הנוף שהבליח אחרי השואה: תערוכה למשה קופפרמן

עשור לפטירתו של משה קופפרמן, קיבוצניק אוטודידקט שנהפך לאחד ממייצגי המודרניזם הישראלי, יצוין בתערוכה בגלריה גבעון בת”א

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

התערוכה “דרך קופפרמן” שתיפתח היום (ללא אירוע פתיחה) בגלריה גבעון בת”א (גורדון 35) תציין עשור למותו של הצייר, ויוצג בה מבחר מעבודותיו. “ב-21 ביוני לפני עשר שנים נסענו ללוחמי הגטאות ללווייה של משה קופפרמן, עמדנו בינות לעצים המוריקים בנוף מהלך קסם - הנוף שמשה קופפרמן הבליח אל תוך הציור כייצוג שאינו מובן מאליו”, נזכרות בעלות הגלריה נעמי ונורית גבעון. בהלווייתו נכחו אמנים, אוצרים ואחרים שנשאו דברים בניסיון להתמודד עם הפרידה, ומלותיהן מאז עוד מהדהדות, מוסיפות האחיות גבעון. לדבריהן, זוהי אינה תערוכה רטרוספקטיבית או תימטית: “קופפרמן אינו זקוק לפעולת שימור - הוא היה המשמר של פעולת הציור וכל הינף יד שלו מקיים את דרכו”.

קופפרמן נולד ביארוסלב שבפולין ב-1926. במשך שנים נדד עם משפחתו לאחר שגורשו ממקום למקום, עברו גם במחנות עבודה וסבלו מתנאי מחייה קשים שכתוצאה מהם נפטרו ההורים. שנים אלה והחזרה עם אחותו לפולין הריקה ששינתה את פניה, הותירו בו חותם שהחל לבוא לידי ביטוי כבר בשנת 1947, בעודו שוהה במחנה עקורים בגרמניה, שם החל לעסוק ברישום. ב-1948 עלה לישראל עם חבריו מגרעין “דרור” אשר אחראי להקמת קיבוץ לוחמי הגטאות ושם התגורר כל חייו.

ללא כותרת, 1999צילום: אבי אמסלם

במשך שנים השקיע את זמנו ומרצו בענף הבנייה ובענפי משק נוספים וצייר רק בשנות הפנאי. רק ב-1967, כאוטודידקט בציור שמעולם לא רכש השכלה מקצועית בתחום, הקדיש את כל זמנו לציור ולעבודה בסטודיו המוצג כיום לקהל הרחב לצד חלל תצוגה המוקדש ליצירתו ולתערוכות אורחות.

ללא כותרת, 1967צילום: ולודי קוסטיצ'ב

קופפרמן הפך עם השנים לאחד האמנים הייחודיים והמובחרים בישראל, למייצג המודרניזם הישראלי שדרכו ניתן ללמוד גם על אמנים אחרים המזוהים עם זרם זה. זאת בשל שפתו המופשטת אך גם אקספרסיבית, הסבוכה אך גם קריאה, המונוכרומטית אך עם עבודת צבע יוצאת דופן ופלטה חריגה. את תיאור הקשר העז שהן חשות אליו מסיימות האחיות גבעון במלים: “המחויבות שלנו אליו כצופים, כמשתתפים מוליכי יד ורוח, וכחברה אינה ניתנת לערעור”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ