פרס שיף יוענק לציירים סיגל צברי ואלדר פרבר

קמיע סמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קמיע סמית

פרס שיף לאמנות פיגורטיבית לשנת 2012 יוענק השנה לשני ציירים: סיגל צברי ואלדר פרבר. עד כה ניתן הפרס בכל שנה לאמן אחד, צייר בולט בתחום האמנות הריאליסטית.

סיגל צברי, ילידת 1966, מרבה לצייר טבע ודיוקנאות עצמיים. אלדד פרבר, יליד 1970, הוא צייר נופים ריאליסטי. בדומה לזוכה בשנת 2010, ערן רשף, גם השניים למדו ציור בהנחיית האמן והמורה ישראל הירשברג כחלק מהכשרתם האמנותית.

פרבר וצברי נבחרו מקרב 70 אמנים שהגישו את מועמדותם השנה. עם חברי ועדת השופטים של הפרס נמנו אספני האמנות גיל ברנדיס ודורון סבג, האוצרים ורדה שטיינלאוף ודורון לוריא וכן דובי שיף, שייסד את הפרס לפני כחמש שנים לזכר אביו, המלונאי ואספן האמנות חיים שיף.

אף שמדובר בשני זוכים, הוחלט שלא לחלק את הפרס לשניים אלא להכפילו. כל אחד מהציירים יזכה איפוא במענק של 10,000 דולרים ובתערוכת יחיד בליווי קטלוג במוזיאון תל אביב, שתיפתח ב-2013. במקביל לטקס הענקת הפרס, שיתקיים ב-24 ביוני, תיפתח במוזיאון תערוכת יחיד של אורית אקטע-הילדסהיים שזכתה בפרס אשתקד. בשנים קודמות זכו בו בין השאר אמנון דוד ער ומיה זר.

גלריה בינט חוגגת יובל עם תערוכה של יאן ראוכוורגר

גלריה בינט בתל אביב חוגגת השנה יובל להיווסדה. מקימה, גרשון בינט, היה יזם ובעל מפעל, אדם דתי שטיפח אוסף אמנות וב-1962 הקים גלריה בירושלים. ב-1969 פתח בנו דוד חלל תצוגה נוסף בתל אביב. מאז מותו של גרשון בינט ב-1973 פועלת הגלריה התל-אביבית לבדה. עד לפני שש שנים ניהלו אותה דוד ואחותו רודי בינט וכיום עומד בראשה גבי בינט, נכדו של המייסד.

12 תערוכות הנקראות "ציוני דרך" תוכננו לרגל יום ההולדת החגיגי. בראשונה שבהן, שהתקיימה בסוף 2011, הוצגו 20 עבודות שנוצרו לפני הקמת הגלריה, מאת אמנים כמו יעקב שטיינהרדט, מרדכי ארדון ואנה טיכו. בסוף החודש תיפתח תערוכת היחיד "ציוני דרך, יאן ראוכוורגר". בינט מציין כי הגלריה ייצגה את ראוכוורגר במשך 25 שנים ומחזיקה את האוסף הגדול ביותר מעבודותיו. כיום ראוכוורגר מיוצג על ידי גלריה זימאק. בתערוכה יוצגו ציורי שמן על בד וכן צבעי פסטל על נייר מתקופות שונות בחיי האמן, שנולד ב-1942 בטורקמניסטאן: משנות ה-60, שבהן שירת בצבא האדום כצייר שלטים, דרך שנות ה-70 לאחר עלייתו לארץ ועד לאמצע העשור הקודם.

תוכנה תנסה לגלות את זהותן של דמויות מיצירות מפורסמות

בעוד כחודש אמור לצאת לדרך מיזם מסקרן: באוניברסיטת קליפורניה ישתמשו בתוכנה לזיהוי פנים כדי לנסות לעמוד על זהותן של דמויות אלמוניות מיצירות אמנות נודעות, כמו "נערה עם עגיל פנינה" של יאן ורמיר.

התוכנה, שמופעלת לרוב בתחום הזיהוי הפלילי, מזהה אנשים דרך מדידת תכונות כגון המרחק בין איברי הפנים השונים. במציאות התכונות הללו, הייחודיות לכל אדם, מבדילות אנשים זה מזה ומקלות את זיהוים. ואולם, אין לדעת אם הדבר רלוונטי לציור דיוקן, שלא תמיד צויר בדיוק מרבי ולפעמים אף שונה במכוון בידי האמן שניסה לייפות את מושא היצירה.

תחילה ינסה צוות הפרויקט ליצור התאמה בין מסיכות פנים של אישים מפורסמים, בחייהם או במותם, לבין פסלים וציורים שידוע שנעשו על פי דמותם. אם התוכנה תפעל כמצופה, תפוענח התעלומה שמאחורי דיוקנאות רבים, בהם 14 דיוקנאות של גברים ונשים פלוניים המוצגים עתה בתערוכה בגלריית הדיוקנאות הלאומית בלונדון (עד 8 ביולי). במסגרתה חיברו להם סופרים בריטים ביוגרפיות פיקטיביות.

חוצים גבולות

* האמן רועי חפץ, בוגר התואר השני באמנויות בבצלאל, נבחר לתוכנית הבינלאומית לאירוח אמנים של Kuenstlerhaus Bethanien בברלין. בתוכנית היוקרתית נבחרים בקפידה אמנים חזותיים מכל רחבי העולם והם מוזמנים להתארח וליצור במוסד, שמתהדר ב-25 חללי עבודה. עם האמנים הישראלים הקודמים שהשתתפו במיזם נמנים גיא בן נר, יהודית סספורטס וזויה צ'רקסקי. חפץ לקח חלק בתחילת השנה בסדרה "פעולה בחודש" (ביוזמתה של אוצרת גלריית קו 16, סאלי הפטל-נווה) שבה התארח ויצר במספרה בשכונת נוה אליעזר בתל אביב.

* האמנית אילנה סלמה אורתר מציגה כעת את המיצב "מגדת עתידות. קריפטה" בגלריה של בית הספר הגבוה לאמנות ועיצוב במרסיי. המיצב יוצר התקה קונצפטואלית של חלל בית הכנסת אליהו הנביא שבעיר הולדתה, אלכסנדריה, אל הגלריה במרסיי. העבודה כוללת שחזור מינימליסטי של בית הכנסת, קפסולות זכוכית המלאות באדמה ובחפצי עבר וכן סאונד של תפילה של יהדות המזרח.

* הצלם אוהד מטלון הוא הזוכה הראשון בפרס BNP-BNL Paribas המוענק ביריד MIA (Milan Image Art) שבמילאנו. התצלום הזוכה הוא "ניהאד, המכתש הקטן" משנת 2000, מתוך סדרת תצלומים רחבת היקף שהחל לצלם ברחבי ישראל ב-1998.

* האמן הישראלי הרב-תחומי איתמר ג'ובני יציג תערוכה ראשונה בטורונטו, בסניף הקנדי של גלריה ג'ולי מ' התל-אביבית. תערוכתו נקראת "אנשי המאה ה-21", בזיקה לשמו של פרויקט הדיוקנאות רחב היריעה שצילם במאה שעברה אוגוסט זנדר, "אנשי המאה ה-20", ובו ביקש לתעד את פני החברה הגרמנית אז. העבודות שמציג ג'ובני הן אסמבלאז'ים במדיה מעורבת - לא תצלומים דו-ממדיים כשל זנדר אלא יצירות תלת-ממדיות מחומרים כגון מראות, אלומיניום, שרף, חומר וחפצים מן המוכן.

זוכי הפרסים ביריד "צבע טרי"

פרס האמן המבטיח ביריד "צבע טרי" לאמנות עכשווית הוענק לאמנים אלהם רוקני ומתן מיטווך. רוקני הציגה עבודות אישיות שנעשו בסוגי מדיה שונים, מיטווך מצלם תצלומים פיסוליים ומינימליסטיים. השניים נבחרו על ידי ועדת אוסף יגאל אהובי. הפרס הכספי בסך 40 אלף שקלים יחולק ביניהם, ובשנה הבאה תוצג ביריד תערוכה מעבודותיהם. בעבר זכו בפרס שירה זלוור, דרור דאום, ניבי אלרואי ונטליה זרובוב.

בפרס "בחירת הפטיש", שבית המכירות הפומביות סותביס מעניק לאחד ממשתתפי "צבע טרי", זכה אור הרפז. צמד עבודותיו "שמש שקרנית", תצלומי שחור-לבן ועיבוד מחשב בהדפסת פיגמנט, יימכרו במכירה פומבית של אמנות ישראלית בניו יורק. הוצאות המכירה ימומנו על ידי סותביס וההכנסה ממנה תועבר לאמן. הרפז סיים בשנה שעברה את לימודי התואר הראשון במחלקה לצילום בבצלאל.

הדרכות בערבית לקהל הרחב במוזיאון ישראל

יוזמה חדשה במוזיאון ישראל תאפשר הדרכות פתוחות לקהל הרחב בשפה הערבית. זאת, לאחר תקופה ארוכה שבה התקיימו במוזיאון הדרכות בערבית לקבוצות בלבד. המוזיאון גם מספק מדריך קולי בשפות שונות - ובהן ערבית.

ליוזמה זו נודעת חשיבות במיוחד לנוכח הפרסום ב"הארץ", בינואר השנה, כי בניגוד לחוק, מחצית מהמוזיאונים בישראל אינם מספקים למבקרים מידע מלא בערבית (מוזיאון ישראל אינו נכלל ברשימה זו).

שיאים במכירת אמנות עכשווית בניו יורק

ציור של מארק רותקו נמכר ב-78 מיליון דולר במכירה פומבית של כריסטיס. זה רק אחד השיאים שהושגו במכירות אמנות עכשווית שקיימו כריסטיס וסותביס בניו יורק בתחילת החודש. ציור של רוי ליכטנשטיין, "נערה ישנה", וציור של פרנסיס בייקון, "דמות כותבת משתקפת במראה", נמכרו כל אחד ב-40 מיליון דולר. ציור של ג'קסון פולוק נמכר ב-20 מיליון דולר. גם בתחום הצילום העכשווי נרשם שיא: "Dead Troops Talk" של ג'ף וול נמכר בשלושה מיליוני דולרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ