הנציגה הישראלית ביריד אמנות בברלין מביאה את הפסלים במזוודה

האמנית טל פרנק תהיה הישראלית היחידה שתשתתף ביריד היוקרתי “ברלינר ליסטה” בבירה הגרמנית. היא תציג 23 פסלים קטנים שהביאה במזוודה, מבלי לחרוג מהמשקל המותר בטיסה

איתן בוגנים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתן בוגנים

במסגרת שבוע האמנות בברלין ייפתח ביום חמישי הבא היריד היוקרתי "ברלינר ליסטה”, המתקיים זו הפעם העשירית. מתוך 300 מועמדים בחר אוצר היריד, ד"ר פיטר פאנקן, 131 גלריות ואמנים מ-30 מדינות, שיציגו בשלושת ימי היריד.

ייחודו של "ברלינר ליסטה" הוא בהתמקדות בגלריות צעירות ובאמנים שמוכרים את יצירתם במחירים סבירים. המחיר הנגבה מאמנים עצמאיים בעבור תא ביריד הוא סמלי - 520 יורו. האמנית טל פרנק, ילידת 1973, היוצרת פסלים ומיצבים, תציג ביריד כאמנית עצמאית, ותהיה הישראלית היחידה שתשתתף בו. תחת הכותרת “bag under 23 kg 1” היא תציג 23 פסלים קטנים שאותם הצליחה להיכנס למזוודתה מבלי לחרוג מהמשקל המותר, בטיסה מתל אביב לברלין. הפרויקט המודולרי שלה תוכנן ונוצר מראש למזוודה: הפריטים כולם עשוים מאלומיניום כדי להישאר קלים, חלקם מרכיבים פסל גדול יותר יחד, ואפילו המעמדים שלהם מותאמים.

כמו הקופסה במזוודה של מרסל דושאן מהמאה הקודמת, כך גם פרנק אורזת את גוף עבודתה ליחידה קומפקטית קטנה אחת. “הבנתי בדיעבד שבחרתי אובייקטים הקשורים לעבר, ייצוגים של זיכרונות ילדות ורגשות”, מספרת האמנית על תכולתה של המזוודה. ואולם, הפרויקט חורג מעבר להרהור סנטימנטלי, והוא גם מטאפורה לנושאים סוציו־אקונומיים ופסיכולוגיים שאמנים נדרשים להם, מדגישה פרנק, ובהם “המאמץ הגדול לנסות לחיות מאמנות, והחיים בפריפריה כשחושבים כל הזמן על הגירה למרכז”. פרנק מתמחה ביציקות ובטכנולוגיות פיסוליות. עבודותיה מתאפיינות בהזרה שהיא מפעילה על חפצים מוכרים, מניפולציה היוצרת אובייקטים סוריאליסטיים, אבסורדיים ולעתים משעשעים.

טל פרנק, "Jeff's Balls", 2010
טל פרנק, "Boat", 2012

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ