שני מוזיאונים בחולון, העיצוב והקומיקס, זכו להכרה ויהיו זכאים לתמיכה תקציבית

שרת התרבות לבנת אישרה את המלצת מועצת המוזיאונים להוסיף את שני המוסדות לרשימת 54 המוזיאונים המוכרים ע"פ חוק וזכאים לסיוע מתקציב משרדה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מוזיאון העיצוב ומוזיאון הקריקטורה והקומיקס בחולון יהיו זכאים לתמיכת משרד התרבות החל בשנה הבאה (2014). כך הודיע היום משרד התרבות והספורט. השרה לימור לבנת אישרה בימים האחרונים את המלצת מועצת המוזיאונים, לפיה על המשרד להכיר בשני המוזיאונים ולצרפם לרשימת 54 המוזיאונים המוכרים על פי חוק, והזכאים לתמיכת משרד התרבות.

המלצת המועצה (מועצה סטטוטורית המייעצת לשרת התרבות בתחום המוזיאונים) הסתמכה על המלצה של "ועדת הכרה" מטעמה, שבדקה את האוספים של שני המוזיאונים, את רמת התצוגה ואת תנאי השימור. בהסתמך על כך ששני המוסדות עומדים בכל תנאי הסף הנדרשים - שטח תצוגה, צוות מקצועי, מספר מבקרים, רמה מוזיאלית נאותה, פעילות חינוכית ופרסומים מקצועיים – המליצה הוועדה למועצת המוזיאונים להכיר בהם על פי חוק המוזיאונים.

ועדת ההכרה כללה את נציגי מועצת המוזיאונים - עדנה מושנזון,  לילאן ללום, עמרי שלמון וד"ר אורית שמיר – וכן קבוצת מומחים שצורפו אליה: המעצב הגרפי זאב אנגלמאיר (על מוזיאון העיצוב בלבד), האוצרת העצמאית לעיצוב נירית נלסון, יועצת השימור מרסלה סקלי, המנחה לחינוך במוזיאונים במשרד החינוך דוד קסוס, היועצת בענייני מוזיאונים למשרד התרבות שלומית נמליך, ומנהלת תחום מוזיאונים ואמנות פלסטית במשרד התרבות, עידית עמיחי.

מוזיאון העיצוב חולון נפתח במרץ 2010, במבנה שעיצב רון ארד, ועיריית חולון השקיעה 17 מיליון דולר בהקמתו. זהו המוזיאון הראשון בארץ והיחיד עד כה המתמקד בעיצוב, ותקציבו השנתי עומד כיום על כ-10 מיליון שקל (הכנסות עצמיות ותמיכת העירייה). המוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס – אף הוא יחיד מסוגו בישראל - נפתח בדצמבר 2007 כיוזמה של איגוד הקריקטוריסטים הישראלי ועיריית חולון. האוצרת הראשית של שני המוזיאונים מאז הקמתם היא גלית גאון.

"מדובר בשני מוזיאונים ייחודיים ומקוריים, בעלי תרומה חשובה להרחבת ההיצע לציבור הרחב", ציינה השרה לבנת. "הם ממלאים תפקיד חשוב בחשיפת התרבות לקהל הרחב ומהווים משאב חינוכי לקהל הרחב מילדים ועד מבוגרים. ביכולתם לשמש  מנוף ליצירה, לחדשנות ואף למחקר".

ההחלטה תאפשר לשני המוזיאונים להגיש בקשות לתמיכה לשנת 2014. אלה ייבחנו על ידי מועצת המוזיאונים, לצד בקשותיהם של 54 המוזיאונים האחרים, והמועצה תעביר את המלצותיה לוועדת התמיכות במשרד התרבות. בשנת 2012 עמד תקציב המוזיאונים על כ-40 מיליון שקלים, ואולם באחרונה החליטה השרה לבנת על הגדלת תקציב המוזיאונים לשנתיים בשבעה מיליון שקל, מתוך הכרה בגידול היקף פעילותם. כך, נקבע שב-2013 יגדל התקציב ב-3 מיליון שקל וב-2014 יגדל בעוד 4 מיליון.

בנימוקיה לתמיכה במוזיאון הישראלי לקריקטורה וקומיקס כתבה הוועדה בין היתר, כי זהו "מוזיאון ראשון וייחודי בארץ לנושא זה, בעל אוסף חשוב ומבורך יחיד מסוגו (...) המצליח ליצור סביבה חווייתית־לימודית שמאפשרת היכרות והתנסות עם תחומי הקריקטורה, הקומיקס והאנימציה. מוצעים סיורים מודרכים בתערוכות המיועדים למוסדות חינוך ולמשפחות... במטרה לקדם את ההכרה בנחיצותה של הקריקטורה ככלי ביקורתי בחברה ואת הקומיקס כסוגה ספרותית בעלת עומק".

בנימוקים לתמיכה במוזיאון העיצוב נכתב, כי מוזיאון זה הצליח בפרק זמן קצר "לקבל הכרה כשחקן מן המניין בזירת העיצוב הבינלאומית והוא מהווה דוגמא מופתית של הקפדה על פרטים, החל בבניין ובעיצוב התערוכות ועד לחנות, בית הקפה, ההופעה של הסדרנים וכיו"ב. חברי הוועדה מתרשמים שלצוות המקצועי של המוזיאון תפיסה בהירה ותקשורתית עם חזון להתפתחות עתידית".

לצד התמיכה התקציבית, תאפשר ההכרה הממשלתית לשני המוזיאונים גם פטור ממכס על הבאת יצירות לתערוכות, מעמד בינלאומי ואפשרות לשיתופי פעולה בין מוזיאונים בעולם. לצד זאת, יחויבו המוזיאונים להעסקת עובדים מקצועיים, טיפול במוצגים ושימורם, פעילויות חינוכיות ותרבותיות, ועוד.

האוצרת הראשית של מוזיאון העיצוב ומוזיאון הקומיקס, גלית גאון: "אנחנו שמחים וגאים על ההכרה בשני המוזיאונים. זה תהליך ארוך ומדויק, יצירתי ומאתגר. יחד עם זאת נדמה כי תקציבי התרבות בכלל והמוזיאונים בפרט, ראוי שישקפו את מקומם במרקם התרבותי שלנו: יותר תרבות לכולם, יותר תקציבים ותמיכות לעשייה ממושכת ומקצועית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ