הזוכות בפרס האוצר של משרד התרבות: אסתר מוצ’בסקי־שנפר ותמר מנור־פרידמן

מוצ’בסקי־שנפר היא אוצרת באגף לאמנות יהודית במוזיאון ישראל; מנור־פרידמן היא אוצרת עצמאית. שתיהן יקבלו מענק בסך 25 אלף שקל

איתן בוגנים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתן בוגנים

האוצרות אסתר מוצ'בסקי־שנפר ותמר מנור־פרידמן הן הזוכות בפרס האוצר ל-2013 מטעם משרד התרבות והספורט. הפרס, המוענק זו השנה התשיעית, יזכה את שתי האוצרות ב-25 אלף שקלים. ציון לשבח ניתן לחביבה פלד כרמלי, אוצרת בכירה ביד ושם. חבר השופטים לפרס כלל את ד"ר מרטין וייל, דרורית גור־אריה, מילנה גיצין־אדירם, אילן ויזגן, ד"ר איה לוריא ועידית עמיחי כמשקיפה.

מוצ'בסקי־שנפר, ילידת מינכן שעלתה לארץ ב-1967, היא אוצרת בכירה באגף לאמנות ותרבות יהודית במוזיאון ישראל בירושלים. במשך יותר משלושה עשורים היא העמידה תערוכות רבות, קטלוגים ומאמרים מחקריים, ואף היתה שותפה בכירה בעיצוב דמותו ותכניו של האגף לאמנות ותרבות יהודית. ועדת השיפוט החליטה להעניק לה את הפרס “על תרומתה הגדולה להעשרת איסוף, תיעוד ומחקר התרבות החומרית של הקהילות היהודיות בישראל וברחבי העולם”.

מנור־פרידמן, שנולדה ב-1956 בקיבוץ מגידו וגדלה בבאר שבע, החלה את דרכה במוזיאון ישראל, שימשה אוצרת במשך כעשור בבית התפוצות בתל אביב, ולאחר מכן יצאה לדרך עצמאית. במשך השנים רכשה לעצמה מוניטין כאוצרת הפועלת באופן מעמיק, בעלת תחומי עבודה מגוונים הנפרשים על פני תקופות וסגנונות שונים. “מבלי להישמע יומרנית, אני נוטה יותר לכיוון החקרני”, היא אומרת. “יש לי נטייה טבעית לראות דברים בספקטרום הזה. מעניינים אותי השפה והחקר של פרספקטיבה היסטורית, גם בהקשר של אמנות ישראלית עכשווית, וכמובן האפשרות להנחיל, לתווך או לגשר אמנות איכותית לקהל הרחב”.

אסתר מוצ'בסקי־שנפרצילום: איתמר רותם
תמר מנור-פרידמןצילום: נגה פרידמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ