הביאנלה ה-13 תיפתח באיסטנבול בספטמבר

במוקד הביאנלה יעמוד מושג המרחב הציבורי כפורום פוליטי – כמחולל ליצירת מחשבות ושיטות המבקשות לשאול מחדש על צורות עכשוויות של דמוקרטיה

איתן בוגנים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתן בוגנים

“אמא, האם אני ברברי?” הוא שמה של הביאנלה ה-13 במספר שתיפתח באיסטנבול באמצע חודש ספטמבר (14.9). בעקבות התהפוכות הפוליטיות שמתרחשות בתקופה האחרונה בעולם הערבי, ובפרט עקב התסיסה הפוליטית והחברתית בטורקיה, יעמוד למבחן במוקד הביאנלה הקרובה מושג המרחב הציבורי כפורום פוליטי – כמחולל ליצירת מחשבות ושיטות המבקשות לשאול מחדש על צורות עכשוויות של דמוקרטיה, ככלי המאתגר את המודלים הסוציו־פוליטים הנוכחיים, וכאמצעי לערער על מושגים נתונים כמו ציביליזציה וברבריות כעמדות ושפות סטנדרטיות. אך יותר מכל, כפי שנכתב בהצהרה הרשמית של המארגנים, המטרה העיקרית היא לחשוף את תפקידה של האמנות העכשווית כסוכנת שמייצרת ומונעת ייצור של מה שנחשב לציבורי.

כותרת הביאנלה היא גם כותרת ספרה של המשוררת הטורקיה הוותיקה ללה מולדור (Lale Muldur). שם התערוכה נבחר משום הקשר ההדוק שלו לקונפליקטים הפוליטים העכשווים ולביטוי חוסר שביעות הרצון מהמשטרים והאידיאולוגיות הנוכחיות. בראיון עמה שהתפרסם במאי האחרון, אמרה אוצרת הביאנלה פוליה ארדמצ’י: “כל זה מתרגם לרצון להתחיל מחדש, ללכת מעבר לנוסחאות המקובלות, אולי אפילו לעבר הלא נודע.”

האוצרת פוליה ארדמצ’יצילום: מנואל סיטאק

להבדיל מהביאנלה הקודמת שרוכזה כולה במתחם אחד, השנה יתפרש האירוע במספר גדול של אתרים ברחבי העיר. מעניין לציין שכבר באמצע חודש מאי, באירוע מקדים של הביאנלה, התרחשה הפגנה של קבוצת אמנים טורקים שמחו על כך שנותני החסות של הביאנלה הם בעצמם גורמים מרכזים בשינוי לרעה של המרחב העירוני. תביעות הוגשו משני הצדדים. כמה שבועות אחרי פרצו ההפגנות הגדולות בפארק גזי.

שלא כמו ביאנלות אחרות בעולם, הביאנלה ה-13 באיסטנבול מתנהלת תחת מעטה חשאיות מוחלט – ללא יחסי ציבור, ללא ראיונות מקדימים ואפילו ללא רשימת אמנים משתתפים. כל המידע הזה ייחשף רק אחרי הפתיחה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ