיר, מעין חורש, יוסי טל טייב, איל וקסלר וסער סקלי. הקבוצה יצרה לעצמה בסיס בין-תחומי של אמנות וחשיבה והרחיבה את פעולתה בנושאים חברתיים ופוליטיים. היא קיימה עשרות פעולות רבות משתתפים, שכללו מיצגים כוריאוגרפיים במרחבים ציבוריים וכן טקסים פומביים, שמטרת חלק מהם היתה עצם קיומם בלבד.

לעתים בלבוש אחיד ולבן ולעתים ללא תלבושות מיוחדות, הפתיעה הקבוצה בעבודותיה בעיתוי פתאומי ובהתרחשות שמתחילה ומתפזרת ללא התראה. יהלומי, שהוזמנה להשתתף בתוכנית שהות אמן של ארגון ארטיס בניו יורק, יזמה לאחרונה פעולה שהתקיימה בכיכר יוניון בעיר, בהשתתפותם של פעילי "לכבוש את וול סטריט". בעקבות זאת תשתתף התנועה בתערוכת הטריאנלה של הניו-מיוזיאום בניו יורק בשנה הבאה.

ביום חמישי הבא תקיים התנועה כנס במוזיאון תל אביב תחת הכותרת "אמנות, פעולה, פוליטיקה" ובו ידונו אמנים, תיאורטיקאים ופוליטיקאים בנושאים המעסיקים את הקבוצה לאורך שנות פעילותה. לאחר מכן יוצג בכיכר המוזיאון טקס-מיצג ושמו "גם כך!" שהוצג לראשונה בעכו ב-2007.

למרות התנגדויות, מוזיאונים בבריטניה יקבלו תרומות מחברת הגז BP

על אף הפגנות והתנגדויות חוזרות ונשנות, החליטו שלשום ראשי מוסדותיה המוזיאליים של בריטניה לחדש את הסכם התרומות שלהם עם חברת השמנים והגז מעוררת המחלוקת, בריטיש פטרוליום (BP). החברה, התומכת זה שנים במוזיאונים רבים, בהם מוזיאוני הטייט, המוזיאון הבריטי וגלריית הדיוקנאות הלאומית בלונדון, תעביר למוסדות השונים כמה עשרות מיליוני ליש"ט בשנים הקרובות.

רשת מוזיאוני הטייט היתה האחרונה שהחליטה לחתום מחדש על הסכם התרומות. ההתלבטות נבעה בעיקר מעצומת התנגדות ובה 8,000 חתימות שהוגשה למוסד כחלק מקמפיין "שפכו אמנות, לא נפט". הקמפיין, שהחל לאחר אסון הנפט ש-BP היתה אחראית לו ב-2010, נמשך עד החודש האחרון; הוא כלל הפגנות בטייט מודרן ובמוזיאון הבריטי, שבהן שפכו מפגינים נפט בכניסת המוזיאונים באירועים שונים, הפריחו בלוני הליום שמחוברים אליהם דגים מתים וכן הפגינו כשפניהם צבועים בשחור. מנכ"ל הטייט, ניקולס סרוטה, העיד כי נושא חידוש התרומה העסיק את הוועד המנהל של המוסד במשך השנתיים האחרונות. על פי דיווחי התקשורת, נפלה ההחלטה בלחצו של חבר הנאמנים.

מאז פורסמה ההחלטה, היא גונתה בחריפות בתקשורת הבריטית. עם זאת, מי שצידדו בה אמרו כי קשה להחזיק בצורה אחרת את מוסדות התרבות הלאומיים בזמן שהמדינה הולכת ומקצצת את תקציביהם - צעד שעורר גם הוא הפגנות רבות השנה.

סרטו של רועי רוזן ממשיך לגרוף פרסים

סרטו של האמן רועי רוזן, "צא" (2010), זכה החודש בפרס פסטיבל בוקרשט לסרטים אקספרימנטליים - הפרס הרביעי שקצר בשנתיים האחרונות. חבר השופטים של תחרות הפסטיבל כינה את הסרט "בלתי מתפשר" וציין כי עבודה זו "משלבת ארוטיות וגירוש שדים עם ביקורת פוליטית, במקביל לפיתוח אסטרטגיה ויזואלית שנוגעת בכל צופה".

הסרט, שזכה בספטמבר בשנה שעברה בפרס לסרטים באורך בינוני בפסטיבל ונציה, מתמקד באקט סאדו-מאזוכיסטי של זוג נשים (בכיכובן של יוענה גונן ואלה שפירא) הנהפך לטקס גירוש שדים, שמשולבים בו משפטים שאמר שר החוץ אביגדור ליברמן.

חוצים גבולות

* תערוכת יחיד ראשונה של האמן אוהד מטלון בגרמניה תיפתח בינואר בגלריה פודביילסקי קונטמפוררי שבברלין. התערוכה, שאוצר שגיא רפאל, תיקרא "The Zone" ותכלול סדרת תצלומים של מטלון מן העשור האחרון בנושאים סימבוליים במציאות הישראלית.

* תערוכת יחיד של רונה יפמן מוצגת עתה בגלריה דרק-אלר בניו יורק. במרכז התערוכה, ששמה "מרת א' בוק: פרויקט מס' 4", מיצב וידיאו וצילום של יפמן העוסק בדמותו של ניצול שואה בן 80 החי בתל אביב ועסוק בהחייאת דמות פרי דמיונו - אשה ושמה מרתה בוק. התערוכה תוצד במקום עד 7 בינואר.

* יעל בלבן ואשרף פואחרי הוזמנו להציג בתערוכה במרכז הפסטיבל בטוסקנה, איטליה. התערוכה, שנפתחה בסוף השבוע, נקראת "חתימה" ונוצרה ביוזמת בית הגפן בחיפה ופסטיבל התרבות "שבע שמשות, שבעה ירחים" באיטליה. בפברואר היא תוצג בליסבון.

ה"פריק קולקשן" בניו יורק מרחיב את תצוגתו

במוזיאון הניו-יורקי ה"פריק קולקשן" נפתחה השבוע גלריה חדשה, במבנה שהוסף למוסד לראשונה זה כ-35 שנים. המוזיאון, הסמוך למטרופוליטן במנהטן, שוכן במבנה שהקים הנרי קליי פריק בראשית המאה ה-20 לשם הצגת אוספו הפרטי. האוסף כולל, בין השאר, יצירות של דייגו ולסקז, הנס הולביין, טיציאן ורמברנדט וכן דוגמאות של אמנות אימפרסיוניסטית, בהן של אוגוסט רנואר וקאמיל קורו.

הבניין הניאו-קלאסי, שתיכנן האדריכל תומאס האסטינגס, סובב חצר פנימית שחלקה נסגר עתה כדי לשמש את הגלריה החדשה. על תכנונה של זו הופקד משרד האדריכלים דייוויס, ברודי, בונד ואאדס המתמחה בתחום זה. תכנון הגלריה הנוספת נעשה באופן שאינו בולט או מתנגד לקוויו המקוריים של הבניין, כך ששטחי התצוגה הורחבו ללא השפעה סגנונית נראית לעין. לדברי מנכ"ל המוזיאון, איאן וורדרופר, יוצגו בגלריה החדשה גם יצירות בולטות מאוסף ארנהולד, אוסף פסלי חרסינה שנתרם למוזיאון, וכמה פסלים של ז'אן-אנטואן הודון בן המאה ה-18. תצוגה זו תימשך עד חודש אפריל.

ספרים חדשים על מאנה כץ ויאיר גרבוז

"מאנה כץ - אוקראינה, פאריס, ארץ ישראל", ספר בהוצאת מוזיאון מאנה כץ ועיריית חיפה, יושק בשבוע הבא ויסקור את חייו ואת יצירתו של האמן והאספן היהודי. כץ, יליד 1894, רכש את השכלתו האמנותית בווילנה ואחר כך באקדמיה לאמנויות יפות בפאריס. ב-1958 עלה לישראל והתיישב בחיפה. ציוריו משויכים לזרם היהודי באסכולת פאריס.

בספר החדש, שערכה נעה תרשיש ועיצב כפיר מלכא, מופיעים מאמרים של ד"ר גדעון עפרת, יונה פישר, מרים ריינר, ד"ר אירית מילר ותרשיש, העוסקים בפרקי חייו העיקריים של כץ. לצד אלו מודפסת לראשונה טיוטת אוטוביוגרפיה שכתב כץ ושמורה בארכיון המוזיאון על שמו. המוזיאון שבחיפה חודש ושופץ בשנה שעברה ולאחרונה מונתה סבטלנה ריינגולד לאוצרת הראשית (במוסד זה ובמוזיאון בית שטרוק). השקת הספר תתקיים במוזיאון ביום שני.

ספר אמנות נוסף שמושק כעת הוא "יאיר גרבוז: רדימיידלע", אנתולוגיית מאמרים של אמנים וכותבים על עבודתו של גרבוז, בהם שרית שפירא, מעין אמיר ורותי סלע, עדו בר אל ושמעון אדף. את הספר, המחולק לשלושה שערים מרכזיים, ערכה נעמי סימן טוב והוא יוצא אור בהוצאת המדרשה לאמנות בבית ברל ובתמיכת משרד התרבות והספורט וקרן רבינוביץ'. באירוע השקתו, שיתקיים מחר ב"תולעת ספרים" בתל אביב, ידבר גרבוז על ההומור ביצירתו וכן יוצגו קטעים ארכיוניים שאספו אמיר וסלע במסגרת הכנותיהן לסרט התיעודי "יאיר גרבוז: מחזמר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ