היועמ"ש: "תערוכת הגופות מהווה פגיעה בזכות המת לכבוד" - אמנות - הארץ

היועמ"ש: "תערוכת הגופות מהווה פגיעה בזכות המת לכבוד"

ויינשטיין הציג את עמדתו במסגרת עתירה נגד התערוכה "בודיז", שמציגה גופות אדם שעברו הליך שימור בתנועות ובמצבים שונים

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
תומר זרחין

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה ויינשטיין, הודיע הבוקר (ראשון) לבג"ץ כי הצגת גופות בישראל ללא שניתנה לכך הסכמה מראש מהנפטרים מהווה פגיעה בזכות המת לכבוד. ויינשטיין הציג את עמדתו במסגרת עתירה נגד התערוכה "בודיז", שמציגה גופות אדם שעברו הליך שימור בתנועות ובמצבים שונים. התערוכה מוצגת כעת במתחם התחנה ותינעל בסוף אוגוסט.

בעתירה, שהגיש עו"ד דוד שונברג, נטען כי הגופות המוצגות בתערוכה שייכות לאסירים שעונו והוצאו להורג, וגופותיהם נמכרו לצורך הצגתם בתערוכה. עוד מטען כי הגופות עברו תהליך שימור ללא הסכמת הנפטרים או בני משפחותיהם. את העתירה לבג"ץ הגיש שונברג נגד היועץ המשפטי לממשלה, מפכ"ל המשטרה, סגן שר הבריאות ומפיקי התערוכה בישראל ובעולם.

מתוך התערוכה "בודיז" במתחם התחנה בתל אביבצילום: אורן זין

בתשובת ויינשטיין נכתב כי השימוש בגופו של אדם כאמצעי להשגת רווח כלכלי מהווה פגיעה בכבודו. "נטילת הגופה, שימורה, מכירתה והצגתה ללא הסכמת הנפטר, משל היא חפץ שכל אחד יכול לעשות בו כרצונו, פוגעת בכבודו של המת ובאוטונומיה של החי טרם פטירתו", אמר. ויינשטיין הוסיף כי למרות שאיתור הגופה ושימורה נעשה מחוץ לישראל, הרי שהצגת הגופות בתערוכה ללא הסכמת הנפטרים מהווה פגיעה בכבודם בישראל. כמו כן, הוא הציע לצרף את עיריית ת"א, שבתחומה אמורה להתקיים התערוכה, כמשיבה לעתירה.

עם הגשת העתירה בחודש מאי מסרו מפיקי התערוכה בתגובה כי "היה ברור שיהיו אנשים בישראל שינסו לעצור את קיום התערוכה בארץ מטעמי דת, וגם היה ברור שיהיו אלה אותם אנשים שניסו לעצור תערוכה דומה שהוצגה בישראל לפני כשלוש שנים. התערוכה הספציפית הזו מוצגת ברחבי העולם בכל הערים המרכזיות ובאופן קבוע בארצות הברית - בניו יורק ובלאס וגאס. מיותר לציין שהתערוכה מוצגת בישראל תחת כל האישורים הנדרשים להצגת תערוכה מסוג כזה הכוללים אישורים מכל הגופים הרלוונטיים כולל משרד הבריאות, משטרת ישראל, מכס ועיריית תל אביב".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ