התנועה האמנותית: חדשות ואירועים

עבודות של סיגלית לנדאו נהרסו כשהוחזרו מוונציה, הירסט והוקני מתעמתים לקראת פתיחות תערוכותיהם ועוד

דניאל ראוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דניאל ראוכוורגר

עבודות של סיגלית לנדאו נהרסו כשהוחזרו מוונציה

האמנית סיגלית לנדאו, וכן משרד החוץ ומשרד התרבות והספורט, גילו בשבוע שעבר כי עבודותיה של האמנית, שהגיעו חזרה לישראל ארוזות במכולה שנשלחה מוונציה, פורקו ברשלנות כחלק מהליך בידוק המכס הישראלי.

העבודות הוצאו מן המכולה "בזלזול ובברוטליות", לדברי האמנית, ולאחר מכן הושארו בנמל חיפה, בשטח פתוח וחשוף לגשמים, במשך כעשרה ימים. לטענתה של לנדאו, כל העבודות, שכללו פסלים העשויים ממלח ופרטי נגרות עדינים וכן ציוד אלקטרוני מושכר כמו מחשבים ניידים וציוד הקרנה והגברה, ניזוקו בתהליך.

לדבריו של מיכי גוב, מפיק התערוכה בוונציה מטעם משרד התרבות, נארזו עבודותיה של לנדאו בפיקוח מלא ובתשומת לב רבה באיטליה. הן הושמו במכולה על ידי חברת שילוח איטלקית ומצבן היה תקין.

כחלק מהליך בידוק שגרתי של רשות המכס והמסים בישראל, נפתחה המכולה ותכולתה עברה בדיקה. בשל עדינותן של יצירות האמנות ומורכבות האריזה, הוסכם מראש כי ה"לקוח", כלומר נציג מטעמה של האמנית או מפיקי התערוכה, יהיה נוכח בכל הליך הדורש מגע בעבודות הארוזות. אלא שדרישה זו לא מולאה.

"את מה שנחבל, נזרק ונשרט צריך לתקן ולצבוע מחדש, את המחשבים הרטובים צריך להחליף ולתכנת מחדש, את הציוד השכור ייאלצו לקנות", אמרה לנדאו. "זה מונע ממני להציג חלק מהעבודות בהקדם. יש לי ניסיון מוצלח של שנים בייצוא עבודות אמנות רגישות יותר ורגישות פחות, אך דבר כזה לא ראיתי מימי. זה מעבר לסיוטים הכי גרועים של אמן".

סיגלית לנדאו, "Salt Crystal Fishing Net", 2011. אחת העבודות שניזוקו צילום: יותם פורם

לדבריה, עבודות שנכללו בתערוכה והושאלו לצורך כך מאספנים פרטיים יעברו שחזור במקרה הטוב או שערכן הכספי יושב לבעליהן.

רפי גמזו, סמנכ"ל במשרד החוץ וראש האגף לקשרי תרבות ומדע (קשתו"ם), אמר ל"הארץ": "הזדעזעתי לשמוע, הן מהאמנית והן ממפיק הביתן בוונציה, על היחס למכולה. יחס זה מעיד על חוסר מקצוענות ועל היעדר תודעת שירות כלפי הציבור".

הפרשה נמצאת עתה עדיין בשלבי בירור משפטי, אך תעבור לטיפולן של חברות הביטוח של הצדדים המעורבים בתערוכה, ובזאת של משרדי הממשלה, של חברות השינוע בארץ ובאיטליה, של גלריית קאמל מנור בפאריס המייצגת את האמנית, ושל לנדאו בעצמה.

מדוברות רשות המסים נמסר כי למכס לא היתה כלל מעורבות בפריקת המכולה. לדבריהם, המשלוח שוחרר ללא כל בדיקה פיסית.

הירסט והוקני מתעמתים לקראת פתיחות תערוכותיהם

פחות מחודש לפני פתיחת תערוכתו המרכזית של דייוויד הוקני ברויאל אקדמי שבלונדון, התבטא הצייר בתקשורת הבריטית נגד האמן דמיאן הירסט, שרטרוספקטיבה מרכזית שלו תיפתח במוזיאון הטייט מודרן באפריל. הוקני, שהמוזיאון הכחיש השבוע את טענותיו כלפי הירסט, אמר כי הוא מתכוון להוסיף על שלטי התערוכות שלו משפט המציין כי עבודותיו נעשו "על ידי האמן בלבד" ולא על ידי אסיסטנטים או עוזרים למיניהם. הירסט ידוע כאמן המפקח על עבודותיו אך את ביצוען הוא מפקיד לרוב בידי אנשי מקצוע אחרים.

"זה מעט מעליב בעבור אמן, אמן מנוסה", אמר הוקני. "כשלמדתי בבית ספר לאמנות, אמרתי שאת המלאכה אפשר ללמד ואת השירה לא. עכשיו, הם מנסים ללמד את השירה ולא את המלאכה". כשנשאל אם דבריו כוונו להירסט, נד בראשו.

דמיאן הירסט, מתוך סדרת "ציורי הנקודות"צילום: מוטי מילרוד / באובאו

במקביל, יצאה השבוע גלריה גגוזיאן, המייצגת את הירסט, עם הצהרה שערורייתית משלה, שזיכתה את הירסט בכינוי "וילי ונקה של זמננו".

החודש פתחה הגלריה תערוכת יחיד של הירסט, שכוללת את כל סדרת "ציורי הנקודות" של האמן - כמה מאות עבודות - שמוצגות במקביל בכל סניפי הגלריה בעולם, לרבות בהונג קונג, פאריס, ניו יורק, לוס אנג'לס ולונדון. להבטחתה הנדיבה של הגלריה, המבקר הראשון שיוכיח כי ביקר בכל סניפי הגלריה במשך תקופת התערוכה, יזכה לעבודה מקורית חתומה ומוקדשת של האמן - גרסת הדפס לציור עם נקודות.

משלחת של אוצרים ומנהלי מוזיאונים מרכזיים תבקר בישראל

בשבוע הבא תגיע לישראל משלחת של שבעה אוצרים ומנהלי מוזיאונים, בהם קרולין כריסטוב-באקרגייב, המנהלת האמנותית של תערוכת הדוקומנטה בגרמניה; איוונה בלזוויק, מנהלת הגלריה הבריטית המרכזית ויטצ'אפל שבלונדון; סימון גרנט, עורך כתב העת "Tate Inc" של רשת מוזיאוני הטייט, ומייקל סטנלי, מנהל חלל האמנות Modern Art Oxford שבאוקספורד. המשלחת, שהוזמנה לישראל על ידי עמותת אאוטסט בישראל ובבריטניה ובשיתוף ותמיכת תוכנית "BI ARTS" (תוכנית חילופי התרבות של המועצה הבריטית, משרד החוץ ומשרד התרבות והספורט), תבקר בתערוכות במוסדות שונים ובגלריות בארץ, וכן בחללי סטודיו של אמנים נבחרים. מטרתו של הביקור המקצועי היא עידוד שיתופי פעולה בינלאומיים עתידיים וחשיפתו של שדה האמנות הישראלי בפני אנשי מפתח בחו"ל.

במסגרת הביקור גם תתקיים שיחה בין כריסטוב-באקרגייב לבלזוויק, החברה בצוות המייעץ לדוקומנטה. תערוכת הדוקומנטה היא אחד מאירועי האמנות המרכזיים בעולם, והיא תיפתח בקיץ הקרוב בעיר קאסל שבגרמניה. התערוכה מתקיימת אחת לחמש שנים, ובעבר הציגו בה אמנים ישראלים כמו נחום טבת ומנשה קדישמן. שיחתן של השתיים תהיה פתוחה לקהל מקצועי בלבד, בדומה להרצאתו בשנה שעברה של האוצר הנס אולריך אובריסט, שהגיע לישראל כחלק ממשלחתה הקודמת של העמותה.

מכירת תירוש הבאה תכלול 143 עבודות נוספות מאוסף בראון

בסוף החודש יקיים בית המכירות הפומביות תירוש מכירת אמנות שתכלול מחזור נוסף של 143 עבודות מתוך אוסף האמנות של גבי ועמי בראון, בהן של רפי לביא, אורי רייזמן, לאה ניקל, אביבה אורי, אריה ארוך ומיכאל גרוס. האוסף, שהחל להימכר כבר בשתי המכירות הקודמות במקום, ועד עתה נמכרו ממנו קרוב ל-200 עבודות של אמנים רבים, יוצע למכירה לצד כמה מאות פריטים נוספים, בהם גם עבודות מאוספו ש ל הסופר אפרים קישון.

כמו בפעמים קודמות, יחלק תירוש את המכירה לשני חלקים, שהראשון שבהם יתקיים ב-28 בחודש והשני שבוע לאחר מכן. גם במכירה זו, יוצעו למכירה בזו אחר זו עבודות של ארם גרשוני ושל אביו משה גרשוני, שבמכירה הקודמת זכו לתשומת לב רבה כאשר נמכרו שתיהן במחירי שיא לאמנים.

מיכאל גרוס, "דמות בירוק (הפסל שמואל הר-אבן)", 1960. מתוך אוסף בראוןצילום: קוסטיצ'ב ולודי

מתוך אוסף קישון יוצעו למכירה 36 עבודות אמנות, בהן של יוסל ברגנר, שמואל בק, נפתלי בזם ושרגא וייל. אוסף נוסף שחלק ממנו ייכלל במכירה הוא זה של האספנית מירה ורטהמר, שמתה לפני שנה בגיל 101 והורתה להעביר את כל תכולת ביתה למכירה בתירוש. האוסף כולל עבודות של חנה אורלוף, לסר אורי, האחים איזאק ויוזף ישראלס ואבל פן.

כמו כן, קטגוריה מיוחדת במכירה תוקדש לפריטי עיצוב ואחת נוספת תוקדש לעבודות של אמני רחוב וגרפיטי, שעבודותיהם מגיעות מאוספו של סרז' תירוש. בין אלו, ניתן למצוא עבודה של האמן Know Hope שהערכתה עומדת על 6,000-8,000 דולר, ומקבץ של שלוש עבודות של Klone שהערכתו עומדת על 1,500-2,000 דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ