עבודותיו של הקריקטוריסט זאב יוצגו בשתי תערוכות חדשות

התערוכות ייפתחו במוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס ב-15 במארס

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נירית אנדרמן

קריקטורות ורישומים של הקריקטוריסט המנוח זאב (יעקב פרקש) יוצגו בשתי תערוכות חדשות, שייפתחו במוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס ב-15 במארס. בתערוכה "זאב ויונה" יוצגו עשרות קריקטורות פוליטיות, העוסקות בנושא השלום באמצעות שימוש בדימוי היונה, ואילו בתערוכה "בעיני זאב" יוצגו דיוקנאות של ראשי הממשלה דוד בן גוריון ומנחם בגין.

את הקריקטורות שיוצגו בתערוכה "זאב ויונה" יצר זאב משנות ה-60 ועד שנות ה-2000. "זאב השכיל לעשות בדימוי היונה שימוש כל כך רחב, ורסטילי ומגוון, עד כי נדמה שהפיגורה שלה אינה נופלת בחשיבותה מדיוקנאותיהם של אישים עושי שלום כמו בגין, סאדאת, רבין, פרס ואחרים", מציין אוצר התערוכה, ניסים חזקיהו. לדבריו, רבות מהקריקטורות הללו "נראות טריות ואקטואליות כאילו אוירו ממש הבוקר. גיבורי האנוש מתחלפים לעתים, אבל היונה האומללה עדיין נותרה הכוכבת הטרגית של המציאות שלנו".

קריקטורה של זאב שתוצג בתערוכהצילום: זאב

בתערוכה "בעיני זאב" (אוצרת: ליאת מרגלית) יוצגו 30 סקיצות ורישומים שיצר הקריקטוריסט בין שנות ה-60 לשנות ה-80, והם מאפשרים הצצה לתהליך העבודה שלו. לזאב, שאייר קריקטורות לאורך שנים ארוכות בעיתונים "הארץ", "מעריב" ו"דבר", היתה השפעה רבה על הייצוג החזותי המוכר של ראשי הממשלה הישראלים, ובהם בן גוריון ובגין.

בחודש אוקטובר האחרון מלאו עשר שנים למותו של זאב, שנחשב לאחד מגדולי הקריקטוריסטים הישראלים. לאחר מותו, תרמה משפחתו את אוסף יצירותיו למוזיאון הקומיקס והקריקטורה בחולון. עד היום, אוסף זה הוא אחד האוספים החשובים והגדולים ביותר בארכיון המוזיאון, ומדי כמה שנים מוצגות במקום תערוכות עם יצירות מתוכו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ