כל מה שצפוי ביריד האמנות "צבע טרי"

תצוגה של מרכז גוטסמן לתחריט, תערוכת יחיד של פיליפ רנצר ושיחה על שוק האמנות הם חלק מהאירועים שמציע יריד "צבע טרי" שייפתח ביום שלישי

דניאל ראוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דניאל ראוכוורגר

יריד האמנות "צבע טרי" שייפתח מחרתיים (שלישי) בפעם החמישית, לא יתקיים הפעם בדרום תל אביב כמו בארבע השנים הקודמות אלא במתחם קריית החינוך שבצפון תל אביב. בספטמבר ישמש המקום כבית ספר תיכון, אך בינתיים הוסבו הכיתות והחללים האחרים לצורך תצוגת עבודות אמנות. להערכת המארגנים יבקרו במקום כ‑30,000 איש, ואלה יהיו בעיקר אספנים מתחילים והקהל הרחב יותר מהקהילה האמנותית, שגרעינה עדיין נטוע בדרום העיר.

העובדה כי כמה גלריות, מהפעילות והמעניינות בעיר, לא ישתתפו השנה ביריד מסיבות שונות, לצד מחירם הגבוה של ביתני הגלריות (24,000 ש"ח), גורמים לתחושת אי נוחות באשר לאותנטיות שבה משתקפת בו זירת האמנות העכשווית המקומית. עם זאת, היריד גם מעיד על השתנותו וצמיחתו של שוק האמנות הישראלי, וכאירוע אמנות מרוכז, היחיד מסוגו בישראל, יוצע בו מגוון רחב של יצירות ולא מעט פרויקטים חדשים ומעניינים.

חממת האמנים העצמאיים התרחבה השנה והיא כוללת 46 משתתפים. החממה זוכה לתשומת לב רבה בקרב המבקרים ואף הוכיחה עצמה כפלטפורמת מכירות מצוינת בעבור האמנים המציגים בה (בשנה שעברה נמכרו בה עבודות בסך 2 מיליון שקלים). בין האמנים שכדאי לשים לב לעבודותיהם הם אסף שחם, אמיר תומשוב, הרן מנדל ואיוה כפרי. מרביתם מציגים מעת לעת בתערוכות קבוצתיות וכאן יוכלו להציג עבודות רבות יותר. יש לקוות כי השנה האווירה ביריד תהיה מסחרית פחות משהיתה בשנה שעברה, ותקבל אופי של תצוגת אמנות אינדבידואלית, עכשווית ומעניינת.

אלעד לרום, "נשים ענקיות", 2012. עבודה שנוצרה ליריד

התצוגה של מרכז גוטסמן לתחריט, משתתף חדש ביריד, תמשוך ודאי תשומת לב. מרכז התחריט, המנוהל על ידי בני הזוג עופרה ובינג'י רעיף בקיבוץ כברי, הוא מוקד ותיק של עשייה בתחומו ופעלו בו השנה אמנים צעירים שמעניין יהיה לראות את תוצריהם. ביניהם, אפשר למצוא את הצלמים דוד עדיקא ואורי גרשוני ואת אמן המיצג והווידיאו שחר מרקוס.

תערוכות גלריה מעניינות נוספות הן  בגלריה גורדון, תערוכת יחיד של פרופ' אבי איזנשטיין בגלריה קונטמפוררי, תערוכת יחיד של מיטש בקר בגלריה רוטשילד אמנות ותערוכה משותפת של האמניות חנה סהר, מירי צ'ייס ואסתר נאור בגלריה פלורנטין 45. עוד פרויקט מסקרן הוא זה של שתי גלריות דומיננטיות בעיר -­ גלריה זומר וגלריה דביר, שפרטים אודותיו טרם הותרו לפרסום.

"ארכיון", תערוכה קבוצתית שאצרה איריס ריבקינד בן צור, היא מהתערוכות הבולטות השנה ביריד במסגרת סקציית "הפרויקט המיוחד". תשעה אמנים עכשוויים נבחרים (בהם אורלי מיברג, אתי שוורץ, חן שיש וגדעון רובין) עיבדו תצלום או דימוי כלשהו שבחרו מתוך ארכיון הצלמניה של הצלם רודי ויסנשטיין. ריבקינד בן צור מתארת את תהליך בניית התערוכה כדומה ל"פיתוח בצילום, שבו כל תצלום הוא הפתעה הנחשפת לאטה בחדר החושך". היא גם מציינת זו לא תערוכה בעלת אופי נוסטלגי כפי שניתן היה לצפות, אלא יוזמה שבסיסה הוא דווקא עודף חומר הגלם שבארכיון הצלמניה.

ביריד תוצג גם התערוכה הקבוצתית "קוביה לבנה" שאצרה מארי שק. התערוכה, פרי שיתוף פעולה בין צבע טרי לבין המכון הצרפתי, היא כוללת עבודות של דיתי אלמוג, רפאל זרקא, ג'ורדי קולומר ונמרוד ראובני, ומקשרת בין נושאים ארכיטקטוניים לבין חלל נפשי ורעיוני, ומנסה לייצר אתנחתא מהרעש הוויזואלי הרב ביומיום בכלל וביריד בפרט.

גדעון רובין, "ילד על סוס", 2012. מתוך התערוכה "ארכיון"

פינה שקטה נוספת יהיה אפשר אולי למצוא בתערוכה "Uncanny" של הצלמת עמית ברלוביץ, שתכלול תצלומי סטילס ועבודת וידיאו. עבודות נוספות שנוצרו במיוחד ליריד הן אלה של אורלי הומל, אלעד לרום, מיטל כץ מינרבו ומאיה אטון, ורד אהרונוביץ' ונעמה ערד וליהי תורג'מן.

פרט לכל אלה, יציע היריד "סלון" של הרצאות, פאנלים, מפגשים ואירועים חד פעמיים מעניינים אחרים: שיחה על שוק האמנות בהנחיית רוני בהרב גילת (מנכ"ל כריסטיס ישראל) בהשתתפות האוצרת הדס מאור ושני מנהלים מכריסטיס באירופה; הרצאה של ד"ר טל בן צבי וד"ר שי פרוגל על "מקומה של מחשבה ביקורתית בחינוך לאמנויות בישראל"; ורב שיח אדריכלי על הרס, שימור ושיחזור עם צמד האדריכלים הצעירים אביטל גורארי ונתנאל אלפסי ועם האדריכלים ירמי הופמן, יובל יסקי ודן הנדל. תוכנית מלאה של זמני ההרצאות והאירועים, לצד רשימת תערוכות מלאה ועוד אינפורמציה שימושית, אפשר למצוא באתר היריד: http://www.freshpaint.co.il.

יריד צבע טרי ייפתח לקהל מחר בערב ויימשך עד שבת. הכתובת: ביה"ס העל יסודי החדש, רחוב שושנה פרסיץ 3, קרית החינוך בתל אביב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ