מי ישמור על “משמר הכבוד” בטייוואן? “תנועה ציבורית” הישראלית

בניסיון לחגוג את מצבה הלימינאלי של טייוואן, הקבוצה הישראלית תציג בביאנלה לאמנות של אסיה את הטקס “משמר כבוד” בהשתתפות שומרים טייוואנים

איתן בוגנים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתן בוגנים

במסגרת הביאנלה הרביעית לאמנות של אסיה, שתיפתח ביום שישי, תציג "תנועה ציבורית" עבודה חדשה עם משמר הכבוד הטייוואני. "תנועה ציבורית", הגוף המחקרי־פרפורמטיבי שנוסד ב-2006 על ידי עומר קריגר ודנה יהלומי, תקיים אחת לשבוע את "משמר כבוד" - טקס בן 20 דקות בהשתתפות משמר הכבוד הווטראני של הרפובליקה הסינית (או בשמה הנוסף - טייוואן). בטאיפיי, בירת טייוואן, ברחבת היכל הזיכרון העצום על שם צ’יאנג קאי שק, יבצעו ארבעת חיילי המשמר "כוריאוגרפיית־מדינה חדשה", על פי הגר אופיר, נציגת התנועה בטייוואן לצדה של דנה יהלומי.

"תנועה ציבורית", הנוהגת לביים טקסים־מיצגים בעלי גוון ממלכתי או פוליטי מובהק, תנסה בעבודה זו "להצדיע לזהותה המפוצלת של טייוואן ולחזק את תהילתו של נרטיב היסטורי אמביוולנטי", מבהירה אופיר. היא מתכוונת למצב הפוליטי העמום שטייוואן נמצאת בו מאז סוף מלחמת האזרחים בסין, ב-1949. טייוואן, בעלת בריתה של ארצות הברית, נמצאת עד עצם היום הזה בסכסוך לא צבאי עם סין בנוגע למעמדה כאומה עצמאית או כחלק מסין הגדולה. עד מותו ב-1975 ניהל צ'יאנג קאי שק, המנהיג הסיני השנוי במחלוקת, את הרפובליקה הסינית כמושב זמני בלבד של השלטון הסיני וכמדינה תחת שלטון צבאי נוקשה. בהיכל הזיכרון המגלומני על שמו מקיים המשמר הטייוואני מדי שעה כוריאוגרפיה מורכבת של חילופי משמרות. “הפעולה ‘משמר כבוד’ מבקשת לחגוג את המצב הלימינאלי שבו מצויה טייוואן - מדינה ללא לאום או לאום ללא מדינה, ומציעה לחשוב עליו כאפשרות לתקווה, לקיום חדש", אמרה אוצרת הביאנלה, שהצגתה תימשך כשלושה חודשים.

“תנועה ציבורית”, “משמר כבוד”, הבינאלה לאמנות אסיה, 2013 צילום: יו יי הוי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ