איתן בוגנים

“מנופים" - שבוע פתיחת עונת התערוכות בירושלים יוצא לדרך ביום חמישי (17.10) בערב. באירוע, החוגג את שנתו השישית, ישתתפו 250 אמנים, יוצגו 30 תערוכות חדשות, ועשרות אירועים יתקיימו באתרים שונים בעיר. האמניות לי־היא שולוב ורינת אדלשטיין הן המייסדות והמובילות את האירוע.

במסגרת הסדרה "פוטופואטיקה 3”, ייפתחו הערב (17.10) שלוש תערוכות בגלריות של בית הספר מוסררה, העוסקות בזיקה שבין צילום לשירה: בגלריה ע"ש מורל דרפלר (הע”ח 9), תוצג התערוכה "המקומי שאינו מקומי כלל וכלל", שנולדה מהמפגש של האוצרת, איילת השחר כהן, עם שיריה של המשוררת הישראלית ממוצא וייטנאמי, ואן נויין. "כשנתקלתי בחוברת השירים שלה בהוצאת ‘מעין’, הופתעתי", מספרת איילת. "יש בשיריה עומק שבא ממקום אחר, היא נורא פרובוקטיבית ומינית“.

מתוך "מנופים": מירי סגל, 2001 "Foreshadawin ",

האוצרת החליטה שהאמנים המגיבים בתערוכה לשיריה של ואן נויין יהיו רק בוגרים צעירים של בתי ספר, ואמנים בתחילת דרכם. התצלומים בתערוכה לא יוצגו בגודל המקובל אלא בייצוגים קטנים שלהם. על פרופילים של מסגרות, כמו קווים בחלל, מונחים התצלומים הקטנים על כנים ונראים כמו שורות בספר. כמה שירים של המשוררת נשענים אף הם על הקירות, וחוברת שיריה מונחת על שולחן כך שאפשר לעיין בה. "החלטתי ליצור הפעם תערוכה שלא מתכתבת עם שירה, אלא תערוכה שבה השירה מכילה את התודעה של הצילום”, אומרת השחר־כהן.

פיתוי הכנענות חוזר

תערוכה מקבילה, “מלכה בבלונד", שתיפתח בגלריה החדשה במוסררה (הע”ח 9), נאצרה אף היא בידי איילת השחר כהן בשיתוף עם אבי סבג. כאן מדובר בחיבור שבין חיה אסתר, משוררת ואמנית ירושלמית ותיקה, לאופני פעולה שונים של המדיום הצילומי. שירתה של חיה אסתר, המתוארת בדף התערוכה כ"אפית וחושנית", עוסקת בירושלים ובראיית העולם הנשית של המשוררת.

גם בתערוכה זו יופיעו שיריה של חיה אסתר על הקירות, וכן בעבודת וידיאו משותפת של המשוררת והאוצרים. האמן חיים בן שיטרית יציג וידיאו רב־שכבתי הבנוי מקולות של שחקנים שמקריאים מן השירים; יהודית שרייבר, הצלמת הוותיקה, תמשיך גם בתערוכה זו לייצר עולמות מורבידים בצילומיה; ומרסלו לאובר יציג שתי עבודות וידיאו קטנות וצילום אחד גדול. "האוצרות שלנו היתה מעורבת, כזו שמכוונת ומפעילה את האמנים”, מספרת השחר־כהן.

אייל בן דב, צלם ואוצר שעוסק בשנים האחרונות בתערוכות המתייחסות במובהק לשאלות פוליטיות וחברתיות, חבר לאבי סבג, מנהל בית הספר מוסררה, לצורך התערוכה השלישית, "אחי הנד בערבה", שתיפתח בגלריה החברתית של מוסררה (שבטי ישראל 22). התערוכה בוחנת את השפעותיה של התנועה הכנענית על הצילום הישראלי באמצעות חיבורים בין שירת המשוררים והפיסול הכנעני לבין צלמים ישראלים. “הכנענים העלו הצעה מפתה שגם מתאימה לאידיאולוגיה החברתית־מזרחית של בית הספר מוסררה”, אומר בן דב. "הרעיון היה להתחבר לסהר הפורה, לארצות ערב. ההצעה התרבותית והאמנותית של הכנענים אומרת שאנחנו חלק מהמזרח התיכון ולא נמצאים בברלין”.

אורי גרשוני, ללא כותרת, 2012, מתוך התערוכה "אחי הנד בערבה", שירה כנענית וצילום עכשווי

התערוכה תכלול טקסטים וסאונד של השירה הכנענית, לצד תצלומים היסטוריים של פיסול כנעני, כמו העבודה הקנונית "נמרוד" של דנציגר. גם בצילום העכשווי ניכר החילחול של הרוח הכנענית, טוען בן דב, ומדגים זאת באמצעות מספר צלמים ישראלים: דוד עדיקא שיציג צילום של יחיאל שמי בסטודיו שלו בקיבוץ כברי; יוסי ברגר שיציג את צילום אנדרטת האריה השואג בתל חי, “ששואג לאשור, לכיוון הסורי”, אומר בן דב; אורי גרשוני יחשוף את עבודות המונטאג' שלו העשויות מגזירה של פסלים עתיקים המבוססים על כדים כנענים; ונדב אריאל, בוגר מוסררה צעיר, יציג צילום של אתר פולחני בתל דן המתאר אנשים על המזבח. את התערוכה תחתום הרצאה של דוד אוחנה, בעל המאמר הקורא לאימוץ האידיאולוגיה הכנענית, "לחזרתה לזירה העכשווית על מנת לפתור את הקונפליקט הפוליטי בין ימין ושמאל, כדי להשתלב עם עמי האזור, במדינה של כל עמיה”, כדברי בן דב.

פיצות, מנדלות ומעגלים קוסמיים

אירועים בולטים נוספים שיתרחשו ב”מנופים”: פרויקט הצילום "קופסא שחורה" בו יוצגו עבודות אמנות במקומן של הפרסומות המתנוססות על שלטי חוצות בעיר. האוצרות נטלי לוין ומורן גוטמן בחרו 30 אמנים, ביניהם חיים דעואל לוסקי, ג'ניפר אבסירה ושרון פדידה, שיפרשו במרחב הציבורי את עבודתם. קבוצת זיק הוותיקה תקיים אירוע חד־פעמי ששמו “2πr²”, באזור התעשייה מחסני רוגרס. בפעולה החיה שתתקיים בשבת (19.10) אחר הצהריים, יבנו חברי הקבוצה בסטודיו פסל חדש, מוצגים והתרחשויות הנוגעים למעגל - הצורה העומדת במרכז עניינה של הקבוצה בשנים האחרונות: “עבודת אבניים, מעגל האש, מדורת השבט, פיצות, מחוגות, מנדלות ומעגלים קוסמיים", על פי זיק.

בגלריה ברבור (שיריזלי 6) תיפתח בחמישי בערב (17.10) תערוכת היחד של רז גומא, "טלקינזיס", שהיא מעין “אנטנה לעולמות אחרים, וגם אנדרטה לתקשורת בין נפשות המרוחקות זו מזו בתוקף הנסיבות”, כדברי האוצר, דיוויד שטרומברג. לא רחוק משם תיפתח באותו ערב בגלריה אגריפס 12 (אגריפס 12) תערוכת הציור "In Process” של לאוניד זייגר באוצרות קטיה אויכרמן, שתציג חתך עדכני של יצירתו של האמן שישקף את הטענה כי "התהליך הוא עבודת האמנות".

הילה קרבלניקוב, "ארובות בירוק", 2009צילום: הילה קרבלניקוב

במקביל יציג זייגר שש עבודות נוספות בתערוכה "חברים חדשים" בבית האמנים (שמואל הנגיד 12), באוצרותה של טלי בן נון. התערוכה תציג את שמונת החברים החדשים, בני דורות שונים, שהצטרפו השנה לאגודת אמני ירושלים. לצדם תציג אלהם רוקני, שזכתה השנה בפרס לציור ע"ש אסנת מוזס, את תערוכת היחיד שלה, בעזרתה של האוצרת הילה כהן־שניידרמן. ובסמוך לזוכה הטרייה תוצג התערוכה השביעית בסדרת נדבך, “אמת זרה", של הצלם יואב פרידלנדר.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ