יריד “צבע טרי” |

מה כדאי לראות?

היריד, המתקיים זו השנה השישית, מתרחב ונותן במה ליצירות עצמאיות ולשיתופי פעולה עם מוסדות אמנות. בין הפרויקטים המסקרנים: תערוכות של משה גרשוני, חן שיש, אלהם רוקני ומתן מיטווך

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

עשרים ושלוש גלריות ו-53 אמנים עצמאיים מציגים ביריד האמנות “צבע טרי”, שמתקיים זו השנה השישית. מתוך השפע והעושר החזותי ביריד, שייפתח מחר (שלישי) ויימשך עד שבת, כדאי דווקא לשים לב לניסיונות של כמה אמנים וגלריות להציג פרויקטים ייחודיים, בחלקם פרומים וכאלה שאינם מיישרים קו עם הצביון המקובל של ירידי אמנות.

היריד יתקיים ב"מרכז הלוגיסטי החדש" - מתחם של עיריית תל אביב־יפו ברחוב תל גיבורים 48 על גבול חולון שנועד לשרת את כל אגפי התפעול של העירייה. כבכל שנה, ההאנגרים הגדולים מחולקים ליחידות שונות המרכיבות את לב היריד: חממת האמנים העצמאיים, מתחם הפרויקטים המיוחדים, מתחם הגלריות והתוספת החדשה ליריד - מתחם “עיצוב טרי”.

קשה להתעלם מההצלחה המהירה ומצמיחתו של “צבע טרי” משנה לשנה: מספר המבקרים הרב (בשנים האחרונות ביקרו בו כ-30 אלף אנשים), רמת התצוגה העולה והמחויבות הנמשכת של המארגנים לעמוד ביעדים שהציבו לעצמם - לאפשר חשיפה לאמנים, לקרב קהל רב לאמנות ולתת במה לאמנים עצמאים למכור את יצירותיהם.

כמו כן, בולט הניסיון של המארגנים - שרון טילינגר (מנכ"לית), יפעת גוריון (מנהלת אמנותית ואוצרת) ומתן דאובה (אוצר משנה) - להעניק חסות לכמה אמנים ולפעול נמרצות לקידומם. אלה הם האמנים המוזמנים המציגים במסגרת הפרויקטים המיוחדים, בהם אלהם רוקני ומתן מיטווך, זוכי פרס האמן המבטיח של “צבע טרי” הקודם. הם זכו אז בפרס כספי ובתערוכת יחיד שתיפתח כעת. רוקני, בוגרת תוכנית התואר השני של בצלאל, תציג שלוש סדרות ציורים הבולטות בצבעוניותן החריגה, בעולם הדימויים הייחודי המתיך יחד אלמנטים ביוגרפיים ומשיכה תרבותית. מיטווך, בוגר המחלקה לצילום בבית הספר מנשר וסטודנט לתואר השני בבצלאל, מציג שלושה צילומים גדולי ממדים - שהם הגרסה שלו לשלוש עבודות מפתח מאת ג'ף קונס, דמיאן הרסט ואנדראס גורסקי.

איתמר שמשוני, גם הוא בוגר התואר השני בבצלאל, ניצל את ההזמנה מהיריד כדי ליצור מפגש בין דורי שבמרכזו ניסוי וטעייה וביטול חתימת האמן המובהקת. יחד עם פיליפ רנצר הוא יצר את "קנווס על העיר" – 30 ציורים על בד, שנוצרו בתהליך שבו כל אחד מהם מבצע שלב אחד בעבודה ומעביר לשני, עד להשלמת ארבע שכבות. מבחר מהציורים ותיעוד חלקי של התהליך יוצגו ביריד. רועי מרדכי ורימה ארסלנוב, זוג אמנים החיים יחד ועובדים בחלל משותף, מציגים סרטון אנימציה על טשטוש הגבולות המאפיין את יחסיהם.

דרור דאום, שזכה ב-2009 בפרס האמן המבטיח של היריד ובשנה לאחר מכן הציג בו תערוכת יחיד, מציג השנה פרויקט חדש החורג מהפרקטיקה המוכרת שלו כצלם וכובש את העין בהבנתו את תפקיד התנועה בצילום. החלל שלו אינו שונה בארכיטקטורה שלו מחללי התצוגה הסמוכים, אך דאום התייחס לכל פרמטר של החלל כאל חלק מהמיצב שיצר ובאמצעים עדינים גייס אותו לטובת הפרויקט. בבסיס הפרויקט סדרת צילומים הלקוחה מספר הדרכה למתעמלות צעירות משנות ה-70, שדאום גזר והתיק אותם לסביבה חדשה.

שני פרויקטים נוספים שהוזמנו על ידי היריד מעוררים עניין החורג מעבר להצגת עבודות למכירה. בנוסף לסלון “צבע טרי” (בתמיכת Outset), שהתקיים גם בשנים קודמות וכולל הרצאות, פאנלים ומפגשים אישיים, נוצרו השנה גם שיתופי פעולה עם מוסדות אחרים: המרכז לאמנות עכשווית בתל אביב - שמפעיל ארכיון של אמנות וידיאו הכולל עבודות שנוצרו בתמיכת הקרן לעידוד וידיאו ארט וקולנוע ניסיוני - יציג מעין ג’וקבוקס שבו כ-100 עבודות, שהקהל מוזמן לצפות בהן על פי בחירתו. פרויקט נוסף הוא "התלהבות" - מיצב יפה, שבו אצר האמן שי עיד אלוני עבודות של סטודנטים ממכללת ספיר, חלקן אינן גמורות, על גבי מדפים מהסדנה של המכללה.

בחממת האמנים העצמאיים, הכוללת בעיר ציורים וצילומים, אמנות הווידיאו מוצג בנפרד (שש עבודות בחממת הווידיאו). בחממה בולטות עבודותיהם של אלון אנדורן, שמציג יצירות אקספרסיביות בטכניקות ייחודיות העוסקות במיליטריזם, שבטיות וגבריות בחברה הישראלית; אלה ספקטור, המציגה עבודות בעלות ניחוח ספקטקולרי; יונתן גולדמן, המציג סדרת ציורים על גבי עץ ושני מיצבי סאונד המזכירים את פרויקט הגמר המוצלח שלו אשתקד במחלקה לאמנות בשנקר; גוסטבו סגורסקי, המציג סדרת צילומים יפהפייה; ג'ניפר אבסירה, המציגה צילומים מהפרויקט האינטרנטי שלה, "אלסטיק"; ועידו מרקוס, המציג הצבה מרשימה וצפופה של עשרות ציורים מיניאטוריים שהריבוי מעצים את כוחם. בין המשתתפים הנוספים בחממה: אסתר שניידר, גיא ניסנהויז, שגיא אזולאי, תמר הירשפלד, הילה לביב וניר סגל.

לעומת 23 הגלריות המשתתפות ביריד, בולטות בהעדרן שתיים מהגלריות הותיקות והמובילות בתל אביב - דביר ושלוש. בין הגלריות המשתתפות: גלריה רוזנפלד, המציגה את קבוצת ברביזון - אחת מהיוזמות היפות שנוצרו לאחרונה ובה מבקשות הציירות אנה לוקשבסקי, אולגה קונדינה, אסיה לוקין, זויה צ'רקסקי ונטליה זורבוב לצאת מהסטודיו ולצייר את המציאות החיצונית; גלריה גבעון, שבחרה לא להציג אמנים צעירים אלא להתמקד בעבודות של האמן הוותיק משה גרשוני; גלריה גורדון, המציגה את עבודותיה של האמנית הנהדרת חן שיש, שלא הציגה תערוכת יחיד זה זמן מה והצטרפה באחרונה לשורות הגלריה; ומרכז גוטסמן לתחריט בקיבוץ כברי, המציג מבחר הדפסי תחריט של האמנים העובדים בקביעות בסדנה. עוד משתתפות גלריות זומר, רו ארט, נגא, עינגא, N&N אמן, אלון שגב, ג'ולי מ’, זימאק, חזי כהן, רוטשילד, ArtStation, אגריפס 12, גורדון, P8, בנימין, ארמנו טדסקי והמשרד בתל אביב.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ