תערוכות חדשות |

Know Hope עובר מהרחוב לגלריה

העיסוק הוא בחומות וגבולות, אבל האמן 
Know Hope, שעובר לראשונה מתצוגת רחוב לגלריה, מדגיש בעיקר את מה שמטשטש גבול

אלי ערמון אזולאי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי ערמון אזולאי

התערוכה "דברים שמפרידים / דברים שהושארו מאחור" שתיפתח הערב בגלריה גורדון 2 (נתן החכם 4) היא תערוכת היחיד הראשונה של האמן Know Hope המוצגת בגלריה בישראל, ועניינה דימויים ומושגים הקשורים בהפרדה, גבולות, דגלים ולאומיות.

כמו בשמה, גם בתערוכה עצמה קשה להבחין בין הדברים ש”מפרידים” לבין אלה ש”נותרו מאחור”, כמין עדות וזיכרון, למה שאין לו עוד תפקיד.

"And There Was a Sound of Anxious Flapping, Like That of Homesick Birds, or Stubborn Flags", Toronto, 2010

אחרי שהתרגלנו לראות את עבודותיו של Know Hope ברחוב, על קירות מבנים נטושים, על חומות הפרדה, עמודי חשמל, עצים, לוחות מודעות, אתרי שיפוץ ועוד - מרתק לראות תערוכה של האמן בחלל גלריה גורדון 2, הצעירה אמנם, אך עדיין קשורה בטבורה לגלרית־האם הוותיקה והממוסדת.

ההתמדה של Know Hope וההתמסרות האינטנסיבית שלו לאמנותו לאורך השנים ביססו לו נוכחות מרשימה במרחב הציבורי. לא הצהרה כזו או אחרת וגם לא אג'נדה שאותה ניסה לקדם הם שהתקבעו בזיכרון - אלא יותר המבע הרגשי הייחודי שנבנה מתוך לקסיקון דימויים ומושגים שהפכו זה מכבר לשפה ואיקונוגרפיה המזוהות עמו.

"How We Become Entirely Transparent", 2012צילום: ברק ברינקר

בתערוכה בגלריה מוצגים תצלומים שהוא צילם בישראל ובנסיעותיו בעולם, רישומים, אובייקטים ומיצבים שונים. קל לחשוב כי זהו אוסף עבודות שיצר האמן למרחב הציבורי, או תיעוד שלהם שהוכנס לחלל הגלריה, אבל Know Hope טוען כי הכל נעשה בסטודיו ומתוך מחשבה על חלל גלריה.

על החומרים שלו הוא אומר: "אני משתמש בחומרים מהרחוב - מסגרות, עצים, מגירות, דלתות ועוד - אבל לא מתוך ניסיון להעתיק אסתטיקה או להביא את הרחוב פנימה". לדבריו, על אף שהפעם עסק לראשונה בתימה ברורה, הוא עדיין מנסה להימנע מספציפיות ומקומיות.

"יש דגש די ברור בתערוכה על דברים שעומדים בין לבין, תוך התמקדות בגדרות, חומות, דגלים וגבולות. להסתכל על היחסים שבין אדם למולדת או מדינה כעל מנגנון רגשי. הרבה יותר קל לעורר הזדהות עם מצבים רגשיים מאשר עם נושאים מורכבים ורחוקים לכאורה מהיום יום“. חלקה השני של התערוכה ייפתח ב-21.3.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ