התנועה האמנותית: חדשות ואירועים

עבודות שנתרמו למוזיאון תל אביב הוצעו למכירה ללא הסכמת האמנים, דייוויד הוקני מצטרף למסדר המלכותי, הקרנת בכורה ל"משמרת" של איה בן רון ועוד

דניאל ראוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים3
דניאל ראוכוורגר

עבודות שנתרמו למוזיאון תל אביב הוצעו למכירה ללא הסכמת האמנים

אי הבנה בין מוזיאון תל אביב לאמנות לאגודת ידידיו האיטלקים הביאה למכירתן והעמדתן למכירה פומבית של יצירות אמנות שנתרמו לאוסף המוזיאון.

בפרשה, שמתפרסמת כאן לראשונה ותוארה על ידי אחד הגלריסטים המעורבים בה כ"משונה והבעייתית ביותר שנחשפתי אליה בכל שנותי במקצוע", הציעה אגודת ידידי המוזיאון באיטליה (A.M.A.T.A) עבודות אמנות של אורן בן מורה, ראובן ישראל, גיא ינאי, אסתר שניידר ואחרים למכירה למטרות תמיכה בארגון ובמוזיאון, זאת ללא הסכמת האמנים וללא ידיעתו של המוזיאון.

תחילתה של הפרשה לפני שנה, אז פנתה האגודה, בשיתוף מוזיאון תל אביב, לגלריות ולאמנים להגיש מועמדותם להשתתפות בתערוכה משותפת של אמנות ישראלית ואיטלקית במילאנו. לאחר פרסומו של "קול קורא" להשתתפות, בחרו המעורבים בתכנון התערוכה, שבראשם פרופ' מרדכי עומר, את האמנים המשתתפים, עשרה ישראלים ועשרה איטלקים. בחודש מאי האחרון הוצגה התערוכה ב"הנגר ביקוקה", מחללי האמנות היוקרתיים שבמילאנו. את התערוכה אצרה פרופ' קורנייטי מרטינה, וקטלוג נלווה לה יצא לאור בהוצאה המרכזית "סקירה".

האמנים הבינו, כפי שמסר אחד מהם ל"הארץ", כי התערוכה תנדוד לאחר מכן לישראל ותוצג במוזיאון תל אביב במשך 2011, כאשר העבודות יישארו לאחר מכן במוזיאון ויתרמו לאוספיו. למרות זאת, נשלחה התערוכה לחלל תצוגה נוסף באיטליה וחזרת העבודות לישראל התעכבה. מכתב שנשלח מטעם האגודה בחודש שעבר בישר כי היא שמחה להודיע לאמנים כי עבודותיהם יוצעו למכירה ומודה להם על תמיכתם ותרומתם. המכירה, שפורסמה באתר האגודה, תוכננה להתקיים בשבוע הבא.

גיא ינאי, HOLIDAY, 2010. מתוך התערוכה במילאנו

בשלב זה, פנו האמנים והגלריות המעורבות, בהן גלריה אלון שגב, גלריה ברוורמן וגלריה נגא, למוזיאון כדי לברר את העניינים. השבת העבודות לישראל, ציינה בפניהם האגודה, תלווה בתשלום כל מחירי המשלוח בנוסף להוצאות הכוללות שנגרמו בשל הצגת העבודות וביטוחן. לדברי האמנים, כמה מעבודותיהם כבר נמכרו באופן פרטי לאספנים איטלקים, מבלי שקיבלו מידע על הרוכש או על מחיר הרכישה. "תרמתי את העבודה לתערוכה בשל הערכתי למוזיאון ובשל רצינות התערוכה האיטלקית", אמר אחד האמנים, "אך אף אחד לא התייעץ אתי, או עם אמן אחר מהרשימה, אשר למכירת העבודות. המוזיאון אף הוא לא ידע על היוזמה דבר".

"לאחר סיום התערוכה היתה יוזמה לערוך מכירה פומבית של היצירות במטרה לגייס תרומה למוזיאון", השיבה דוברת המוזיאון לפניית "הארץ". "המכירה לא היתה על דעת המוזיאון, ובטח ללא שיתוף פעולה מצד האמנים. אי הבנה מול אגודת הידידים הביאה לפרסום המכירה, ואולם משנתגלתה הטעות עצר המוזיאון את המכירה". עוד נאמר כי הפרשה תגיע לסיכומה עם שליחתן של העבודות בחזרה לארץ והשבתן לבעליהן.

חוצים גבולות

* "Party Poopers", תערוכת יחיד חדשה של האמנית יעל פרנק, תיפתח בסוף השבוע הבא בגלריה לאבירינת שבלובלין, פולין. את התערוכה אוצר ולדמר טטרצ'וק, שהוזמן למכללת קלישר בישראל כחלק משנת האמנות הפולנית.

* פרויקט מיצב חדש של האמנית מיה ברקאי הוצב על בניין בתכנונו של האדריכל היפאני פוהימיקו מאקי באתר "גראונד זירו" בניו יורק. עבודתה של ברקאי מוצבת על חגורת פיגומי הבניין, שבנייתו עתידה להסתיים בעוד שנתיים. בעבודתה משתמשת ברקאי בדמות פועל הבניין מתוך תמרורים שונים ברחבי העולם, ואותו היא מתארת באופן גרפי על גבי רקע כתום אחיד.

מאיה ברקאי, "אנשים עובדים", 2011

* האוצרת הישראלית תמי כץ פרימן, המתגוררת בארה"ב מאז סיימה לפני שנה את תפקידה כאוצרת הראשית של מוזיאון חיפה לאמנות, תאצור תערוכה ששמה "UNNATURAL" במוזיאון באס לאמנות שבמיאמי. התערוכה, שתכלול עבודות של אמנים בינלאומיים שרובם ישראלים, בהם יהודית סספורטס, מירב הימן ויוסי בן שושן, תתמקד בהיבטים מדעיים, אקולוגיים, רומנטיים ופואטיים של אמנות עכשווית ותיבחן התפתחויות טכנולוגיות במאה ה-21.

דייוויד הוקני מצטרף למסדר המלכותי

הצייר הבריטי דייוויד הוקני, בן 74, הוכרז השבוע כחבר המסדר המלכותי הבריטי. על אף שהיה מרדן מושבע בעברו, הומוסקסואל שהתנגד למסורת הציור הבריטית וסירב בעבר לקבל תואר אבירות, החליטה המלכה להפוך את הוקני לחבר ה-Order of Merit. המסדר כולל 24 חברים שהגיעו, על פי הגדרת חברי המלוכה, להישגים יוצאי דופן בתחומי האמנות, המחקר, המדע ושירות הציבור. עד מינויו של הוקני היה לוסיאן פרויד האמן היחיד במסדר.

דיוויד הוקני, "חורשות וולדגייט", 2006. מתוך התערוכה ברויאל אקדמי

לצד זאת, החודש תיפתח באקדמיה המלכותית לאמנות (הרויאל אקדמי) בלונדון תערוכת יחיד נרחבת של הוקני, שתתמקד בציורי הנופים שלו. בעשור האחרון, יוצר הוקני ציורי נוף בקנה מידה גדול מאוד, המורכבים מכמות גדולה של בדי קנווס המחוברים יחד ליצירות שרוחבן מגיע ל-50 מטר ויותר. כמו כן, יציג בתערוכה עבודות שיצר באמצעים ממוחשבים, תחום שהוא לומד מאז יצא לגמלאות. "אני מצייר פרחים כל בוקר על האייפון שלי ושולח אותם לחברים", סיפר בראיון בשנה שעברה.

הוקני לא הגיב לתקשורת לאחר מינויו, אם כי בעבר אמר כי הוא לא מוצא עניין בפרסים או בתוארי כבוד. ההיסטוריון מרטין גייפורד, שהוציא בשנה שעברה ספר הכולל שיחות עם הוקני, אמר כי "לא תהיה לו בעיה להסתדר עם חברי המסדר האחרים. הוא איש שיחה מדהים שלא מסוגל להגיד דבר בלתי מעניין".

סדנת ההדפס בי-ם מעניקה מלגות עבודה

סדנת ההדפס בירושלים הודיעה השבוע כי האמנים אביטל כנעני, נינו ביניאשוילי, עדי בר, מידד אליהו, תמר שפוני ואורית ישי הם הזוכים במלגת היצירה לשנה הנוכחית. המלגה, המוענקת בתמיכת עיריית ירושלים, תאפשר לאמנים הנבחרים לעבוד במהלך השנה בסדנה ובציוד שהיא מציעה וכן תסכם את עבודת האמנים במקום בתערוכה שתתקיים בגלריה שבמקום.

אביטל כנעני, "הר שחר", 2011

המלגה, שניתנה בזאת לראשונה, מוצעת לאמנים שסיימו בחמש השנים האחרונות את לימודיהם בבית ספר ירושלמי לאמנות, כמו האקדמיה בצלאל, מכללת הדסה, בית הספר לתיאטרון חזותי או מוסררה. 70 אמנים הגישו מועמדותם למלגה ומתוכם נבחרו ששת הזוכים. את עבודתם יתחילו האמנים כבר החודש.

הקרנת בכורה ל"משמרת" של איה בן רון

ב-19 בחודש תיערך בסינמטק תל אביב הקרנת הבכורה של "משמרת - Shift", סרטה של האמנית איה בן רון. הסרט החדש נכלל בפרויקט הבין תחומי שיוצרת בן רון בתמיכת עמותת אאוטסט לקראת תערוכה שתציג החל בחודש אפריל במוזיאון הרפואה שבברלין.

הסרט מתעד חייהם של חולים במצב תרדמת, את בני משפחותיהם ואת צוותי הטיפול השונים, בשתי מחלקות לנפגעי ראש קשים במרכז הרפואי "רעות" בתל אביב. המטופלים במצב זה אינם נמצאים בהכרה, אך מקיימים מחזור של שינה וערות. תיעודם מעלה דילמות אתיות הקשורות לקודים חברתיים ומוסריים סביב נושא השמירה על חיי האדם. לאחר הקרנת הבכורה יתקיים דיון בהשתתפות האמנית, פרופ' יחיאל בר-אילן ואייל דנון, מנהל המרכז לאמנות דיגיטלית בחולון.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ