הרמה האישית ורמת אליהו

המתח בין “קהילתיות” לאנוכיות ביצירה מעסיק 
את אורית חסון־ולדר, מנהלת הסדנה לאמנות בשכונת רמת אליהו ברשל"צ. אחרי שיפוץ ב-3 מיליון 
שקל ולקראת פתיחה מחודשת, היא שופעת תוכניות

איתן בוגנים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתן בוגנים

הסדנה החדשה לאמנות רמת־אליהו בראשון לציון (שאול המלך 5) תיפתח מחדש באירוע שיתקיים במוצאי השבת (12.10). בערב הפתיחה יוצגו עבודות וידיאו של האמנים אורית אדר־בכר ובועז ארד, דניאל לנדאו יבצע וידיאו־פרפורמנס והכנר ניצן חן־רזאל יקיים מופע מוזיקלי.

הסדנה לאמנות הוקמה על ידי קבוצת אמנים בוגרי האקדמיה לאמנות בצלאל והחלה לפעול ביבנה בשנת 1978. פעלו בה אמנים ואוצרים מוכרים כמו דרורה דומיני, יהודית גואטה, שוקה גלוטמן, רויטל פרץ בן־אשר, נועה צדקה ואחרים. בשנת 1989 עברה הסדנא לשכונת רמת־אליהו ובה היא פועלת עד היום, תחת החברה העירונית-הרשות לתרבות ואמנות. לאחר שיפוץ בשווי שלושה מיליון שקלים, בתמיכת העירייה, תיפתח הסדנה מחדש תחת ניהולה של אורית חסון־ולדר, אמנית ומרצה המתמחה בהיבטים חברתיים באמנות עכשווית.

חסון־ולדר מתכננת להמשיך את מסורת הסדנה המשלבת אמנות עכשווית, חינוך וחברה, אולם אין בכוונת המנהלת החדשה להציג בגלריה רק עבודות "חברתיות" או "קהילתיות", אלא לחשוב מחדש על "החלוקות וההגדרות שאפיינו את שיח הזהויות של העשורים הקודמים", כדבריה. האופי הקהילתי של הסדנה החדשה לאמנות כבר מתקיים - מעצם מיקומה בלב השכונה, ובתפקידה בתיפעול ואיכלוס חוגים וסדנאות המשמשים את תושבי המקום, בעיקר את האוכלוסייה האתיופית הגדולה שם. "נקודת המוצא התיאורטית שמעניינת אותי היא דווקא פעולה של משך קצר ומודל בו האמן מופיע לזמן קצוב כנווד, כחוצה גבול, כמארגן או מפיק", מפרטת חסון־ולדר את תוכניותיה. "מעניין אותי גם לראות איך העיסוק בפוליטיקה של זהויות מפנה את מקומו לטובת צורות דיאלוגיות פרפורמטיביות נטולות אובייקט המתקיימות בממשי. מרתק אותי לבחון איך אמנים מאיישים כל מיני תפקידים".

הסדנא החדשה, כמו גלריה קו-16, גלריה נוזהא ומיזמים עירונים אחרים, תתמודד עם המתח שבין המסגרת הקהילתית המחויבת לתהליך של תיקון, לבין שדה האמנות העכשווית הפועל לרוב על פי פרמטרים אחרים, אנוכיים ואישיים יותר.

לולדר־חסון יש תוכניות רבות באשר לפעילות העתידית של הסדנה: הקמה של גלריה נוספת, קטנה, שתציג פעולות של חובבים המנהלים דיאלוג עם אמנות עכשווית; הקמה של מועדון סרטים, "סינמה אליהו", על גג הסדנה; אצירת תערוכה על יחסים עם ממסד וסמכות שתקרא "נשף מכבי האש"; תערוכה על קרמיקה שתעסוק בחזרה למדיום המסורתי; ותערוכה שתבדוק את ההתנגשות בין תהליכים של ג'נטריפיקציה לפיתוח. כמו כן, יתארחו בסדנא אוצרים אורחים, סדנת תיקונים תבנה לטובת תושבי השכונה, וייפתחו חוגי אמנות, תוכנית צילום לנוער וגישור קהילתי באמנות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ