לצייר 
בצבע הכסף |

הוועידה השנייה לאמנות, אספנות ופיננסים תיפתח מחר

בין היתר ידונו בה במניעים לאספנות, אסטרטגיות בבניית אוסף וקידום אמנות ישראלית בחו”ל

אלי ערמון אזולאי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי ערמון אזולאי

מחר תיפתח הוועידה השנייה לאמנות, אספנות ופיננסים, כשהשנה יהיה הדגש על מניעים לאספנות, אסטרטגיות בבניית אוסף, חציית גבולות וקידום אמנות ישראלית בחו"ל, עם פוקוס על סצינת האמנות בברלין כמודל. הוועידה, "ARTFI", שהתקיימה לראשונה אשתקד, תתקיים בתיאטרון הבימה בתל אביב מ-9:00-17:30. את הוועידה יזמה והפיקה חברת Aristation, שנמצאת בבעלותן של שירי בן ארצי ואיה שוהם, שאף מחזיקות חלל גלריה במתחם התחנה בת"א.

בן ארצי מסבירה שהוועידה הראשונה ביקשה ליצור זירה למפגש של הכוחות שמניעים את תחום האמנות, לספק נקודת פתיחה לאספנים חדשים, להוות מקור ידע לקהילה הפעילה ולקיים נטוורקינג של רעיונות. מטרתן היתה בראש ובראשונה לפתוח את הכנסים של תחום האמנות לקהלים חדשים ולמשוך קהל של אספנים פרטיים, חברות עסקיות, משקיעים בקרנות וכן הלאה.

מרים כבסה, ללא כותרת, 2012

אל הוועידה הראשונה הגיעו כ-600 איש. "כשקושרים אנשים ביחד למשהו גדול יותר קל יותר להניע דברים", מצהירה בן ארצי, "כך, למשל, אנחנו מעודדים בעל חברה גדולה להקים אוסף תאגידי, בלי שהוא ייהפך בהכרח לאספן. יש הרבה הון חדש בחברה הישראלית וצריך לתת לאנשים את הכלים לממש את הפוטנציאל".

בן ארצי מסבירה כי השנה הפאנלים יעסקו במרכיבים בתחום האמנות. היא מציינת שני פאנלים לדוגמה: "המתח בין היצירה האמנותית להתנהלות עסקית - דרכו של האמן מהאקדמיה, לסטודיו, אל חללי התצוגה והשוק", בהשתתפות בעלת גלריה שלוש בת"א נירה יצחקי; פרופ' מיכה לוין, ראש המחלקה לאמנות רב תחומית בשנקר; רותי דירקטור, האוצרת הראשית של מוזיאון חיפה לאמנות והאמנית מרים כבסה. "אני מכירה המון אמנים שיוצאים מהאקדמיה ואין להם כלים להתנהל בתחום, הם לא יודעים דבר מבחינה עסקית ואדמנסטרטיבית, ואז הם קופאים אחרי הלימודים. חשוב לנו לעורר שאלות בוערות".

פאנל נוסף הוא "קידום אמנות ישראלי בארץ ובחו"ל - פריצת גבולות ושבירת תקרות", בהשתתפות דורון סבג, אספן אמנות, יו"ר קבוצת ORS, וחבר בחבר הנאמנים של המוזיאון ויו"ר ועדת התערוכות והרכישות במוזיאון; יהודית גואטה, יו"ר הוועדה לאמנות חזותית במועצת מפעל הפיס לתרבות ואמנות; נחמי גוטליב, בעלים שותפה בגלריה נגא בת"א והאמן גלעד רטמן שנבחר להציג בביתן הישראלי בביאנלה הקרובה בוונציה. "המטרה של הוועידה היא לדבר על דברים שקורים, אך גם לקרוא לדרך פעולה. בפאנל נדבר על חיזוק האמנות הישראלית, קודם כל פה בתור נדבך חשוב ליסודות של המדינה, אך גם מחוץ לישראל".

כמו כן, השנה יושם דגש על מספר מקרי מבחן בברלין הנוגעים בהבדלים בין אוספי אמנות שונים - מוזיאלים, תאגידים וקרנות פרטיות. במסגרת פאנל זה ידברו ג’י וינס , דירקטור בינלאומי וראש המחלקה לאמנות אימפרסיוניסטית ומודרנית של כריסטיס בלונדון; קונסטנטין פראנגוס, דירקטור בכיר וראש המחלקה לאוספי תאגידיים, מוזיאונים וקרנות בסות'ביס אירופה; האוצר הראשי של אוסף האמנות של UBS יציג את האוסף שעליו הוא אמון, וניקו האקרט, בעלת הגלריה CFA בברלין, תציג את פעילותה והתפתחות סצינת האמנות בברלין.

הן לא מתביישות באוריינטציה העסקית של הוועידה. אף שהיו רוצות שיגיע לכנס קהל מגוון, ברור כי מחיר הכניסה (כ-500 שקל, ולאמנים מחיר מוזל של 400 שקל) אינו מאפשר זאת. "אנחנו שתי נשים צעירות שפועלות מתוך החזון שלהן. לכנס ברמה כזו יש עלויות רבות. זה כנס רציני ברמה גבוהה. זה מאות אלפי שקלים", מסבירה בן ארצי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ