אלי ערמון אזולאי

יורשים של סוחר אמנות צרפתי דורשים ממוזיאון בנורווגיה להשיב להם ציור של אנרי מאטיס שהוחרם על ידי הנאצים ב-1941 ונמצא ברשותם. הציור,הקרוי "אשה בכחול מול האח" או "שמלה כחולה בכורסה צהובה", נוצר ב-1937. צאצאיו של פול רוזנברג, בעל גלריה פאריסאי, טוענים כי בידיהם תעודות המוכיחות כי הציור, שנקנה בשנה שצויר, נמנה עם היצירות שנבזזו והוחרמו מהגלריה על ידי הרמן גרינג ב-1942.

היצירה נמצאת באוסף של המוזיאון הנורווגי “מרכז לאמנויות הני אונסטד" זה יותר מ-60 שנה, אז רכש אותה מייסד המוזיאון נילס אונסטד. אנשי המוזיאון מסרו כעת כי לא ידעו על קורות הציור והם אינם מכחישים את הטענות. בידיעה שפורסמה ב”ניו יורק טיימס” נאמר כי המוזיאון והמשפחה מקיימים משא ומתן ובקשת המשפחה תידון בישיבת הוועד המנהל בחודש הבא.

"אשה בכחול מול האח", 1937צילום: אי-פי

"אנחנו צריכים לחקור את העניין כראוי. מוקדם לנסח מסקנות. אנחנו בדיאלוג עם המשפחה ונמשיך להיות", מסרה מנהלת המוזיאון, טון הנסן. "למקרה זה יש היבטים נוספים מעבר להיבטים החוקיים".

נכדתו של רוזנברג, מריאן, עורכת דין המתגוררת בניו יורק, סיפרה כי המוזיאון הציע להתקין לצד הציור שלט המעיד כי פול רוזנברג היה בעליו בעבר. המשפחה סירבה להצעה זו. דוברת המוזיאון מסרה בתגובה כי אינה יכולה להתייחס לתוכן השיחות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ