30 גלריות מובילות בת"א יחרימו את אירועי "אוהבים אמנות" בעיר

בעלי הגלריות מוחים על הארנונה הגבוהה שאינה מתחשבת בתרומתן התרבותית והכלכלית לעיר ותובעות מחולדאי להפסיק להתעלם ממצוקתן

איתן בוגנים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתן בוגנים

30 גלריות מובילות בתל אביב יחרימו את אירועי "אוהבים אמנות. עושים אמנות" שייפתחו ביום חמישי הקרוב (31.10). עם זאת, אלה מהגלריות שתיכננו לפתוח תערוכה במועדי האירוע - יפתחו אותה, אך הדבר לא יוצג כחלק מאירועי "עושים אמנות". לפני כמה חודשים, כשהחלה העבודה על האירוע החגיגי ורחב ההיקף, סירבו חלק ניכר מהגלריות התל אביביות הוותיקות לשתף פעולה עם רשויות העירייה, ובמכתב רשמי דרשו הקלה בארנונה הגבוהה שהן משלמות. הבחירות לעירייה היו קרובות וספק הועלה באשר לקיומו של האירוע. לאחר סירובו המתמשך של ראש העירייה רון חולדאי לדון בנושא, יממשו הגלריות בסוף השבוע הקרוב את הבטחתן להחרים את אירועי הפתיחה של התערוכות.

הגלריות טוענות, כי העירייה והציבור נהנים מתרומתן לעיר כמרכז תרבותי ואמנותי. העירייה, לדבריהן, מתהדרת בגלריות ורואה בהן "גורם משמעותי בשדה התרבותי" וגורם "התורם לפעילות העסקית כלכלית המקומית", אבל "בחיוב הארנונה נשכחים כל אלה והעירייה רואה בגלריות עסק מסחרי לכל דבר, תוך התעלמות מהערך המוסף שלהן לעיר והשימוש שעושה בהן העירייה ללא תמורה". פורום הגלריות חיבר מסמך שבו הוא גם מברך את חולדאי על היבחרו לקדנציה נוספת ומביע תקווה להידברות, "כמו גם לקביעת סיווג נפרד לגלריות בדיונים לקראת הטלת הארנונה לשנת 2014, כפי שהובטח על ידי השירות המשפטי של העירייה והאגף לחיובי ארנונה".

חולדאי בבחירות האחרונות. גלריה היא לא קניון, צריך להתאים את הארנונהצילום: מוטי מילרוד

שמעון בן שבת, בעל גלריה רו־ארט וממובילי המאבק, טוען שחולדאי אדיש למצוקת הגלריות. "הוא לא מבין שאנחנו עושים את זה מתוך אהבה. זה הרי לא בדיוק ריווחי לעשות תערוכות ולפתוח גלריה. כל הבקשה היא בעצם לסווג אותנו כתחום שתורם לעיר, כמו בתי מלון, אגב, שמקבלים הנחה בתשלום. זה לא הגיוני שאני משלם על הגלריה בדיוק כמו שמשלם קניון רמת אביב". על המשך המחאה אומר בן שבת: "אנחנו לא נניח לזה, יש תוכנית לנאום במועצת העיר ועלה אפילו רעיון להחרים את יריד 'צבע טרי' הבא".

אירועי "אוהבים אמנות. עושים אמנות" מתקיימים מדי שנה ביוזמת ובמימון המחלקה לאמנויות בעיריית תל אביב והם ייצאו לדרך בכל זאת, לאחר דחייה בלוח הזמנים ופיצולם לשני סופי שבוע נפרדים. מעיריית ת"א נמסר בתגובה כי "האירועים יתקיימו כמתוכנן, בהשתתפות 40 גלריות, חמישה מוזיאונים ומאות אמנים תושבי העיר. כל הצגה אחרת של האירועים היא מצג שווא שמטרתו אינה ברורה. האירועים מתקיימים בתל אביב יפו כבר 12 שנים. מטרת האירוע היתה ונשארה מתן חשיפה לאמנים וליצירה אמנותית עכשווית המתקיימת בעיר. לסטודיו של אמנים היוצרים בתל אביב יפו יש תעריף ארנונה מוזל". מידע על האירועים שיתקיימו מופיע באתר העירייה (לחצו כאן).

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ