עבודות של סיגלית לנדאו נהרסו כשהוחזרו מוונציה

לטענת האמנית, העבודות שהוצגו בביאנלה הוצאו מהמכולה ב"זלזול" והושארו בגשם 10 ימים. המכס טוען שלא היה מעורב בפירוק

דניאל ראוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דניאל ראוכוורגר

האמנית סיגלית לנדאו, וכן משרד החוץ ומשרד התרבות והספורט, גילו בשבוע שעבר כי עבודותיה של האמנית, שהגיעו חזרה לישראל ארוזות במכולה שנשלחה מוונציה, פורקו ברשלנות כחלק מהליך בידוק המכס הישראלי.

העבודות הוצאו מן המכולה "בזלזול ובברוטליות", לדברי האמנית, ולאחר מכן הושארו בנמל חיפה, בשטח פתוח וחשוף לגשמים, במשך כעשרה ימים. לטענתה של לנדאו, כל העבודות, שכללו פסלים העשויים ממלח ופרטי נגרות עדינים וכן ציוד אלקטרוני מושכר כמו מחשבים ניידים וציוד הקרנה והגברה, ניזוקו בתהליך.

לדבריו של מיכי גוב, מפיק התערוכה בוונציה מטעם משרד התרבות, נארזו עבודותיה של לנדאו בפיקוח מלא ובתשומת לב רבה באיטליה. הן הושמו במכולה על ידי חברת שילוח איטלקית ומצבן היה תקין.

לנדאו עם אחת העבודות שניזוקוצילום: מוטי מילרוד

כחלק מהליך בידוק שגרתי של רשות המכס והמסים בישראל, נפתחה המכולה ותכולתה עברה בדיקה. בשל עדינותן של יצירות האמנות ומורכבות האריזה, הוסכם מראש כי ה"לקוח", כלומר נציג מטעמה של האמנית או מפיקי התערוכה, יהיה נוכח בכל הליך הדורש מגע בעבודות הארוזות. אלא שדרישה זו לא מולאה.

"את מה שנחבל, נזרק ונשרט צריך לתקן ולצבוע מחדש, את המחשבים הרטובים צריך להחליף ולתכנת מחדש, את הציוד השכור ייאלצו לקנות", אמרה לנדאו. "זה מונע ממני להציג חלק מהעבודות בהקדם. יש לי ניסיון מוצלח של שנים בייצוא עבודות אמנות רגישות יותר ורגישות פחות, אך דבר כזה לא ראיתי מימי. זה מעבר לסיוטים הכי גרועים של אמן".

לדבריה, עבודות שנכללו בתערוכה והושאלו לצורך כך מאספנים פרטיים יעברו שחזור במקרה הטוב או שערכן הכספי יושב לבעליהן.

העבודות יעברו שחזור. לנדאו עם אחת העבודות שניזוקו

רפי גמזו, סמנכ"ל במשרד החוץ וראש האגף לקשרי תרבות ומדע (קשתו"ם), אמר ל"הארץ": "הזדעזעתי לשמוע, הן מהאמנית והן ממפיק הביתן בוונציה, על היחס למכולה. יחס זה מעיד על חוסר מקצוענות ועל היעדר תודעת שירות כלפי הציבור".

הפרשה נמצאת עתה עדיין בשלבי בירור משפטי, אך תעבור לטיפולן של חברות הביטוח של הצדדים המעורבים בתערוכה, ובזאת של משרדי הממשלה, של חברות השינוע בארץ ובאיטליה, של גלריית קאמל מנור בפאריס המייצגת את האמנית, ושל לנדאו בעצמה.

מדוברות רשות המסים נמסר כי למכס לא היתה כלל מעורבות בפריקת המכולה. לדבריהם, המשלוח שוחרר ללא כל בדיקה פיסית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ