רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

שיח גלריה

2תגובות

 בחללית בתל אביב (הירקון 70) ייערך בשישי ב-12:30 שיח גלריה בתערוכה "איראן", בהשתתפות יהושע סימון, רועי ארד, יוסי עטיה, שלי פדרמן ועוד.

 בגלריה בנימין בתל אביב (צ'לנוב 28) יתקיים בשישי ב-12:00 שיח גלריה עם האוצרת גילית פישר בתערוכה "חיי מראות (1)".

 במשכן לאמנות בקיבוץ עין חרוד יתקיים בשבת ב-12:00 שיח גלריה בתערוכתו של משה קופפרמן, "בנוסף לצפוי". ישתתפו: אוצרי התערוכה - גליה בר-אור, נמרוד רייטמן ועירן דורפמן.

 בגלריה קונטמפוררי בתל אביב (הרצל 117) יתקיים בשבת ב-12:00 שיח גלריה עם עודד ידעיה, אביטל גבע ואורי דסאו.

 במוזיאון פתח תקוה (ארלוזורוב 30) ייערך בשבת ב-12:00 שיח גלריה בתערוכה "אופקים" בהשתתפות האמן יוסף-ז'וזף דדון, האדריכל פרופ' צבי אפרת, האוצרת דרורית גור אריה והפעיל החברתי איציק קריספל.

 בגלריה במרכז ההנצחה שבקריית טבעון יתקיים בשבת ב-12:00 שיח גלריה בתערוכה "סיריוס" עם האמנית אלה ליטביץ.

 בגלריה ברבור בירושלים (שיריזלי 6) יתקיים בשבת ב-20:30 מפגש רסיטל של הצ'לן דן ויינשטין במסגרת הסדרה "האזנות סתר".

 בסטודיו 6B בתל אביב (אחד העם 39) תיערך בראשון ב-20:00 הרצאה של קרן יעלה-גולן.

 בגלריה בצלאל בתל אביב (סלמה 60) יתקיים בראשון החל ב-18:00 כנס לציון הוצאת ספרו החדש של הדס עפרת, "מציאות רבה מדי". בתוכנית: מיצגים של חיה רוקין וטל אלפרשטיין, הרצאות של טלי תמיר, אתי אברג'ל, הדס עפרת ועוד ורב שיח בהנחיית מאשה זוסמן.

 בגלריית גרנד-ארט בחיפה (בגרנד-קניון) יתקיים בשני ב-18:00 רב שיח תחת הכותרת "סעודה ללא צנזורה", בהשתתפות ד"ר דוד בהר-פרחיה, שירלי משולם, רון ישועה ועוד.

 בגלריה האוניברסיטאית בתל אביב (קמפוס אוניברסיטת תל אביב) תיערך בשני ב-19:30 הרצאה של מיכל רובנר שתדבר על עבודתה תחת הכותרת "טלטלות מקום".

 במוזיאון ישראל בירושלים (רופין 11) ייערך בשלישי ב-19:00 שיח גלריה עם האוצר קובי בן-מאיר בתערוכה "לילה טוב".

חמישי

הגלריה החדשה של המכון לאמנות בת-ים (הגבול 18). "The Collection & The Collective", תערוכה קבוצתית חדשה שאצרו קונרדו רפאל ונעמה שריד מלטה, תיפתח במקום ב-19:00. התערוכה מציגה פרויקט איסוף דימויים שאותרו ברשתות חברתיות באינטרנט.

שישי

גלריה זימאק בתל אביב (ה' באייר 68). במקום תיפתח תערוכת יחיד של האמן ערן שקין, תחת הכותרת "Sunny Side Up". במקביל לפתיחת התערוכה, שתיערך ב-12:00, יושק ספרו החדש של שקין בהוצאת הירמר הגרמנית.

גלריה ג'ולי מ. בתל אביב (בצלאל יפה 10). "אחרי שהשמש שוקעת", תערוכת יחיד של האמנית טלי בן בסט, תיפתח במקום ב-12:00. אצרה: סאלי הפטל נוה.

גלריה ברוורמן בת"א (השרון 12). במקום ייפתחו ב-12:00 שתי תערוכות חדשות: "Serendipity" של אהרון עוזרי (ראו "לראות ולהיראות" בעמ' 5) ו"The Library Room" של אירה אדוארדובנה.

העיר התחתית בחיפה. "64 - כל שנה תמונה", תערוכת רחוב חדשה תוצג ברחובות העיר התחתית במשך חודשיים. בתערוכה תצלומי-ענק היסטוריים שנבחרו על ידי נשיא המדינה שמעון פרס, הרמטכ"ל בני גנץ, נשיאת ביהמ"ש העליון לשעבר דורית בייניש ועוד.

שבת

האטליה של הפסל יחיאל שמי בקיבוץ כברי. תערוכה חדשה לאמנית אלימה ריטה. התערוכה תתמקד בעבודות משנות ה-70 וכן בעבודות מהשנתיים האחרונות שמקיימות דיאלוג עם מבחר מעבודותיו של שמי. אוצרת: סמדר שינדלר

המרכז לאמנות דיגיטלית בחולון (ירמיהו 16). במקום ייפתחו שתי תערוכות חדשות: "לאן", תערוכה קבוצתית העוסקת בכיווני מחשבה היסטוריים ועכשוויים בשאלת הקיום היהודי שאצרו אודי אדלמן, אייל דנון ורן קסמי-אילן, תכלול עבודות במדיומים שונים של יעל ברתנא, אלעד לרום, חיה רוקין, ד"ר אריאלה אזולאי, אבי פיטשון ועוד; ו"אמא, עורבים!", תערוכת סאונד קבוצתית-קולקטיבית שאצר עידו גוברין הבוחנת את תהליך היצירה בקבוצה, בהשתתפות ליאורה בלפורד, עידו גוברין, שרון גלזברג ויוני ניב.

מרחב לאמנות ביפו העתיקה (נתיב המזלות, כיכר קדומים 8). במקום תיפתח "Oggetto D'Amore", תערוכת יחיד של סיון רובין סבג, ובה עבודות וידיאו וצילום. אצרה: דלית מרחב.

גלריה כברי. בגלריה השיתופית החדשה תיפתח ב-13:30 תערוכת יחיד של סאהר מיעארי, במקביל להופעה של המוסיקאי יוסף פרנסיס. אצרה: דרורה דקל.

גלריה גל און בתל אביב (יהודה הלוי 79-81). "צו לצו", תערוכת יחיד של הילה נבו, תיפתח במקום ב-18:00 ותוצג עד ה-25 במאי. אצר: יהודה פרובוכראי.

גלריה עמליה ארבל בתל אביב (שער ציון 3). במקום תיפתח התערוכה "צבע הוא אושר" של גניה-גוטה טריאנגל בן-עזרא. התערוכה תוצג עד ה-4 במאי.

ראשון

הגלריה העירונית בהרצליה (בן גוריון 7). במקום תיפתח התערוכה "ביניהם", תערוכה משותפת לאמניות שלי רשקס ודורית צינמן ובה עבודות פיסול וציור. התערוכה תוצג עד ה-15 במאי.

שני

גלריה חזי כהן בתל אביב (וולפסון 54). במקום תיפתח התערוכה "פנסיון" של האמנים נחום טבת וגרגור שניידר (גרמניה), במקביל לפתיחת התערוכה "22 Body Double" של האמן בריס דלספרג'ר בחלל הגלריה העליון.

שלישי

מוזיאון ישראל בירושלים (רופין 11). במקום תושק עבודת וידיאו חדשה של דרור דאום, שאופיה מופשט וגאומטרי והיא מבוססת על תאורת שלטי חוצות.

הגלריה במרכז האקדמי ויצו חיפה (הגנים 21). "אתמול בערב פגשתי בבר צייר איטלקי", תערוכת יחיד של יהודה יציב, תיפתח במקום. אצרה: ענת גטניו.

גלריית הסנטר בדיזנגוף סנטר בתל אביב (קומה 1). במהלך חודש מאי תוצג במקום תערוכת תצלומים של יורם כהן, תחת הכותרת "מתוכי פנימה", ובה תצלומי נופים, דיוקנאות ועוד.

קניון עזריאלי בתל אביב. במקום תיפתח תערוכת התצלומים "אגם הברבורים", העוסקת בהתמודדותם של בעלי מוגבלויות עם חיי היום יום.

בית סוקולוב בתל אביב (קפלן 4). במקום תיפתח תערוכתו של רן עציון, "התפוז המכני".

משאלות לב

העבודות בתערוכה "דג זהב" שתיפתח בשבת בבית "ART-ST" ביפו (הצורף 8), שהוא ביתו של האספן והפטרון סרג' תירוש, מבקשות מצד אחד להיטמע בו ומצד שני חותרות לייצר בין כתליו שיח רפלקסיבי, ביקורתי ומסויג. ההקשרים הבלתי נמנעים בין פטרונות, כלכלה ופוליטיקה עומדים בלב התערוכה, גם באופן ישיר וגם במרומז.

"להגיד בלי להגיד. לצחוק בלי סיבה. לפרום, לפרוע, לשבש. לכבוש על קצות האצבעות. להפיל בלי לשבור. להרים להנחתה", כותבת ליאת לביא בטקסט המופשט הנלווה לתערוכה. הלך הרוח המתואר במקטע זה מאפיין את האמן-האוצר וחבורת האמנים המציגה בתערוכה זו, ואת סוג הפעולה שהם התבקשו לייצר בתוך הבית. מרביתם למדו באותו מחזור בבצלאל שסיים את חוק לימודיו בשנת 2007, המשיכו לעבוד זה לצד זה ולהציג יחד במסגרות שונות.

שלושה מהם, טמיר ליכטנברג (שאף אצר את התערוכה), ערן נוה וירון אתר, אף הקימו והפעילו את החלל לאמנות "דרום" שפעל כשנתיים בסמוך לתחנה המרכזית החדשה ויצר פעילות תרבותית ערה וייחודית. בהמשך לפנייתו של ליכטנברג להציג שוב יחדיו, התבקשו האמנים להתייחס לשלל ההקשרים העולים מהאתר הנתון וכל העבודות נוצרו בעבורו. בין היתר מציגים בתערוכה האמנים רועי מנחם מרקוביץ', ירון אתר, להלי פרילינג, שרון פדידה, נטלי לוין ואסף סטי.

ליכטנברג, שעסק בשאלות של מעמד האמן ויחסיו עם שדה ושוק האמנות, מציין כי לא ניתן להתעלם מהעובדה שהתערוכה מתקיימת בביתו של האספן שהוא גם ביתו של איש אמיד ולצד זאת הוא בית של יהודי המתגורר בתוך השכונה הערבית עג'מי.

ליכטנברג נתן יד חופשייה לאמנים ופרט להצבה כמעט ולא התערב, עם זאת, העבודות המוצגות בתערוכה מציגות פרשנות שונה של האמנים למושג הבית ולזהותו. "למרות שהרבה מהעבודות נולדות מהמיקום שבו הן מוצבות, הן גם נתונות לחוק לא כתוב של לעשות אמנות שהיא לא אמנות. עולה מהם האלמנט של הסירוב והחיפוש אחר אמנות שבהגדרה נמנעת מלהיות סחירה", מסביר ליכנטברג. כאוצר הוא עודד את האמנים לצאת מעמדה של כוח, של היפוך יחסי שליטה, לעורר ולבחון את המצב הקיים ולשאול על אפשרות אחרת.

תערוכתו של אהרון עוזרי, "Serendipity", שתיפתח בשישי בגלריה ברוורמן, היא הראשונה שמציג עוזרי בארץ לאחר תקופת שהות בברלין. בתערוכה יוצג גוף עבודות חדש: מיצב קינטי, שני אובייקטים וכמה רישומים יכללו בתערוכה.

האמן פיטר יעקב מלץ, מרצה בבצלאל ובמנשר, למד עם עוזרי באותו מחזור במחלקה לאמנות של בצלאל. לדבריו, "שוחחנו רבות על אמנות והקשרים שלה "לאקזיסטנציאליזם וטקסיות. את תערוכות הסיום שלנו הצגנו יחדיו בחלל משותף כתוצאה מדיאלוג מתמשך. אהרון, שלא כמו בוגרים רבים, לא פנה לתל אביב עם סיום לימודיו, אלא בחר להתבודד בצפון הרחוק. כעבור 4-5 שנים חזר לתל אביב וכפרי בשל החל להציג באופן תדיר פסלים ורישומים מרשימים".

מלץ מאפיין את עבודתו של עוזרי בשילוב בין "מדיטטיביות עם משחקיות, על חומריות עם מורכבות טכנית. יצירותיו בפיסול וברישום ניחנות בצניעות, ממש כאופיו". מסקרן יהיה עתה, הוא מוסיף, לראות את השתנות עבודותיו לאחר השהות בבירה הגרמנית. במקביל לתערוכתו של עוזרי, תיפתח בחלל ה"בייקרי" של הגלריה תערוכה של האמנית הישראלית המתגוררת בניו יורק, אירה אדורדובנה. התערוכות יוצגו במקום עד סוף מאי.

לראות ולהיראות

פיטר יעקב מלץ יבקר בתערוכתו של אהרון עוזריתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
tm_tools.isArticleType(article) : true