האמן דניאל שושן תובע את מוזיאון 
ת"א על ביטול תערוכה שלו

התערוכה סוכמה ואושרה בימי מוטי עומר, אך לאחר מותו, טוען שושן, המנכ"לית החדשה סוזן לנדאו חזרה בה מהסיכום

אלי ערמון-אזולאי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי ערמון-אזולאי

כתב התביעה הוגש לבית משפט השלום בת"א בסוף חודש מארס על ידי האמן דניאל שושן, בו הוא דורש ממוזיאון תל אביב לקיים את התערוכה שנקבעה לו ע"י המנכ”ל והאוצר הראשי הקודם, פרופ' מרדכי עומר. לפי שושן, הדיאלוג בינו לבין עומר החל כבר ב-2008 ובמהלכו נקבעה לאמן תערוכה שיועדה להיפתח בסתיו 2011. בידיו אישור בכתב שהתקבל מוועדת התערוכות של המוזיאון. שאר הפרטים, כמו החלל, התקציב, פרסום קטלוג ועוד, סוכמו לדברי שושן בעל פה בינו לבין המנכ"ל.

עם פטירתו של עומר ביוני 2011, זמן קצר לפני מועד הפתיחה המתוכנן, החלה להתמסמס גם התערוכה המובטחת. האמן קיבל הודעה דחייה והתבקש להמתין עד שימונה מנכ"ל חדש וייקבע לוח תערוכות מעודכן. ההכרזה על מינויה של סוזן לנדאו הגיעה כמעט שנה לאחר מכן, בסתיו 2012, אז גם היא הודיעה לשושן על ביטול התערוכה.

בתגובה לכך, פנה האמן לאיגוד האמנים בו הוא חבר, ובסיועו נערכה פגישה במוזיאון בין לנדאו, המשנה למנכ”לית שולי כסלו, יו"ר האיגוד הנוכחי גלעד אופיר והיו"ר היוצא איתן שוקר. באותה פגישה הביעו נציגי האיגוד את מורת רוחם מהתנהלות המוזיאון בהנהלתו הקודמת בכל הקשור לתנאי ההתקשרות העמומים מול אמנים לקראת תערוכות, והבהירו את עמדתם לגבי מילוי התחיייבויות המוזיאון גם לאחר חילופי התפקידים.

שושן. בתמיכת איגוד האמניםצילום: טלי שניצילום: טלי שני

מאיגוד האמנים נמסר כעת, כי לאחר אותה פגישה ביקרה לנדאו בסטודיו של שושן ולאחר הביקור שלחה לו הודעה שבה נכתב: "מצאתי לנכון לבקר בסטודיו שלך ובשיחתנו הבהרתי שלא השתכנעתי לגבי הצעתך. לצערי איני רואה אפשרות לערוך לך תערוכה". בעקבות כך הגיש שושן את התביעה באמצעות עו"ד גיא אבידן. מוועד האיגוד נמסר, כי בעיניו המקרה הזה הוא “עניין עקרוני בהתקשרות בין מוזיאונים ואמנים, שיש בו עניין לציבור האמנים. על כן, החליט הוועד לגבות את האמן ולהעמיד לרשותו סיוע משפטי, ציבורי ותקשורתי ככל שיידרש".

ממוזיאון ת"א נמסר בתגובה, כי המוסד “אינו מתכוון לנהל את המחלוקת עם דני שושן בתקשורת. תגובת המוזיאון לטענות תימסר לבית המשפט".

לנדאו. ביקור וביטולצילום: שירן גרנות

דניאל שושן, בן 55, בוגר בצלאל, מתעסק בעיקר בפיסול, מיצב וצילום, ועוסק בין השאר בשאלות של מוצא, חילוניות ודתיות. הוא ייצג את ישראל בביאנלה ה-19 בסאו פאולו בברזיל, סיים לימודי תואר שני בקולומביה ניו יורק, הציג תערוכות יחיד בחו”ל וגם בישראל - בגלריה נגא, גלריה ארטיפקט ובבית האמנים. הוא מרצה בפקולטה לארכיטקטורה בטכניון.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ