איתן בוגנים

עמותת השמאל "זוכרות", הרואה במימוש שיבת הפליטים הפלסטינים ובחיים משותפים חלק בלתי נפרד מכינונה של חברה דמוקרטית בארץ, ביקשה לקיים בסוף החודש כנס בינלאומי "מאמת לתיקון" שמו, המבקש לדון במגוון ההשלכות של שיבת הפליטים הפלסטינים ולהציע מודלים שונים שיתמודדו עם הסוגיה. מנהלי מוזיאון ארץ ישראל בתל אביב (חיים לבנון 2), אשר משכיר אולמות בתחומו לגורמים מתחומים שונים לצורך הכנסה נוספת, הסכימו לארח באחד מחלליו את הכנס.

בעקבות זאת שלח יו"ר תנועת "אם תרצו", רונן שובל, שלח מכתב לשר האוצר יאיר לפיד שבו הוא מבקש ממנו להפעיל את סמכותו בהתאם לחוק יסודות התקציב ולקצץ מתקציב המוזיאון בשל "פעילות נגד עקרונות המדינה". פעילות חתרנית לכאורה זו באה גם בעקבות ההזמנה של האירוע בה אוזכר שמו של הכפר אל שייח מוניס, כפר שהיה קיים באזור רמת אביב קודם להקמת המדינה”.

במכתב שנשלח לעמותת "זוכרות" מטעם המוזיאון ביום חמישי שעבר דרשו מנהליו להותיר שם אחד בלבד והוא – מוזיאון ארץ ישראל, תל אביב - ובנוסף הטיל את הוצאות האבטחה על שוכרי האולם משום שהאירוע "עלול לגרום לאי סדרים מצד מפגינים ולשבש את אופי הפעילות במקום", כפי שנכתב. אם שתי הדרישות האלה לא יקוימו, הבהירו במוזיאון, לא יתאפשר הכנס.

מוזיאון ארץ ישראל בתל אביבצילום: תומר אפלבאום

על פי מכתב שנשלח בתגובה מ"זוכרות", דרישות המוזיאון אינן חוקיות. "ניסיון זה לצנזר באמצעות איום להפר את הסכם השכרת האולם", נכתב, “מהווה כפייה פוליטית פסולה והשתקה אידיאולוגית מסוכנת”. מנכ"לית "זוכרות", ליאת רוזנברג, הוסיפה "שאיומים בהפרות סדר או התפרעויות במהלך הכנס, אם אכן יהיו כאלו, צריכות להיות מטופלות על ידי משטרת ישראל ולא על ידי עמותת 'זוכרות'. בכל מקרה אחר – ישרת המוזיאון את המאיימים והמתלהמים, המבקשים להשתיק ולמחות מעל סדר היום הציבורי את סוגיית שיבת הפליטים הפלסטינים ואחריות הציבור הישראלי לתיקון העוול ההיסטורי המתמשך. אנו תקוה כי המוזיאון יתעשת, לא ייכנע למתלהמים ויכבד את ההסכם שחתם מולנו".

בתגובה מסר אתמול מוזיאון ארץ ישראל הודעה רשמית: "המוזיאון אינו מתערב בתכני פעילות חוקית המתקיימת באולמות שהושכרו ואין בכוונתו לבטל את האירוע. המוזיאון הוא מכלול רגיש ובו מוצגים ואתרים המחייבים הגנה ושמירה וכן תנועת מבקרים. מאחר שקיים חשש מהפגנות והפרעות סדר מצד מתנגדים לאירוע בשטח המוזיאון ובאולם עצמו, יש צורך בתגבור מיוחד של האבטחה בהוצאה נוספת שעל השוכר לכסות. המוזיאון עומד על כך שבהזמנות לאירוע יופיע שמו המדויק וכתובתו - רח' חיים לבנון 2, תל אביב־יפו, ללא תוספות או שינויים”.

למרות שנשאלו, לא ציינו במוזיאון את עלות האבטחה הנוספת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ