מיצב פיסולי של דניאל סילבר מוצג בלונדון

האמן הישראלי־אנגלי מציג בימים אלו בלונדון מיצב פיסולי שאפתני בחסות המיזם המוערך "ארטאנג'ל"

איתן בוגנים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתן בוגנים

דניאל סילבר, האמן הישראלי־אנגלי מציג בימים אלו בלונדון מיצב פיסולי שאפתני בחסות המיזם המוערך "ארטאנג'ל". במרכז העיר, תחת מה שהיה בשנות ה-50 בית קולנוע, בנה סילבר מיצב פיסולי תת קרקעי המדמה חפירה ארכיאולוגית. מת'יו בארני, ג'אנט קרדיף, רייצ'ל וייטריד, פרנסיס אליס, אורית אשרי ויעל ברתנא הישראליות הן חלק מהרשימה המכובדת של אמנים שפעלו עם "ארטאנג'ל", המוסד הבריטי הידוע במיצבים המאתגרים שהוא מארגן מ-1992. המיצב של סילבר "Dig" שמו, מורכב ממאות ארטיפקטים שפיסל במו ידיו האמן בארבע השנים האחרונות.

בשתי הקומות הנטושות של החלל, הציב סילבר יציקות גבס ושיש בגדלים משתנים וברמות גימור שונות - דמויות מזוקנות עם מספר גדול של שדיים, ראשים ללא שפתיים, חלקי פסלים שבורים או פגומים, ומספר גדול של פסלים שנוצרו בהשראת האוסף שהיה מפוזר במשרדו של זיגמונד פרויד, עכשיו מוזיאון פרויד בהאמפסטד. פסלון סורי קטן בן 3,000 שנה ששכן בחדר העבודה של פרויד, נהפך אצל סילבר לפסל גבס ענק, גבוה ומאיים. סילבר, יליד 1972, נולד בלונדון אך בילה את ילדותו ונעוריו בירושלים. ממקום מושבו בלונדון הוא נזכר שכילד היה מבקר קבוע באתרים ארכיאולוגים בירושלים. "ליד העיר העתיקה, למשל, יש אסופה מרהיבה של זמנים ותרבויות שונות, וכל העושר הזה נגלה עכשיו, בבת אחת. כמו מעין קולאז', אתה צריך להבין ולהכיל את הכל עכשיו".

המיצב של דניאל סילברצילום: Marcus J Leith

סילבר חזר לעיר הולדתו לפני כעשור, שם הוא חי, עובד וזוכה להכרה. האתר שבחר למיצב נמצא מרחק הליכה מה"סלייד", בית הספר שבו למד, ובסמוך לבית החולים שבו נפטר סבו לפני כשנה. לצד העיסוק הפיסולי של סילבר בטרנספורמציה של אובייקטים היסטוריים, המיצב המרשים שלו הוא בעיקר על גילוי עצמי. "שלוש הדמויות - הארכיאולוג, הפסיכולוג והפסל - חופרות", מספר סילבר, "הפסיכולוג חופר על מנת לאתר את מקור הבעיה ואז משם יגיע הפתרון, הארכיאולוג חופר ומוצא אובייקטים כדי לנסות דרכם להבין מי אנחנו, ואני כפסל מנסה להבין את עצמי דרך ההיסטוריה של הפיסול והדברים שאני עושה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ