שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
עידו בלאס
עידו בלאס

פרסי שרת התרבות והספורט ליצירה ציונית חולקו אתמול בטקס שנערך בבית מזי"א בירושלים. הפרס, בסך כולל של 300 אלף שקלים, שעורר מחלוקת ציבורית מאז כינונו לפני מספר חודשים, הוענק ל-12 יוצרים.

"לא מעט פעמים נשאלתי מהי יצירה ציונית, אך הזוכים בפרס מגדירים אותה היטב", אמרה בטקס השרה לימור לבנת. "יצירה ציונית היא כל יצירה אמנותית שנוצרת בישראל ויוצריה מדברים עברית, ונוגעת בדילמות שלנו מבלי להתנגד לישיבתנו כאן, להיותנו עם, מתוך ביטחון במי שאנחנו ובמה שאנחנו", אמרה השרה והוסיפה, "אעשה ככל יכולתי כדי להפוך את הזהות הציונית לחלק מהותי, מייד ומרכזי בחייו של כל אזרח ואזרחית במדינת ישראל".

בפרס בתחום הספרות זכה ד"ר אשר קרלוס פורת; פרס המחול הוענק לכוריאוגרפית נעה ורטהיים וציון לשבח הוענק לחוקרת והמבקר רות אשל; הפרסים בתחום הקולנוע הוענקו לבמאים דוד פישר ומני אליאס, וציון לשבח הוענק למפיק מיכה שגריר; המלחין יצחק תוויאור זכה בפרס בתחום המוזיקה, וציון לשבח הוענק למלחין נדב זיו; יואב בן דב וסרחיו דניאל צ'רטקוף חלקו את הפרס בתחום האמנות הפלסטית; פרס התיאטרון ניתן למחזאית פנינה גרי, לבמאי יבגני אריה ולשחקניות אפרת בן צור ועדי בילסקי. ציון לשבח הוענק לדלית מילשטיין.

לפני תחילת הטקס נערכה בחוץ הפגנה קטנה. המפגינים, מארגון "גרילה תרבות", מחו על הפרס המדיר לטענתם אוכלוסיות שונות בישראל, כמו האוכלוסייה דוברת הערבית והאוכלוסייה החרדית. "הפרס הזה הוא בושה, כי שרת התרבות לא קיבלה שום זכות לקבוע מי ציוני ומה ציוני", אמר אחד המפגינים. לבנת התייחסה למפגינים בנאומה ואמרה כי "לא נעים לספוג האשמות ודברי בלע, אבל בעיני אין מטרה נעלה יותר מלהשיב לחיינו את הציונות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ