ביהמ”ש: ישראל הרשברג לא יכול להתכחש לציוריו

המחוזי בירושלים קיבל את תביעתו של הארכיטקט האמריקאי סטוארט מאקלין נגד הצייר ישראל הרשברג, ופסק כי שלושה ציורים שעמדו במרכז התביעה צוירו על ידי הרשברג

אלי ערמון אזולאי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי ערמון אזולאי

בפסק דין בן 11 עמודים שניתן אתמול בבית המשפט המחוזי בירושלים נתקבלה תביעתו של הארכיטקט האמריקאי סטוארט מאקלין כנגד הצייר ישראל הרשברג. במרכז התביעה עמדה הדרישה להכיר בשלושה ציורים החתומים בחתימה "הר צבי" - תרגום שם משפחתו של הרשברג לעברית, שאותם ניסה מאקלין להעמיד למכירה לראשונה בספטמבר 2010 בבית המכירות הפומביות מונטיפיורי, כציורים של הרשברג.

פסק הדין מאפשר למאקלין לבצע את המכירה, שהופסקה לאחר העלאת ספק במקוריותם, ומחייב את הרשברג לחדול מלהתכחש אליהם, זאת על אף שטענתו הגורפת של הצייר היתה כי "מעולם לא חתמתי על תמונה מעשה ידי בשם ‘הר צבי’“.

השופט קבע כי לאור הראיות הרבות שהביא מאקלין, גרסתו של הרשברג "קרסה". "מכל המכלול הרושם הברור הוא כי הנתבע הוא שצייר את שלושת הציורים הנדונים במסגרת פרויקט שהיה אמור להניב רווחים", קבע השופט ואף הוסיף כי "בשלב כלשהו מצא הרשברג לנכון להתכחש לכך שהוא צייר את הציורים. ייתכן שההתכחשות באה מטעמים שבאמנות, כגון חוסר שביעות רצון מיצירות שצייר בתקופות קודמות וייתכן שמסיבות אחרות".

הציורים המדוברים הם חלק ממבחר ציורים המשוייכים להרשברג בתקופה בה פעל ויצר בקהילה היהודית בבולטימור. לטענת מאקלין, הוא רכש אותם מהרשברג ומשותפו העסקי באותה עת דייוויד איליי ב-1982. התביעה נתמכה על ידי יועץ האמנות והצייר יעקב גילדור. לטובת ההגנה העידו ד"ר מרטין וייל (אוצר ראשי ומנהל מוזיאון ישראל לשעבר) וד"ר דרור בורשטיין, משורר ואוצר תערוכות.

ממשרד עורכי הדין ד"ר הראל ארנון ושות’ שייצג את מאקלין נמסר כי בקרב אנשי הקהילה היהודית בבולטימור קיימים קרוב לארבעים ציורים של הרשברג מאותה תקופה, כולם חתומים "הר צבי" ומרביתם בעלי מוטיבים יהודיים. עתה, נמסר, "מר מאקלין ובני קהילה נוספים מבולטימור מתעתדים להעמיד את היצירות המוקדמות הללו של הרשברג למכירות פומביות בישראל ובחו"ל“.

הרשברג אמר בתגובה, "קיבלנו את פסק הדין ועל פניו הוא נראה תמוה. עורכי דיני לומדים אותו ונשקול צעדינו בהתאם. לגופו של עניין, קביעת אמינות של יצירה על פי פסיפס נסיבות שאירעו לפני 30 שנה, תוך התעלמות מדעת מומחים בעלי שם - על פניה נראית תמוהה”.

יצוין כי  ציורים של הרשברג, צייר פיגורטיבי, נמכרים מעת לעת במכירות פומביות במאות אלפי שקלים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ