74 מעבודותיו של הצלם ריצ’רד אוודון נתרמו למוזיאון ישראל

אוודון, שנולד בניו יורק למשפחה יהודית רוסית, נחשב בעיני רבים לדמות מרכזית בהתפתחות הצילום במאה ה-20. העבודות יוצגו במוזיאון ישראל בשנה הבאה

איתן בוגנים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתן בוגנים

לאונרד לאודר, נשיא הקרן לאמנות אמריקאית עכשווית, לארי גאגוזיאן, בעליה של רשת הגלריות הנושאת את שמו, וקרן ריצ'רד אוודון, חברו יחד כדי לתרום 74 מעבודותיו של הצלם ריצ'רד אוודון למוזיאון ישראל בירושלים. בהודעה שפורסמה מטעם המוזיאון נמסר כי משגילה לאודר שיצירתו של אוודון אינה נמצאת כלל במוזיאון ישראל, הוא הזמין את לארי גאגוזיאן, מייצגה של קרן אוודון, לשתף פעולה ולהעניק מתנה לאוסף התצלומים של המוזיאון (הכולל יותר מ-75 אלף עבודות). המתנה כוללת צילומים שנעשו בין השנים 1976-1969: תצלום קיר ענק המתעד את "משפחתו של אלן גינסברג, פטרסון, ניו ג'רזי, 3 במאי 1970”, ו-4 תצלומי קיר קטנים יותר בהם מופיעים אנדי וורהול וחברי הפקטורי, השבעה משיקגו (מנהיגי המחאה של סוף שנות ה-60), המנהיגים הצבאיים האמריקאים במלחמת וייטנאם, ועותק מוקטן נוסף של אלן גינסברג ומשפחתו. החלק העיקרי של התרומה הוא בסדרת "המשפחה": מקבץ של 69 הדפסים שפורסמו לראשונה במגזין "רולינג סטון" ב-1976, ובהם דיוקנאות של אישים אמריקאים בולטים בני התקופה, כמו דונלד רמספלד בקדנציה הראשונה שלו כשר ההגנה.

ריצ'רד אוודון (2004-1923), שנולד בניו יורק למשפחה יהודית רוסית, נחשב בעיני רבים לדמות מרכזית בהתפתחות הצילום במאה ה-20. במקביל לפעילות הרציפה שלו כצלם מסחרי וכצלם אופנה, פנה אוודון בשנות ה-60 לתיעוד אירועים פוליטים בולטים כמו מלחמת וייטנאם, המחאה של זכויות האזרח ומאוחר יותר גם נפילת חומת ברלין. עבודותיו נכללות במיטב המוזיאונים ברחבי העולם, ואת הקרן הקרויה על שמו הוא הקים בעצמו עוד בחייו. ב-2010 נמכרה בבית המכירות כריסטיס' עבודה של אוודון במחיר שיא של כ-1.1 מיליון דולר, וב-2011 הכריזה גלריה גגוזיאן על ייצוגו של אוודון. “עבודתו של ריצ'רד אוודון היתה מושא תשוקה אישית שלי מאז שראיתי לראשונה את תצלומי הקיר הגדולים שלו והצגתי את עבודותיו בגלריה שלי בלוס אנג'לס באמצע שנות ה-70. אוודון השפיע עמוקות על דיוקנאות המאה ה-20 והשפעתו ניכרת עד היום”, מספר לארי גגוזיאן, מהעסקנים החזקים בשדה האמנות הבינלאומית. "אני מאושר להיות שותף בהבאת חלק נכבד מעבודותיו לאוספים של מוזיאון מהידועים בעולם”.

יצוין כי התרומה כבר הגיעה לארץ, אבל מוזיאון ישראל החליט שיצירות נבחרות מן האוסף יוצגו רק בשנה הבאה, תחת ידו של האוצר החדש לצילום במוזיאון ישראל, ד”ר נעם גל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ