שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
אילן ליאור
אילן ליאור
אילן ליאור
אילן ליאור

בג"ץ ידון בקרוב בעתירה הדורשת לאסור את קיומה של תערוכת "בודיז" במתחם התחנה בתל אביב. בתערוכה, מוצגות גופות אדם שעברו הליך שימור בתנועות ובמצבים שונים. התערוכה נפתחה בשבוע שעבר ותהיה פתוחה לקהל הרחב עד סוף חודש אוגוסט. תערוכה דומה הוצגה בחיפה לפני כשלוש שנים.

את העתירה לבג"ץ הגיש עו"ד דוד שונברג נגד היועץ המשפטי לממשלה, מפכ"ל המשטרה, סגן שר הבריאות ומפיקי התערוכה בישראל ובעולם. באמצעות עו"ד רועי שחר הוא טוען כי מארגני התערוכה אינם מציגים "תיעוד באשר להסכמה מודעת של בעלי הגופות כי ייעשה שימוש בגופם לאחר מותם לצורכי התערוכה ולצרכים מסחריים". הוא טוען כי ייתכן שבתערוכה מוצגות גופות אשר לא ניתן אישור לעשות בהן שימוש וכי המפיקים מטעים את הציבור באשר למקור ממנו הגיעו. "מדובר בפגיעה קשה בכבוד המת המהווה חלק בתי נפרד מכבוד האדם", נכתב בעתירה.

לעתירה צורף מכתב של הרב הראשי של תל אביב, ישראל מאיר לאו, שבו הוא מביע זעזוע מהתערוכה. "לעניות דעתי יש בכך ביזוי צלם האלוקים שבאדם", כתב הרב לאו והוסיף: "תורתנו אוסרת הלנת המת גם אם הוצא להורג בשל עבירות חמורות, כי הלנת הגופה בצלם האלוקים. אין שום הצדקה אמנותית או אחרת להלנת גופות בני אדם ללא כל קשר לזהותם הדתית, הגזעית או הלאומית. יש בכך פגיעה בכבוד האדם ובחירותו לקבוע אשר ייעשה בגופו", כתב הרב לאו.

מפיקי התערוכה בארץ מסרו בתגובה כי "היה ברור שיהיו אנשים בישראל שינסו לעצור את קיום התערוכה בארץ מטעמי דת, וגם היה ברור שיהיו אלה אותם אנשים שניסו לעצור תערוכה דומה שהוצגה בישראל לפני כשלוש שנים. התערוכה הספציפית הזו מוצגת ברחבי העולם בכל הערים המרכזיות ובאופן קבוע בארצות הברית - בניו יורק ובלאס וגאס. מיותר לציין שהתערוכה מוצגת בישראל תחת כל האישורים הנדרשים להצגת תערוכה מסוג כזה הכוללים אישורים מכל הגופים הרלוונטיים כולל משרד הבריאות, משטרת ישראל, מכס ועיריית תל אביב. לטענתם, "עו"ד שונברג ניסה בכל מאודו לעצור גם את התערוכה שנערכה לפני כשלוש שנים".

מתוך התערוכה. העותר חושש שהשימוש בגופות נעשה ללא היתרצילום: אורן זיו
הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ