מוזיאון ישראל השיב ציור שהחרימו הנאצים לבעליו - ורכש אותו מידיהם

לאחר שהתגלה כי הציור "גן בוואנזה" של מקס ליברמן היה שייך לאיש העסקים מקס קאסירר, הוא הוחזר ליורשיו. בהסכמתם, הוא נרכש על ידי המוזיאון

אלי ערמון-אזולאי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי ערמון-אזולאי

מוזיאון ישראל החזיר ציור של מקס ליברמן, שהוחרם על ידי הנאצים, ליורשי בעליו ורכש אותו מחדש לאוסף שלו. הציור, "גן בוואנזה", צויר בידי האמן היהודי־גרמני ב-1923 בסגנון אימפרסיוניסטי והשתייך לאוסף האמנות של מקס קאסירר - איש עסקים אמיד מברלין, נצר למשפחת סוחרי אמנות. ב-1941 הוחרם הציור על ידי המשטר הנאצי, בצד נכסיו האחרים של קאסירר. בתום מלחמת העולם הנשייה ניתן הציור לארגון להשבת נכסי היהודים, שהעבירו אותו ב-1950 לבית הנכות בבצלאל, שקדם למוזיאון ישראל.

בשנה שעברה התגלה צילום המראה את הציור תלוי בביתו של קאסירר בברלין לפני הבזיזה, ובעקבות זאת השיב אותו המוזיאון ליורשי הבעלים, בעזרת משרד עורכי דין וההיסטוריונית מרינה בלומברג. יחד עם היורשים ובסיוע אגודת ידידי המוזיאון הושגה הסכמה לרכוש את הציור לאוסף המוזיאון. בהסכם הרכישה נאמר כי סכום הקנייה לא יפורסם.

מנכ”ל מוזיאון ישראל, ג’יימס סניידר, אמר: "השבת יצירות אמנות שנגנבו או נמכרו בלא רשות במלחמת העולם השנייה לבעליהן החוקיים היא אתגר שעומד לפני רבים, ואנו שואבים סיפוק רב כאשר המחקר המתמשך בנוגע ליצירות שמצאו את דרכן לאוסף שלנו מסתיים בהשבתן".

מקס ליברמן, "גן בוואנזה", 1923. הוחרם על ידי הנאצים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ