מחאה בצרפת על תערוכה של אחלאם שיבלי

בקהילה היהודית בצרפת זועמים על הגלריה הלאומית ז'ה דה פום בשל הצגת תצלומיה של האמנית הפלסטינית, ובהם מתוארים פלסטינים שביצעו פיגועים כ"מרטירים"

אלי ערמון-אזולאי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי ערמון-אזולאי

תערוכה של הצלמת הפלסטינית אחלאם שיבלי מעוררת מחלוקת בצרפת: גורמים בקהילה היהודית במדינה הפעילו לחצים ואיומים על הגלריה הלאומית ז'ה דה פום בפאריס בעקבות הצגת תערוכתה של שיבלי, "פנטום בית“, העוסקת במשמעויות הסותרות שהמושג "בית" עשוי לעורר. התערוכה נפתחה בסוף מאי וגורמים בגלריה מסרו כי לפני כשבוע התקבל דיווח על פצצה שהוטמנה במוסד. מאז הוגברה האבטחה בכניסה לגלריה.

התערוכה כוללת עבודות צילום של שיבלי, פלסטינית אזרחית ישראל. במרכז התערוכה מוצגת הסיטואציה המורכבת של השטחים הכבושים בפלסטין, לצד מונמנטים שמנציחים את פעילות תנועת הרזיסטנס הצרפתית נגד המשטר הנאצי ואת מלחמתם של הלוחמים הצרפתים בקולוניות נגד הילידים שדורשים את עצמאותם. עיקר הכעס התעורר בשל סדרת תצלומים חדשה של האמנית ששמה "מוות", ובה מוצגים האופנים שבהם החברה הפלסטינית משמרת במרחב את הנוכחות של "המרטירים", כדברי שיבלי. הכוונה היא לתצלומים, פוסטרים, קברים וכתובות גרפיטי, המשמשים לדעת שיבלי צורות של התנגדות.

אחלם שיבליצילום: ירון קמינסקי

הגלריה מסרה כי מתחילת החודש קיבלה מאות מסרים של מחאה, לרבות מכתב מנשיא ארגון הגג של הארגונים יהודיים בצרפת (קרי"ף), רוג'ר קוקרמן, המאשימים את התערוכה בכך שהיא עושה "גלורפיקציה לטרור". הם גם מחו על השימוש בכספי המדינה לצורך כך. קוקרמן גם שלח מכתב לשר התרבות הצרפתי, והאחרון ביקש מהגלריה הבהרה. הפגנת מחאה על העתרוכה אמורה להתקיים ב-30 בחודש מחוץ לכותלי הגלריה ביוזמת ארגון צרפת־ישראל. מנגד, אמנים, אוצרים ומנהלי מוזיאונים מארגנים עצומה התומכת באמנית, באוצרת התערוכה מרתה גילי ובחופש הביטוי.

בין התצלומים בתערוכה מוצגים דיוקנאות של מבצעי פיגועי התאבדות, בליווי כיתובים ששיבלי הוסיפה להם. אחד התצלומים, שבו מכונה מבצע הפיגוע בשם "מרטיר", עורר כעס רב. הגלריה מסרה כי סדרת הצילומים שעוררה את הסערה היא חלק מסדרה גדולה שמאתגרת את הסתירות האינהרנטיות במושג הבית ודחתה את ההאשמות בעידוד הטרור. שיבלי מסרה בתגובה: "אני לא אדם מילטנטי. התפקיד שלי הוא להראות, לא לשפוט או לגזור דין"

משרד התרבות הצרפתי הודיע כי לאחר בירור הנושא הוחלט כי זכותה של הגלריה להציג את התערוכה, אך הוסיף: "יש כאן שאלה חשובה: מהם גבולות חופש הביטוי של האמן?" בעקבות פניית משרד התרבות התבקשה הגלריה להבהיר את העובדה כי הכתובת "מרטיר" נכתבה על ידי האמנית ואינה מייצגת את עמדת הגלריה. בצדו של התצלום הוצבו כמה שלטים המבהירים זאת.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ