חוק ספנסר טוניק: מאסר למתערטל בפומבי למטרות אמנות

לפני שנה נכשל ח"כ נסים זאב (ש"ס) בניסיונו לבטל את הצילום של טוניק בים המלח. היום תדון ועדת השרים לחקיקה בחוק שיזם

יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת השרים לחקיקה תדון היום (ראשון) בהצעת חוק "ספנסר טוניק" המטילה שנת מאסר על אדם המתערטל בפומבי למטרות אמנות או פרסום. לפי החוק, התערטלות תותר באתרי רחצה המיועדים לכך. את הצעת החוק יזם ח"כ נסים זאב (ש"ס) בעקבות צילום העירום ההמוני של הצלם ספנסר טוניק בים המלח, לפני כתשעה חודשים.

זאב, שביקש למנוע את קיומו של הצילום, נכשל במשימתו והחליט לנסות ולמנוע אירועים דומים באמצעות חקיקה. בדברי ההסבר להצעת החוק כתב זאב: "בעידן של התפתחות התקשורת והפרסום לכיוונים ללא גבול, כאשר גבול איסור פרסום או הצגת 'תועבה' על פי חוק העונשין מטושטש על ידי מושגי חופש הביטוי, יש להציב הגנה לקהל אשר מרגיש כי החשיפה להתערטלות במקום ציבורי מפרה את זכויותיו".

לדבריו, "הקביעה שביטוי פורנוגרפי (כולל התערטלות בציבור לשם אמנות ופרסום) מוגן על ידי חופש הביטוי ומהווה ביטוי היצירה האנושית בתקופה המודרנית ומקדם את השיח הציבורי, מנוגד לעיקרון הבסיסי האמור בהכרזת האו"ם על זכויות האדם". עוד נכתב כי "כאשר ההתקדמות ב'שיח הציבורי' באה על חשבון קהל רחב של יהודים, מוסלמים, נוצרים ובני דתות אחרות במדינה, ומהווה עלבון עיקרי הדת בנושא צניעות ועבירה חמורה של גילוי עריות, ופוגעים ברגשי דת של אזרחים דתיים- זוהי הפרה של זכויותיהם ויש להטיל על כך סייג עקרוני".

7 מתוך 7 |
הצילום בים המלח
1 מתוך 7 |
הצילום בים המלח
2 מתוך 7 |
הצילום בים המלח

ח"כ נסים זאב מש"ס היה ממובילי המאבק נגד הצילום ההמוני שערך טוניק בים המלח בספטמבר האחרון. זאב הגדיר אז את הצילום "מעשה זנות בכיסוי אמנותי", והזהיר כי המיזם האמנותי ישחית את המוסר של בני הנוער בישראל. בהצעת החוק שהגיש, זאב מצטט את ראש המועצה האזורית תמר, דב ליטבינוף שאמר אז כי "צילום המוני כזה, שפוגע ברגשותיו של ציבור רחב בישראל המגיע להתארח ולטייל באזור, לא יוסיף לפלא הזה אלא עלול לגרוע ממנו".

הוא הוסיף כי "ים המלח הוא אכן מקור השראה לאמנים רבים בארץ ובעולם, אולם בצילומים של ספנסר האמנות עלולה לפגוע בציבור. לכן זו אינה אמנות אלא התערטלות לשם התערטלות".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ