העיתונאי חנוך מרמרי נבחר לנשיא בצלאל

הוועד המנהל של האקדמיה לאמנות ולעיצוב בחר אתמול במרמרי לתפקיד, על אף שאין לו תואר אקדמי - בניגוד לתקנון המל"ג

אלי ערמון אזולאי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הוועד המנהל של האקדמיה לאמנות ולעיצוב בצלאל בחר אתמול בעיתונאי חנוך מרמרי לתפקיד נשיא האקדמיה. אולם מרמרי אינו עומד בתקנות המועצה להשכלה גבוהה ולפיהן נשיא של מוסד אקדמי או של מכללה צריך להיות פרופסור. מרמרי אינו פרופסור ואף לא השלים מעולם תואר ראשון, כפי שהעיד על עצמו במאמרים שכתב, ולפי קורות החיים המופיעים באתר העמותה "ישראלים למען הדמוקרטיה", שבה הוא משמש מנכ"ל.

הוועד המנהל של בצלאל התכנס ואישר אתמול בשעות הערב המוקדמות בכדי לדון בהמלצות ועדת החיפוש. לדברי יו"ר הוועד, עו"ד צבי ברק, החברים בחרו את חנוך מרמרי מבין המועמדים השונים. המינוי יובא לאישור חבר הנאמנים של האקדמיה בישיבתה הקרובה. מרמרי יחליף בתפקידו את פרופסור ארנון צוקרמן שכיהן כנשיא האקדמיה מאז 2003.

מרמרי מוכר בעיקר כעיתונאי, הוא כיהן כעורך "הארץ" בין השנים 1991 ל-2004. לאחר מכן שימש בין 2005 ל-2008 כראש המחלקה לתקשורת חזותית בבצלאל. הבחירה במרמרי מפתיעה רבים, שכן תקופת כהונתו של מרמרי במוסד, שנגמרה עוד בטרם מילא קדנציה מלאה, זכורה לרבים אשר נמנעים להזדהות בשמם כתקופה הקשה ביותר של המחלקה.

חנוך מרמריצילום: יורם אשהיים

סטודנטים שלמדו תחתיו ואף מספר מרצים טענו אז שהוא מרוחק מהתלמידים, אינו נגיש ואף יהיר. אחרים טענו שזהו חיסרון גדול שהוא אינו מעצב במקצועו. שנה לפני פרישתו מהמחלקה הסטודנטים מחו בעניין ותלו כרזות במסדרונות המחלקה ובהם ביקורת חריפה כלפיו. לאחר פרישתו מתפקיד זה בבצלאל, כיהן תקופה קצרה מאוד כעורך הראשי של הוצאת כנרת זמורה ביתן.

מלבד לעו"ד ברק, ישבו בוועד שבחר במרמרי, גם פרופ' יעקב קאופמן, פרופ' נחום טבת, פרופ' חנן דה לנגה, שלומית עמיחי, יוסי ריבק ומר בנג'י רעיף. לפי הערכות, בין השמות הנוספים שעלו בוועד היו האוצר הותיק יגאל צלמונה, ירון סדן, המעצב וראש המחלקה לתואר שני בעיצוב פרופ' עזרי טרזי והמשנה לנשיא, יערה בראון.

ברק מסר בתגובה על הבחירה במרמרי כי "זוהי הפעם הראשונה ב-105 שנים שבצלאל קיים שתלמיד שהיה גם ראש מחלקה נבחר גם לנשיא". עוד הוא הוסיף כי "יש לו נסיון ניהולי רב בתחומים המשיקים וחשבנו שהוא מתאים למשרה".

במאמר שפרסם מרמרי עם פרישתו מעריכת עיתון "הארץ" הוא כתב: "בחיל ורעדה נכנסתי לבניין הסגפני של 'הארץ', בשולי קרית המלאכה בדרום תל אביב. בחור בן 39, יליד הארץ, בעל השכלה לא-מסודרת, בלי תואר אקדמי, ידיעת שפות ברמה על-תיכונית, בעל רקורד של הצלחה כעורך של מקומון וככותב מגזיני בעיתון יומי".

מהמועצה להשכלה גבוהה נמסר אתמול בתגובה למינוי כי: "הנחיות המועצה להשכלה גבוהה קובעות כי נשיא מוסד אקדמי ומכללה צריך להיות פרופסור וכהונתו מוגבלת ל-12 שנים". עו"ד ברק ובצלאל סירבו אמש להתייחס לבעייתיות המינוי ומסרו: "ועדת החיפוש בדקה ומצאה את חנוך מרמרי מתאים לתפקיד וזאת על פי הקריטריונים הנחוצים לתפקיד נשיא בצלאל".

מרמרי עצמו מסר בתגובה: "זו שאלה שלא אני אמור להשיב עליה, אלא יו"ר הוועד המנהל שבקיא בנהלי הבחירה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ