הרוסה על הבניין הזה - אמנות - הארץ

הרוסה על הבניין הזה

בתוך מבנה תל אביבי המיועד להריסה יצרה תכלת רם עבודה שבה בולט המתח בין הבלטת המתפורר לבין שיפוץ זמני

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
אלי ערמון אזולאי

כשנכנסה האמנית תכלת רם לסטודיו החדש שלה ברחוב ברנר בת"א היא ידעה כי הבניין מיועד להריסה, אבל זה לא מנע ממנה ליצור לתוכו עבודה מתמשכת - “תוכנית קומה” שמה - שעתידה להיהרס אף היא.

בעבודה, המתחברת אל הקיים, רואים חדר ישן שקירותיו בלויים וצבעו מתקלף, וחורים הפעורים בו - שהודגשו על ידי רם - חושפים את תשתית הבניין החלודה. על רצפת החדר יצרה רם בטון המחולק לצורות גיאומטריות מוקפדות, ובין החרכים המתפוררים ניתן למצוא סממנים להתערבויות עדינות המרמזות על עברו של המבנה, דייריו הקודמים והחומרים שהיו בו בעבר. החדר ממוקם בבניין ישן ברחוב ברנר בת"א, היכן ששכן בעבר בית הספר מימד לאמנות, ומזה שנה הוא משמש את רם, בוגרת תואר ראשון באמנות של בצלאל מ-2010. "המתח בין העבודה על הקירות ועל הרצפה הוא מוטיב חוזר בעבודתי”, היא מסבירה, “כמו גם השילוב בין אלמנטים אורגניים לאלמנטים קונסטרוקטביסטים“.

מתוך "תוכנית קומה", 2012-13צילום: ליאת אלבלינג

רם הגיעה לסטודיו בעקבות הזמנה של האמנית ליהי תורג'מן, הפועלת במקום זה ארבע שנים. לאחר שהחלה לעבוד גילתה כי רוב העבודות שיצרה היו מכוונות לחלל: בכל פעם צד את עינה פרט אחר בחלל ומשך אותה לעבוד עליו. „באתי ממחשבה של ניסוי ותהייה פיסולית. התחלתי להגיב לאובייקטים שהיו בחלל, לחשוף חלקים ממנו ולהבליט פרטים שהזמן יצר. במהלך השנה התגבשה העבודה לכדי מיצב המורכב מעבודת בטון שמתחקה אחר פעולת 'שיפוץ' - אך שיפוץ שאינו פונקציונלי בשום צורה“ היא מסבירה.

החדר הספציפי הזה שימש בעבר שען שהותיר אחריו את כספת כבדה, ויש בו גם ברז שהתקין וכל מיני עצמים שאתם היא עבדה. לדברי רם, העובדה שהבניין מועד להריסה לא רק ליוותה אותה אלא גם הניעה אותה. "העבודות מחקות שיפוץ הנע בין מחשבה פרמננטית, משהו שהוא כמעט ארכיטקטורה של מבנה שאמור להישאר - לבין הידיעה שהדבר הולך להיהרס. אני חושבת שמה שעניין אותי היה הסתירה הזו, הרגע של הידיעה על ההרס שמייצר חלל ביניים והווה מאוד חמקמק, שאותו ניסיתי לתפוס ולהביע“.

התערוכה תיפתח עם מסיבה ומוסיקה בשבת בצהריים, ותהיה פתוחה גם בימים שני וחמישי בין 14:00 ל-18:00, או בתיאום במייל: tcheletram@gmail.com

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ