קמיע סמית

בית המשפט העליון בבריטניה קבע השבוע כי בית המכירות הפומביות "כריסטיס" יפצה את המיליארדר הרוסי ויקטור וקסלברג בסכום של מיליון ליש"ט. וקסלברג - שדורג על ידי מגזין "פורבס" במקום ה-64 ברשימת האנשים העשירים בעולם - תבע את בית המכירות הפומביות, לאחר שמומחים הטילו ספק באותנטיות של עבודה שנמכרה לו.

העבודה, "אודאליסק" משנת 1919, המיוחסת לאמן בוריס מיכאילוביץ’ קוסטודייב, נמכרה לווקסלברג לפני כשבע שנים במחיר של 1.7 מיליון ליש"ט. זאת, על אף שמחירה הוערך בין 180 ל-220 אלף ליש"ט. אספנית האמנות הרוסית נטליה קורניקובה אף אמרה בשעתו כי המחיר אותו שילם וקסלברג היה ”אבסורדי לחלוטין”.

לאחר הרכישה בחנו מומחים מקרן האמנות בבעלותו של וקסלברג את העבודה וטענו כי לא ייתכן שצויירה ב-1919, כיוון שחתימת האמן נעשתה בפיגמנט על בסיס אלומיניום שלא היה קיים עד לאחר מותו בשנת 1927.

מכירה בכריסטיזצילום: אי–פי

בעקבות קביעת המומחים החליט וקסלברג לתבוע את כריסטיס. השבוע קבע שופט בית המשפט העליון בלונדון כי על אף שהוא משוכנע שהשגיאה לא נעשתה בזדון, בית המכירות ייאלץ להחזיר לווקסלברג את מחיר היצירה המלא בתוספת של מיליון ליש”ט, כפיצוי על עוגמת הנפש שנגרמה לו.

בבית המכירות טענו בתגובה: "אנו מופתעים ומאוכזבים מפסיקתו של השופט... אנו ממשיכים להחזיק באמונתנו שקוסטודייב יצר את התמונה ושוקלים את האפשרויות העומדות בפנינו כעת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ